8 důvodů, proč se tetování rozpíjí

Obrázek autora
Nikola Nováčková
13. 6. 2024
0

V určité fázi dochází u každého tetování k jeho rozpíjení. Příčiny rozpíjení tetování ihned po jeho vytvoření jsou ale jiné než u tetování, které máte na své kůži již několik let. Proč je tedy vaše tetování rozmazané a jak se dá tomuto jevu předejít?

Přirozený proces 

Po návštěvě tetovacího salonu vám tatér překryje tetování speciální fólií. Následně tělo během hojení přirozeně vyloučí části pigmentu. Právě proto se majitelům nového tetování často zdá dílo pod fólií rozpité. Sice tomu tak na první pohled je, ale v tomto případě je na místě rozhodně zachovat klid. Jedná se o přirozený proces. Po odejmutí tetovací fólie stačí tetování jen umýt vlažnou vodou a lehce osušit.

Kvalita tetovacího vybavení a inkoustu

Pokud tatér použije při tetování nekvalitní inkoust nebo nevhodné tetovací jehly, případně barvu nesprávně aplikuje do kůže, dojde k jejímu následnému rozšíření pod povrchem pokožky. V tomto případě je již důvod rozmazaného tetování vážnější. Právě levné inkousty navíc často obsahují méně stabilní pigment. Vždy je tedy lepší volit tetovací studia, u kterých máte jistotu, že používají kvalitní vybavení regulované zdravotnickými agenturami. Ty zároveň zajišťují splnění bezpečnostních standardů. V Evropské unii tetovací barvy regulují směrnice REACH.

Rozpité tetování malého delfína.
Zdroj: lh3.googleusercontent.com

Hloubka tetování

Pokud tatér aplikuje inkoust příliš hluboko a tetovací strojek takzvaně přetlačí, jehla pronikne do spodních vrstev kůže. Inkoust se tak rozšíří do hlubších vrstev okolní tkáně. Pokud je naopak inkoust aplikován příliš povrchově, taktéž dojde k jeho rychlému vyblednutí.

Tatér dostává tetovací inkoust jehlou do buněk a mezibuněčných prostorů pokožky. Správně usazená barva je umístěna v hloubce až 2,5 mm. Pokud tedy tetování provede kvalitně a pečlivě, inkoust zůstává jen v těch buňkách a prostorech, na které tatér primárně cílí. I drobné chyby v technice jsou zde fatální.

Umístění tetování

Některé části těla jsou náchylnější k rozmazání inkoustu než jiné. K rizikovým oblastem patří místa s tenčí kůží (např. prsty, zápěstí, kotníky). Inkoust zde nemá dostatečnou vrstvu kůže pro uchycení, a tak se velmi často rozpíjí.

Jedná se ale i o tetování umístěná na místech, která jsou často v kontaktu s oděvem nebo jinými částmi těla, zejména vnitřní strana stehen, podpaží nebo třeba bedra. Tření způsobí rozšíření inkoustu pod kůží a následné vymizení ostrosti.

Péče o tetování po aplikaci

Nesprávná péče o tetování způsobuje problémy. Infekce, nadměrné sluneční záření nebo příliš časté namáčení v prvních týdnech od jeho vytvoření ovlivňují kvalitu a vzhled. Důležité je tedy minimalizovat rizika spojená s následnou péčí.

V prvních dnech po provedení tetování je vhodné udržovat oblast čistou a suchou, používat jemné mýdlo a vlažnou vodu k omytí. Zároveň aplikovat doporučené krémy pro hydrataci a ochranu pokožky, suchá kůže totiž způsobuje praskání a rozmazání inkoustu. Je na místě se vyhnout také škrábání a odlupování strupů. Právě to přispívá k odstranění inkoustu z kůže a následnému rozmazání. S tím je spojena i ochrana tetování před nechtěným třením – v prvních dnech byste proto měli nosit především volnější oblečení.

Stárnutí kůže

Jak kůže stárne, ztrácí svoji pružnost a mění se. Přirozený proces stárnutí vede k rozpíjení inkoustu. Kůže se zároveň neustále obnovuje a buňky v ní regenerují. Částečky okysličeného kovu, tedy tetovací inkoust, dostávají tatéři do buněk a mezibuněčných prostorů pokožky pomocí jehly. Tyto části tělo postupně absorbuje a navíc vlivem světla dochází k postupnému úbytku barvy. Následkem toho je snížená koncentrace pigmentu v pokožce, což podporuje proces blednutí a rozmazání tetování.

Tetování na staré kůži.

Individuální reakce kůže

Každý člověk má jiný typ kůže a různě reaguje na vnější podněty. Někteří lidé tak mají přirozeně větší sklon k rozpití tetování než jiní. Do rizikovější skupiny se řadí lidé s mastnou nebo naopak velmi suchou pokožkou. Pro mastnou pokožku je typické horší ukládání inkoustu v požadované vrstvě kůže, zatímco velmi suchá pokožka má naopak tendenci k praskání. To, jak dobře kůže udrží inkoust, ovlivňují také některé genetické predispozice. Lidé s citlivější kůží obvykle zaznamenávají větší problémy s rozpíjením tetování.

Opakované tetování na stejném místě

Opakované tetování na stejné místo způsobuje větší poškození kůže. Pokožka není schopna udržet inkoust v jasných konturách a barva i celkový vzhled tetování se mění. Právě to má za následek nerovnoměrné rozložení inkoustu. Opakované propichování kůže jehlou často vede k jizvám a trvalému poškození tkáně. Kůže je tak méně pružná a citlivější na budoucí tetování. Barvy jsou méně syté a kontury méně ostré.

Jak opravit rozpité tetování? 

Pokud již k rozpití došlo, je vhodné tetování překrýt novým motivem. Tento postup se nazývá „cover-up” a vyžaduje zkušenosti ostříleného tatéra, který dokáže nové tetování vhodně navázat na stávající. Následné tetování se tak pravděpodobně ponese v tmavších tónech, případně širších pruzích a motivech. Vše ale závisí na konkrétním motivu a umístění.

Další možností je laserové odstranění původního tetování. Tento proces ale vyžaduje několik ošetření a je finančně náročnější. Důležité ovšem je vždy konzultovat možnosti opravy s profesionálním tatérem, který zhodnotí stav tetování a navrhne vám nejvhodnější řešení.

Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte