Mapa bolesti: Jak moc bolí tetování?

Obrázek autora
Nikola Nováčková
6. 6. 2024
0

Faktory ovlivňující bolest

Ten, kdo se někdy v životě nechal tetovat, vám potvrdí, že tetování bolí, ale faktory jako práh bolesti a tetovaná část těla mohou ovlivnit váš zážitek.

Tetovací proces zahrnuje opakované propíchnutí kůže super ostrou jehlou, takže samozřejmě dává smysl, že bolest při tetování pocítíte.

Mezi nejbolestivější části těla k potetování obvykle zahrnují kosti a oblasti s nejvíce nervovými zakončeními, tenkou kůží a malým množstvím tuku. To je důvod, proč tetování na horní a dolní části zad může být hračka, ale váš bolestivost tetování na hrudním koši a v podpaží vás donutí křičet.

Ale protože každý má práh bolesti jiný, je bolest tetování obtížné měřit. Z tohoto důvodu neexistuje žádná přímá vědecká odpověď na to, jak moc bolí tetování.

Takže než si lehnete do tatarského křesla, zde je to, co byste měli vědět.

Fyzická připravenost

Každý člověk bude prožívat bolest na různých místech v závislosti na typu jejich těla. Klienti s vyšší tělesnou hmotností budou mít obvykle volnější kůži, což může být více bolestivé. Díky tomu je tetování v oblasti břicha bolestivější. Klienti s nižší tělesnou hmotností nebudou mít v blízkosti kostí tolik tuku, a proto pro ně budou tetování na žebrech, kyčlích atd. bolestivější. (3)

Psychická připravenost

Dopřejte si spánek a minimalizujte stres. Odpočinek a minimalizace stresu před tetováním vám pomůže zmírnit bolest v den D. Zároveň se nezapomeňte najíst a dejte si velké jídlo. Udržování vysoké hladiny cukru v krvi vám pomůže zvládnout bolest tetování (a zabrání tomu, abyste omdleli). Stejně tak nezapomeňte na správnou a dostatečnou hydrataci. (1)

Práh bolesti

Prožívání bolesti u žádných dvou lidí nebude úplně stejné, a to z několika důvodů, počínaje osobním prahem bolesti. Zručnost a zkušenosti tatéra také ovlivní, jak bolestivé sezení bude.

Alkohol a drogy

Vždy buďte střízliví. Alkohol ředí krev a může během sezení zvýšit krvácivost, modřiny a nadměrnou bolest. Z toho důvodu renomované tetovací salony nepřijímají opilé zákazníky a ty pod vlivem. (1)

Anestetika

Neužívejte aspirin nebo ibuprofen 24 hodin před sezením. Tyto léky mohou ředit krev, což může prodloužit proces tetování nebo ho dokonce úplně odložit.

Znecitlivující krémy nebo spreje dokážou zabrat, zejména na citlivých místech. Jen si o tom předem promluvte se svým umělcem. Otupující účinek neodstraní bolest, ale trochu zmírní nepříjemný pocit.

Pohodlí

Dělejte si přestávky. Zeptejte se svého umělce, zda je v pořádku dát si pauzu, když jste v procesu tetování. Bolest nemusíte překonávat za každou cenu. A tatér pro vás bude mít v každém případě pochopení (nejste první ani poslední). (1)

Rychlost práce

Vyberte si kvalitního profíka. Předem zkontrolujte jejich portfolio, recenze od předchozích zákazníků a certifikace. Návštěva zkušeného profesionála minimalizuje riziko nepřiměřené bolesti nebo komplikací, jako jsou infekce a zanícené tetování.

Bolest při tetování na žebru.

Mapa bolesti na těle

Neexistují žádné skutečné „vědecky podložené“ údaje o tom, kde tetování bolí nejvíce. Ale vzhledem k množství potetovaných lidí, kteří se mezi námi pohybují, lze celkem s přesností nakreslit mapu bolesti tetování.

Nejbolestivějšími oblastmi pro tetování jsou většinou části těla s menším množstvím tuku a svalů, spoustou nervových zakončení a tenkou kůží u kosti.

Oblasti, která mají nejvíce nervových zakončení

Nervová zakončení vysílají do mozku signály bolesti a tlaku, pokud dojde k jejich poranění nebo porušení. Čím více nervových zakončení v určité oblasti je, tím intenzivnější bolest bude. Tyto oblasti zahrnují třísla, konečky prstů, klenbu nohy, holeň a zadní část kolen. (3)

Tyto oblasti se řadí do červených a oranžových zón, jako nejbolestivější tetovací oblasti.

Oblasti, které mají málo nervových zakončení

Do těchto oblastí řadíme horní část zad, vnější strana ramena a stehna. Tyto oblasti mají také silnější kůži, takže je snazší vydržet ostrou nebo bodavou bolest tetování.

Tyto oblasti se řadí do žluté a zelené části naší mapy bolestivosti tetování.

Nejvyšší bolestivost

Oblasti, které jsou přirozeně chráněny, jsou těmi nejbolestivějšími místy k tetování. Například paže obvykle chrání vaše žebra a podpaží a vnitřní strany stehen jsou chráněny zbytkem nohou.

 • Dlaně a chodidla
 • Podpaží
 • Hrudní koš
 • Lokty a čéška
 • Kotníky a holeně
 • Hrudník a hrudní kost
 • Třísla, vnitřní strana stehna a zadek

Střední bolestivost

Tyto oblasti, co do bolestivosti se dají lépe zvládnout, ale stále jsou velmi citlivé.

 • Boky
 • Páteř
 • Krk, hlava, obličej, uši a rty
 • Ruce, klouby, zápěstí a nohy
 • Lýtka
 • Břicho
 • Vnitřní biceps

Nejméně bolestivé

Klienti označují tato místa jako nejméně bolestivá, (Ale tady opět připomínáme, že neexistuje nic takového jako „bezbolestné“ tetování.)

 • Stehno
 • Rameno a vnější biceps
 • Předloktí
 • Záda
Náčrt těla s mapou těch nejbolestivějších míst k tetování.
Zdroj: healthline.com

K čemu se dá tetování přirovnat?

Jak bolí tetování, dá se to k něčemu přirovnat? Ano, někteří klienti říkají, že tetování bolí, jako citlivá kůže, když se spálíte na slunci, jiní to přirovnávají ke škrábnutí od kočky.

Úpal

Spousta lidí řekne, že bolest po tetování připomíná spálenou kůži od slunce. Je to nepříjemné, ale ne k nevydržení.

Kočičí škrábanec

Toto je nejčastější popis bolesti, který klienti prožívají. Je to prý pocit, jako by jim kočka škrábala drápy po kůži. (3)

Včelí bodnutí

Slova „ostrá“ a „bodavá bolest“ se často používají k popisu nejintenzivnějšího typu bolesti při tetování.

Vibrační bolest

Někdy mohou nervy zachytit vibrace tetovacího stroje, což může být bolestivé. To je zvláště běžné, pokud se tetuje kolem zápěstí, loktů, žeber a kotníků. (3)

Jak dlouho tetování bolí?

Bezprostředně poté a po několik dalších dní může být místo nového tetování citlivé a bolestivé, možná trochu jako spálenina od slunce nebo malé odřeniny. Mírný zánět a bolestivost je normální u pokožky, která byla porušena a potřebuje se zahojit. (2)

Bolest při tetování mezi prsy.

Rady pro přípravu na bolest

Na to, jak bolí tetování, se úplně připravit nemůžete, ale můžete udělat několik kroků, které sezení učiní mnohem snesitelnějším.

Vyberte si zkušeného tatéra, protože jim bude s největší pravděpodobností trvat mnohem kratší dobu dokončit vaše tetování.

Pokud se jedná o vaše první tetování, vyberte si méně citlivou část těla.

Dostatečně se vyspěte, protože vaše tělo lépe zvládá bolest po dobrém nočním odpočinku. Vyhněte se lékům proti bolesti, jako jsou aspirin nebo ibuprofen, 24 hodin před sezením, protože mohou ředit krev a prodloužit proces tetování. (1)

Nechte se tetovat pouze tehdy, když jste zdraví, protože nemoc zvyšuje citlivost na bolest a může prodloužit hojící proces. Zůstaňte hydratovaní, protože tetování na suché kůži více bolí. Taktéž se nezapomeňte před sezením najíst, aby se vám nezvýšila citlivost na bolest z nízké hladiny cukru v krvi a předešli jste závratím z nervů nebo hladu. Vyhýbejte se alkoholu nejméně 24 hodin před schůzkou, protože alkohol zvyšuje citlivost na bolest, dehydratuje tělo a ředí krev. (1)

Oblečte si volné oblečení, zejména v oblasti, kterou si necháváte tetovat.

Zdroje:

 1. Kirsten Nunez. (2019). Do Tattoos Hurt? How to Predict and Minimize Pain, (https://www.healthline.com/health/do-tattoos-hurt#pain-predictor).
 2. Balmonds. (nedatováno). How Long Will A New Tattoo Be Sore For?, (https://balmonds.co.uk/blogs/tattoo/how-long-will-a-new-tattoo-be-sore-for).
 3. Nathan Molenaar. (nedatováno). Tattoo Pain Chart, (https://tattooing101.com/learn/tips-advice/pain-charts/#t-1639552082964).
Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte