Jaké existují druhy tetování?

Obrázek autora
Nikola Nováčková
19. 5. 2024
0

Tetování je formou uměleckého vyjádření, která se vyvinula z mnoha podob. Již kdysi se lidé tetovali tradičními obrazci, které se postupem času vyvinuly v moderní techniky. Po celém světě tak nyní najdeme pestré druhy a styly tetování.

Ponoříme-li se do historie a kulturního významu klasického tetování, zjistíme, že existují například japonské irezumi nebo polynéské tribální vzory, které mají tisíciletou tradici. Na druhé straně pak máme aktuální trendy, mezi které se řadí třeba realistická a minimalistická tetování.

Jak se jednotlivé typy tetování liší?

Jednotlivé styly tetování se liší především technikami aplikace, použitými barvami a tematikou. Tradiční styly obvykle využívají silné obrysy a živé barvy, zatímco realistická tetování se snaží o co nejvěrnější podobu s předlohou a často opomíjí obrysy.

Třeba taková tribal tetování jsou známá svými černými geometrickými vzory a mají obvykle hluboký kulturní význam. Pro modernější styly, jako New School, jsou typické živé barvy a hravé motivy. Biomechanické tetování kombinuje organické a mechanické prvky pro futuristický vzhled. Každý styl má svou specifickou estetiku i techniky a odráží osobní vkus a představy nositele.

Realistické tetování

Realistické tetování se zaměřuje na maximální detailnost a živost obrazu, a to obvykle bez použití viditelných obrysů. Tento styl vyžaduje pokročilé techniky stínování a barvení k vytvoření textur a hloubky. Jedná se tak o fotorealistické dílo.

Častými motivy jsou portréty, zvířata a přírodní scény. Vzhledem k vysokým nárokům na technickou dovednost a také detailní práci, je realistické tetování náročné jak na provedení, tak na následnou údržbu. Tetování obecně vyžaduje pravidelnou péči a ochranu proti slunci pro uchování jeho krásy a jasnosti.

Ilustrativní styl tetování

Tento styl spojuje tradiční kreslené umění s technikami tetování. Využívá silné obrysy a detailní stínování k vytvoření hloubky a textury. Kombinuje bold linie tradičního tetování s jemnými detaily a stínováním moderního uměleckého tetování. Umožňuje tak realizaci široké škály témat, od realistických až po stylizované obrazy. Často se jedná o barevná, expresivní díla, která vypráví příběh nebo symbolizují významné události v životě.

Black and grey tetování

Black and grey tetování je styl, který využívá pouze odstíny černé a různé stupně šedé barvy. Vytváří tak kontrasty a efekty stínování, které napodobují hru světla a stínu. Typicky se jedná o realistické motivy, portréty nebo abstraktní vzory, které tatér zdokonaluje pomocí jemného stínování a texturování. Black and grey tetování je oblíbené pro svou eleganci a schopnost vytvářet dojem detailu a hloubky pouze pomocí jedné jediné barvy.

Black and grey tetování na těle muže.

Trash Polka tetování

Trash Polka tetování je moderní a experimentální styl, který kombinuje prvky naturalistických, surrealistických a fotorealistických prvků. Charakterizuje ho chaotický vzhled, směs různých motivů, textů a často i odlišné kontrasty barev. Velmi často se jedná o černá a červená tetování či tetování v kombinaci s bílou barvou.

Tento styl často obsahuje jak kreslené portréty, tak abstraktní vzory či nápisy. Trash Polka tetování je vhodné pro osoby, kteří chtějí na své kůži experimentovat a vyjádřit svou osobnost.

Blackwork/blackout tetování

Blackwork tetování, také nazývané jako blackout tetování, je styl, který se zaměřuje na kompletní pokrytí určité části těla pouze černým inkoustem. Vytváří tak kontrast s pokožkou. Často se využívá k vytvoření geometrických vzorů, abstraktních prvků nebo jednoduchých siluet. Jedná se o styl, který zdůrazňuje sílu a jednoduchost. Je oblíbený pro svou výraznost a estetickou jedinečnost.

Dotwork tetování

Charakteristickým prvkem Dotwork tetování je vytvářením obrazu pomocí malých teček. Jedná se o časově náročný proces, který ale v závěru vytváří detailní a často hypnotické vzory. Dotwork je obzvláště oblíbený, protože vytváří jemné stínování a textury, které mohou být obtížně dosažitelné tradičnějšími tetovacími technikami.

Tradiční styl tetování

Tradiční styl tetování, známý také jako Old School, se vyznačuje svými silnými černými obrysy, jednoduchým stínováním a paletou jasných barev. Typické motivy zahrnují kotvy, lebky, růže, srdce a námořnické symboly, které mají často nostalgický a symbolický význam. Styl je inspirován ranými formami tetování, během kterých se tvořila námořnická a vojenská tetování. Je oblíbený pro svou jasnost, čitelnost a klasický vzhled.

Old school tetování na ruce.

Watercolor tetování

Watercolor (akvarel) tetování napodobuje techniky akvarelového malování. Vyznačuje se svými měkkými, rozmazanými okraji, průhlednými barvami a plynulými přechody. Vytváří tak dojem malby umístěné přímo na kůži. Watercolor tetování často postrádá tradiční černé obrysy a místo toho používá k vytvoření obrazu jemné barevné přechody. Je populární pro svou uměleckou volnost a expresivitu. Skvěle se hodí pro květinové motivy či abstraktní designy.

New School tetování

New School tetování je styl, který se vyvinul v pozdních 70. letech 20. století. Vyznačuje se živými barvami, karikaturními postavami a hravými, často přehnanými motivy. Tento styl čerpá inspiraci z graffiti obrazů, komiksových knih a videoher. Pro tetování tento styl přinesl novou úroveň expresivity a dynamiky. Tato tetování jsou nápaditá a zábavná, ale zároveň také osobní a originální.

Neo Traditional tetování

Neo Traditional tetování je styl, který rozšiřuje tradiční (Old School) tetování tím, že do díla přidává více detailů, rozmanitější barvy a v neposlední řadě stínování. Styl kombinuje silné obrysy typické pro tradiční tetování s bohatšími, více vrstvenými a často přírodními motivy jako jsou květiny, zvířata a portréty. Neo Traditional se taktéž vyznačuje větší hloubkou a texturou ve svých designech.

Biomechanické tetování

Biomechanické tetování je umělecký styl, který kombinuje spojení lidské anatomie a mechanických prvků. Tetování v tomto stylu zahrnuje zobrazení například ozubených kol, drátů, trubek a dalších mechanických prvků, které se prolínají s anatomickými částmi. Obvykle se na toto tetování používají pouze černé a šedé barvy. Celkový dojem vytváří synergické spojení mezi biologií a technologií.

3D styl tetování

3D tetování se zaměřuje na vytvoření optických iluzí na kůži. Tetování tak má za úkol vypadat trojrozměrně. Tento styl využívá jemného stínování, přesné perspektivy a detailní kresby textur, stínů a světelných efektů, které dodávají tetování hloubku a realistický 3D vzhled. Mezi oblíbené motivy ve 3D tetování patří například mechanické součástky a optické klamy, ale také zvířata či květiny.

Kmenové tetování

Každá kultura má své unikátní vzory a motivy, které často slouží nejen jako ozdoba, ale jsou i nositeli důležitých symbolických a rituálních významů. Jsou spojeny s identitou, sociálním statusem, ochranou nebo duchovním přesvědčením. Kmenová tetování jsou oblíbená pro svou schopnost vyjádřit příslušnost a hrdost své kultury.

Tribal tetování

Tribal tetování, známé výrazným používáním černé barvy a geometrických či symetrických vzorů, je inspirováno tradičním kmenovým uměním z různých částí světa. Jedná se třeba o Polynésii, Mikronésii a domorodé kultury Afriky a Ameriky. Tato tetování se často skládají ze silných černých linií a vzorů, které mají opět hluboký kulturní a duchovní význam. Tribal styl vyjadřuje osobní identitu a příslušnost ke skupině. Podobná tetování najdeme v celé řadě kultur, designy ale často vycházejí z maorských, indonéských nebo havajských motivů.

Tribal tetování na rameni.

Japanese tetování

Japanese tetování je známé také jako Irezumi. Jedná se o tradiční umělecký styl, jehož předností jsou rozsáhlé a komplexní designy. Často zahrnuje ikonické motivy koi kaprů, draků, vln, lotosových květů a mytologických postav, jako jsou samurajové nebo gejši. Tyto motivy vyjadřují symboliku, často vyprávějí příběhy a odkazují na japonské mýty.

Irezumi se typicky aplikuje pomocí tradičních nástrojů a technik. Ty dodávají tetování charakteristickou hloubku a živost. Styl je známý svými detailními a pestrobarevnými obrazy, které často pokrývají velké části těla, třeba záda, ruce, nohy a hrudník.

Chicano tetování

Chicano tetování je styl, který se vyvinul mezi chicano komunitami v USA v průběhu 20. století a je známý svými detailními černobílými portréty, náboženskými symboly, motivy písma a obrazy z chicanské kultury. Styl využívá jemné stínování a kontrast, aby lépe dosáhl hloubky a realistického vzhledu. Chicano tetování mají silný kulturní význam. Běžně vyjadřují příběhy o rodinné hrdosti, osobních bojích a duchovním hledání. Často také odkazují na osobní a komunitní identitu.

Keltské tetování

Toto tetování zahrnuje složité uzlové vzory a spirály, které jsou inspirovány starověkými keltskými uměleckými díly. Jedná se o rukopisy a kamenné vyřezávání. Tato tetování zahrnují symboly křížů, draků a mytologických postav. Taktéž mají hluboký duchovní a kulturní význam. Jsou oblíbená pro svou krásu a symboliku, která často odráží témata spojená s přírodou a věčností.

Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte