Hloubka vpichu při tetování a co ji ovlivňuje

Obrázek autora
Nikola Nováčková
19. 6. 2024
0

Pro tatéra je zásadní vědět, jaká hloubka vpichu při tetování je optimální. Pokud vpich bude příliš mělký, tetování během několika dní vybledne. Pokud bude hloubka tetování příliš velká, může to klientovi způsobit jizvy, mít za následek rozpití inkoustu a další komplikace.

Jak funguje proces tetování do kůže

Jak hluboko se inkoust dostane do kůže, závisí na tom, jak hluboko se jehla zapíchne. Abyste pochopili, jak hluboko se tetuje pro optimální výsledek, musíte se seznámit s různými vrstvami kůže.

Vrstvy kůže

Epidermis (příliš mělká)

Toto je povrchová vrstva kůže, kterou vidíte. Tetovací jehly by měly proniknout touto vrstvou. Epidermis neustále obnovuje své buňky. Pokud se inkoust dostane jen do epidermis, bude vytlačen ven a tetování se rychle vybledne. (4)

Dermis (tak akorát)

Inkoust přichází v tekuté formě, ale pro vytvoření ostrého a výrazného tetování je klíčové, aby zůstal na svém místě. Dermis, což je druhá vrstva kůže, je plná vláknité pojivové tkáně, což jí činí ideálním místem pro zachycení tetovacího inkoustu. (4)

Podkožní tkáň (příliš hluboko)

Tato vrstva kůže, nazývaná také podkoží, je hlubší a skládá se převážně z tukové tkáně. Díky své rosolovité konzistenci není ideální pro udržení částic inkoustu na místě, na rozdíl od pevnější dermis. (4)

Jednotlivé vrstvy kůže.

Jak hluboko do pokožky se jehla zapíchne?

Dobrým pravidlem pro aplikaci tetovacího inkoustu je jeho zanesení do hloubky 1-2 mm pod povrch kůže, do výše zmíněné dermální vrstvy. Je důležité si uvědomit, že optimální hloubka může záviset na konkrétním klientovi a umístění tetování. (3)

Co je horší?

Větším průšvihem je, když se jehla dostane příliš hluboko. Tetování, které je pouze ve vrstvě epidermis, lze snadněji opravit, než v opačném případě.

Proč je hloubka vpichu důležitá?

Inkoust v epidermis se postupně uvolňuje společně se starými kožními buňkami, což znamená, že tetování v horní vrstvě kůže rychle bledne, protože ztrácíme přibližně 200 milionů kožních buněk za hodinu. (1)

I při správné hloubce vpichu asi třetina inkoustu z místa tetování buď vyteče, nebo vybledne, což je normální. Lidské tělo vnímá tetovací inkoust jako cizí těleso a reaguje na něj pomocí specializovaných imunitních buněk zvaných makrofágy. Ty se snaží rozložit částice inkoustu a zbavit se jich prostřednictvím lymfatických uzlin. Částečky inkoustu jsou však příliš velké na to, aby se úplně rozložily. (1)

Pokud je inkoust aplikován příliš hluboko, může dojít k rozpití a rozptýlení barev pod kůží, což může způsobit, že tetování začne vypadat jako modrozelená skvrna.

Tetovací strojek s jehlami a červenou barvou.

Čím je ovlivněna hloubka vpichu jehly?

Tetování ve správné hloubce vyžaduje, abyste přemýšleli o různých vrstvách kůže, jaký strojek a jehly používáte a také v jakém úhlu tetujete. Pro přesné dosažení dermis je třeba cvičit, cvičit a zase cvičit.

Tloušťka kůže se liší od části těla, kam se tetuje. Například tloušťka epidermis na paži je menší než tloušťka na břiše (to platí pro většinu lidí), takže abyste nedělali chyby, musíte lehce znát anatomii a nastavení hloubky jehly pro různé části těla. (2)

Rychlost strojku

Rychlost tetovací mašinky přímo ovlivňuje hloubku tetování. Vyšší rychlosti mohou proniknout hlouběji do pokožky, zatímco nižší rychlosti zůstanou blíže k povrchu. Volba rychlosti strojku je zásadní pro dosažení požadované hloubky tetování a zajištění pohodlí klienta. (2)

Rychlost jehly

Při tetování záleží na použité technice, zda-li se jedná o hand poke nebo se používá tetovací strojek.

Rychlost pohybu ruky hraje klíčovou roli při práci s detailními a složitými designy. Pomalejší pohyby umožňují precizní práci, což je ideální pro vytváření jemných linek, obrysů a malých vzorů. (2)

Pokud se používá tetovací strojek, je důležité přizpůsobit rychlost pronikání jehly v závislosti na tloušťce kůže. Nižší rychlost se doporučuje pro oblasti s tlustší kůží, aby se jehla dostala do správné hloubky. Naopak vyšší rychlost může být vhodná pro oblast s tenkou kůží, aby se minimalizovalo trauma a bolest pro klienty. (3)

Tetovací jehly.

Rizika nesprávného aplikování inkoustu do kůže

Tetovací inkoust se může šířit pod kůži jak při samotném procesu tetování, tak při hojení. Rozmazání tetovacího inkoustu je obvykle způsobeno tím, že se ho do pokožky zapracuje příliš mnoho a vnikne příliš hluboko do pokožky. Inkoust bude působit jako velká modřina kolem tetování, když se tetovací inkoust rozšíří do tukové tkáně. Rozpití inkoustu je vzácný jev a je ovlivněno typem tkáně, množstvím tukové tkáně a tloušťkou vrstvy kůže. Může se vyskytovat častěji v oblastech tenké kůže, jako je podpaží a vnitřní strana stehna. (2)

Podmínky během procesu tetování se také liší. V některých dnech může například pokožka zákazníka krvácet a uvolňovat tkáňový mok více než jindy. Proces tetování je bolestivý, takže u zákazníka může docházet k reflexním, trhavým pohybům, které mohou ovlivnit vzhled tetování. Přestože tatér během tetování natahuje kůži a vyvíjí tlak, reflexním reakcím nelze zcela zabránit.

Zdroje:

  1. Nathan Molenaar. (nedatováno). How Deep Does Tattoo Ink Go? Needle Depth, Explained, (https://tattooing101.com/learn/techniques/lining-depth/).
  2. Dengbread. (2024). What is the Correct Needle Depth for Tattooing?, (https://biomasertattoo.com/blogs/study/correct-needle-depth-tattooing-guide).
  3. Mad Rabbit. (2022). How Deep Does a Tattoo Needle Go?, (https://www.madrabbit.com/blogs/forever-brighter/how-deep-does-a-tattoo-needle-go).
  4. John Palmer. (2024). How Deep Into The Skin Does a Tattoo Needle Go?, (https://medium.com/philadelphia-tattoo-shop/how-deep-into-the-skin-does-a-tattoo-needle-go-8198010f76c3).
Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte