Nejoblíbenější tetování: Styly, motivy, místa

Obrázek autora
Nikola Nováčková
4. 6. 2024
0

V dnešní době existují tisíce různých stylů tetování a neustále vznikají nové. Mnohé z těchto stylů mají své kořeny v historii a některé existují po desetiletí, dokonce i staletí.

Před tím, než se rozhodnete nechat se potetovat, je dobré se seznámit s různými styly, abyste mohli najít ten, který je pro vás ten pravý. Může být totiž obtížné zjistit, jaký styl by nejlépe vyjadřoval vaši osobnost.

Proto jsme pro vás připravili přehled nejen nejčastějších stylů, ale i nejoblíbenějších tetování a nejčastějších tetování. Doufáme, že vám tento přehled pomůže lépe se orientovat a udělat správné rozhodnutí.

Nejčastěji tetované styly

Jednou z nejlepších věcí na tetování je to, že si klienti mohou vybrat z velkého množství různých stylů. Bez ohledu na to, zda hledáte tradiční tetování s hlubokým významem, nebo něco moderního, vždy najdete talentovaného umělce, který vám pomůže dosáhnout vaší vysněné kérky.

Tetování v tradičním americkém stylu (Old School)

Tetování ve stylu old school je pravděpodobně to, co si představíte jako první, když se řekne tetování. Tento jeden z nejoblíbenějších stylů se vyznačuje výraznými obrysy, omezenou paletou barev a tradičními motivy. Často jsou spojovány s námořnickou symbolikou a obrázky pin-up girls, divokých šelem nebo vlaštovky, kotvy, draci, lodě, hadi, lebky, orli a kombinace dýk a srdcí.

Styl old school proslavil Norman „Sailor Jerry“ Collins ve 30. letech 20. století a jeho vliv je patrný dodnes. I po tolika letech zůstává tento styl velmi oblíbenou volbou mezi milovníky tetování. (4)

Americký old school styl tetování.
Zdroj: thehonorablesociety.com

Blackwork

Tetování, která můžeme označit, jako Blackwork, jsou specifická tím, že jsou vytvořena výhradně černým inkoustem. I přes používání výhradně jedné barvy, tento styl zahrnuje širokou škálu designů, což znamená, že pod tímto názvem můžeme najít téměř cokoliv.  Blackwork se rozpíná od ornamentálních a geometrických vzorů až po velmi detailní a jemné ilustrace. Rozmanitost tetování, které mohou vzniknout pouze s použitím černé barvy, je jasným důkazem neuvěřitelné kreativity.

Tetování black work style na celé ruce.
Zdroj: nrstudios.co.uk

Neo-tradiční tetování

Neo-tradiční styl tetování moderně rozvíjí tradiční styl, který se vyznačuje jasnými liniemi a bohatými barvami. Na rozdíl od klasických tetování je barevná paleta v neo-tradičním stylu velmi široká. Designy mohou být velmi detailní, přičemž tatéři často kombinují tlusté obrysy s jemnějšími liniemi pro detaily. (4)

Kromě inspirace tradičními tetováními se v neo-tradičních tetováních často objevují vlivy secese a art deco. Mezi nejčastější motivy patří květiny, zvířata a portréty žen, i když výběr z motivů může být velmi široký.

Nový neo tradiční styl tetování démona.
Zdroj: tattoolife.com

Realismus nebo realistický styl tetování

Realismus je styl tetování, který se snaží co nejvěrněji napodobit realitu. Tetování v tomto stylu připomínají fotografii obtisknutou na kůži. Jsou reprodukovány věrně a trojrozměrně. Motivy mohou být barevné nebo černobílé. (4)

Barevná paleta pro realistické tetování je velmi široká, protože cílem je dosáhnout co nejpodrobnějšího a nejvěrnějšího zobrazení skutečných barev.

Realistické tetování Lincolna.
Zdroj: tattoodo.com

Tribal

Tribal tetování jsou charakteristická vyobrazováním různých symbolů a ozdob, které připomínají siluety, a téměř vždy jsou tetována černou barvou. Existují důkazy, že jak malování na tělo, tak tetování provozovali dávno v historii již Indiáni, Vikingové i obyvatelé Asie a Afriky. Současné motivy stylu tribal však pochází z oblasti Polynésie, odkud se rozšířily a získaly podobu, se kterou se setkáváme dnes.

Tribal tetování na předloktí.
Zdroj: renytattoos.com

New school

Styl New School se etabloval na počátku 70. let a obrovskou popularitu si získal v 80. a 90. letech. Přestože v tomto stylu stále poznáte vlivy Old School, rozdíly jsou obrovské.

New School tetování se vyznačuje tlustými obrysy a velmi živými, jasnými barvami. Dalším charakteristickým rysem je přehnané, hravé a bláznivé zobrazení motivů. Tetování v tomto stylu často připomínají karikatury, graffiti nebo komiksové postavy. Tento výrazný a nápaditý styl je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí, aby jejich tetování bylo opravdu jedinečné a zábavné.(4)

Kreativní barevné tetování v new school stylu.
Zdroj: tattoodo.com

Biomechanické

Biomechanické tetování je často dílem „volné ruky“, což znamená, že tatér kreslí přímo na tělo, aby co nejlépe přizpůsobil design jedinečným tvarům těla. Tento přístup umožňuje dokonale napodobit vzhled stroje skrytého pod kůží. Při zmínce o tomto stylu nelze opomenout jméno Roman Abrego. Jeho mimozemské a stroji inspirované obrazy zdobí ruce a nohy mnoha jeho klientů, čímž se stal ikonou biomechanického stylu tetování.

Biomechanické tetování na noze.
Zdroj: tattoodo.com

Skica

Styl skica, jak již název napovídá, připomíná typickou kresbu tužkou. Čáry mohou být nedokonalé, nedokončené nebo se nemusí přesně shodovat. Motiv, načrtnutý tímto způsobem, může stále obsahovat orientační linie jako stylistický prvek, či být v některých oblastech šrafovaný. Pravidelné barevné plochy či tlusté obrysy nejsou pro tento styl typické.

Celkově tetování vytvořené v tomto stylu působí jako nedokončený návrh, stále ve fázi úprav. Někteří umělci navíc kombinují prvky stylu skici s jinými technikami, aby vytvořili „surový vzhled“.

Skica tetování na zádech.
Zdroj: inkppl.com

Geometrický styl

Geometrická tetování jsou charakteristická pro své přesně „narýsované“ geometrické tvary na kůži, jako jsou trojúhelníky a kruhy. Obrazy se často skládají pouze z těchto pravidelných tvarů. Klíčovým prvkem těchto tetování je jejich precizní provedení, které vyžaduje čisté a rovné linie. Tatér musí pracovat s maximální pečlivostí, aby dosáhl požadovaného efektu.

Geometrické tetování na ruce.
Zdroj: boredpanda.com

Tradiční japonský styl

Motivy japonských tetování čerpají z bohaté mytologie, legend, symboliky a historie země. Mezi ně patří například draci, démoni a třešňové květy, které symbolizují krásu a pomíjivost. Později, na konci 19. století, se vyvinul temnější trend, kdy se do tetování začaly promítat hororové prvky, jako jsou useknuté hlavy (namakubi). Kromě toho se do tradičních japonských tetování začaly začleňovat i erotické motivy, známé jako šunga. (4)

Stylisticky jsou japonská tetování charakterizována jasnými barvami a bohatými detaily. Pro tato tetování je typické, že se často provádějí na větších plochách těla, jako jsou rukávy, přední část těla, záda nebo celé tělo.

Rukáv v tradičním japonském stylu.
Zdroj: cloakanddaggerlondon.co.uk

Srovnání stylů

Tradiční americký styl tetování, známý jako Old School, a druhý styl známý jako Blackwork mají společné to, že se oba zaměřují na výrazné obrysy a omezenou paletu barev. Zatímco Old School se soustředí na tradiční motivy spojené s americkou kulturou, Blackwork nabízí širokou škálu designů, které využívají pouze černý inkoust.

Na druhé straně tu máme neo-tradiční styl tetování a realismus. Tyto dva styly kladou vysoký důraz na detaily a barevnou bohatost. Neo-tradiční styl modernizuje tradiční motivy a čerpá inspiraci ze secese a art deco, zatímco realismus se snaží co nejvěrněji napodobit realitu.

Pokud jde o novější trendy, New School a biomechanické tetování se vyznačují výraznými a hravými motivy. New School se zaměřuje na karikatury a graffiti-inspirované designy, zatímco biomechanické tetování se zabývá iluzí stroje pod kůží.

Geometrický styl a skica pak nabízejí minimalistický přístup k tetování. Geometrická tetování se soustředí na přesné tvary a linie, zatímco skica zachycuje nedokonalost a nedokončenost.

Tribal tetování se vyznačuje jednoduchými tvary a silnými liniemi, které často zdobí celé části těla. Tím se liší od ostatních stylů, které se často zaměřují na detaily a složitější motivy.

Na závěr, tradiční japonský styl se zaměřuje na bohatou mytologii a historii Japonska. Především se vyznačuje jasnými barvami a bohatými detaily a často zdobí velké plochy kůže na těle.

Nejčastěji tetované vzory

Pírka

S tetováním pírka se pojí významná symbolika napříč mnoha kulturami a historickými obdobími. Od starověkého Egypta, kde peří představovalo Ma’at, bohyni pravdy a rovnováhy, až po indiánské kmeny, které považovaly peří za posvátné symboly moci a svobody. V křesťanství je peří často spojeno s anděly, což signalizuje božskou ochranu a vedení. (3)

Ale to, co skutečně dělá tetování pírka atraktivním je jeho neomezená možnost interpretace. Pro někoho může symbolizovat svobodu a svobodomyslnost, pro jiné to může představovat osobní cestu transformace.

Lapač snů

Lapače snů symbolizují ochranu a duchovní filtr zlých snů. Podle indiánské tradice zachycují negativní sny a umožňují průchod pozitivním, čímž přinášejí klidné a pozitivní spaní. Jeho podoba představuje propojenost života a kruhový rám symbolizuje jednotu a kruh života. Peříčka a korálky, které jsou často součástí lapačů snů, mají symbolizovat moudrost, odvahu a sílu.

Lapač snů na ruce.
Zdroj: tattoomenow.com

Nekonečno

Tetování symbolu nekonečna může pro někoho znamenat něco tajemného, protože mnozí z nás neví, co nekonečno je. Je nekonečno dobou našeho života? Nebo něco víc? Vyvolává to mnoho otázek. Jako tetování si ho volí ti, co chtějí vyjádřit svou víru v nikdy nekončící nebo neomezené možnosti. Pro další představuje znovuzrození nebo reinkarnaci. (3)

Nápis Believe

„Věřit“ znamená mnoho věcí pro mnoho různých lidí, ale v každém případě je to souhrnné slovo pro osobní víru, sny, přání a naději a schopnosti, a přání, aby byly všechny možné a splnitelné.

Lotosový květ

Lotosový květ má hluboký duchovní význam v mnoha kulturách, včetně buddhismu, hinduismu a starověké egyptské mytologie. Tato květina je známá pro svou schopnost vyrůst nad kalnými vodami a rozkvést do překrásné květiny, která představuje životní cestu a osobní růst. Lotosový květ je také považován za symbol osvícení a duchovního probuzení. Květina představuje čistotu mysli, těla a ducha. Je také spojena s odpoutaností, protože lotosový květ zůstává nedotčen kalnými vodami, ve kterých roste. (3)

Malé tetování lotosového květu na předloktí.
Zdroj: ourmindfullife.com

Tep

Tento design, často zobrazující nám známé vrcholy a pády srdečního tepu na elektrokardiografu, jsou více než pouhou estetickou volbou, mají totiž hluboký symbolický význam reprezentující život, lásku a životní okamžiky, díky nimž naše srdce bije rychleji.  Tato tetování mohou také symbolizovat překonání těžkostí, jako jsou zdravotní problémy nebo životní zkoušky, sloužící jako důkaz síly a odolnosti nositele.

Packa

Tetování otisků tlapek je velice populární, avšak nejedná se pouze o ty psí. Packy mohou reprezentovat úctu a lásku k domácím mazlíčkům či zvláštní spojení s divokými zvířaty, jako jsou jeleni, medvědi, vlci či lišky. Tlapky symbolizují pohyb, především pohyb vpřed a posun v osobním životě.

Středník

Toto tetování lze považovat za symbol naděje. Představuje myšlenku, že se můžete zastavit uprostřed životních útrap a pokračovat dál. Připomíná, že je vždy na co se těšit. Tetování středníku je také symbolem síly. Chce to odvahu pokračovat, když je život těžký. (3)

Nejčastěji tetovaná místa na těle

Ženy

Kotník je oblíbeným místem, které si ženy nechávají tetovat už poměrně dlouho. Hlavním důvodem je flexibilita, můžete si vybrat, zda si pořídíte malé tetování, které zůstane bez povšimnutí, nebo si můžete vybrat design, který začíná u vašeho kotníku a pokračuje po noze. (1)

Horní část zad se stává více populární. Opět ženám dává velkou flexibilitu designu. Můžete si vybrat, zda si necháte udělat malé, střední nebo velké tetování přes celá záda a zároveň víte, že bude vždy vypadat dobře.

Další na našem seznamu je zápěstí, další oblast, která je oblíbená pro tetování nápisů, jemných designů a malých výtvorů.

Přestože se jedná o citlivé místo, tetování za uchem je opravdu oblíbené. Tetování v této oblasti jsou většinou malá a rychle hotová. Dalším bonusem je flexibilita, vlasy si můžete dát do culíku a tetování ukázat nebo si nechat vlasy rozpuštěné a snadno ho schovat. (1)

Zadní část krku je další oblastí, která je u žen velmi oblíbená. Opět dává flexibilitu, protože si můžete vybrat, zda své tetování ukážete nebo jej skryjete svými vlasy. Design tetování v této oblasti můžete bez větších problémů rozšiřovat tak daleko, až klidně zakryjete celá záda.

Tetování květin kolem kotníku.
Zdroj: tattoosforgirl.com

Muži

Hrudník a přední část mužského těla poskytují velký prostor, který je ideální pro tetování. Úroveň bolesti je snesitelná a většinu tetování lze snadno zakrýt, což je výhodné i do pracovního prostředí.

Dalším oblíbeným místem jsou záda. Nabízejí velkou plochu pro kreativní designy a stejně jako u hrudníku je tetování snadno skrytelné. Úroveň bolesti je zde také zvládnutelná. (1)

Biceps je jedním z nejoblíbenějších míst pro tetování. Tato oblast nabízí snadné odhalení i skrytí tetování, a navíc se malé tetování může postupně rozrůst do propracovaného rukávu.

Nadloktí je populární, protože ho lze jednak snadno skrýt, ale také je zde flexibilita pro jeho rozšíření až na ramena. (1)

Tetování na předloktí získává na popularitě, i když bylo dříve obtížnější ho skrýt, což mohlo komplikovat pracovní život. S postupem času však roste otevřenost k tetování a muži si tuto oblast vybírají stále častěji.

Tetování lva na bicepsu.
Zdroj: inkppl.com

Jaká tetování jsou oblíbená, ale tatéři je neradi tetují?

Tatéři během své kariéry nakreslí tisíce obrázků a designů, takže nemůže být žádným překvapením, že si mohou vyvinout averzi nebo naopak pozitivní postoj k určitým vzorům. Zde jsou některé oblíbené motivy, které tatéři vytetují vždy s úsměvem, ale i několik návrhů, které by si přáli, aby klienti přestali vyžadovat.

Oblíbené motivy a proč tomu tak je?

Odvážná tetování

Není tatér, který by nezbožňoval originální, zářivá a odvážná tetování. Jednou z oblíbených věcí na tetování jsou velké kousky, které jsou opravdu živé a mají působivý design.

Tradiční blackwork tetování

Tatéři také milují návrhy tetování se silnými černými linkami ve stylu blackwork. Milují tetování s odvážnými, silnými a čistými liniemi. V současné době je tento styl jedním z nejoblíbenějších, jak mezi tatéry, tak klienty.

Minimalistické tetování

Minimalistická tetování vypadají na kůži čistě a decentně a pro mnoho tatérů je to uspokojivější práce, než dělat ta velká a rozsáhlá. Oblíbené designy jsou papírová letadla, sedmikrásky a nebeská tělesa.

Mandaly

Tetovací návrhy, které používají vzory mandal, jsou zábavné a vypadají skvěle. Mandaly jsou geometrické vzory spojené s hinduistickými, buddhistickými, džudistickými a šintoistickými tradicemi a používané pro různé duchovní účely, jako je vedení meditace nebo napojení na božstva. (2)

Tetování Fénixe

Fénix je mytologický pták odvozený ze starověkého folklóru, který pravidelně vzplane a znovu se rodí ze svého vlastního popela. Fénixové jsou velkým hitem u klientů, protože design krásně padne každému. (2)

Tetování fénixe na hrudníku.
Zdroj: inksane.be

Neoblíbené motivy a proč tomu tak je?

Je běžné, že lidé hledající nové nápady pro své tetování hledají možnosti a obrázky online, ale každý tatér jde do mdlob, když klient požaduje příliš trendy design. Většina tatérů by si přála, aby klienti přestali žádat o „IN“ tetování. Je nepříjemné, když víte, že lidé chtějí být pouze trendy, než aby skrze tetování vyjádřili sebe sama. (2)

Srdce a lebky jsou také oblíbené motivy, ale problematickým může být, že jsou mnohdy přehnané a nehodí se pro každého. Mají pak tendenci vypadat velmi obecně a mainstreamově, nikoliv osobitě.

I když si tribal styl tetování získal na popularitě, pro mnoho tatérů to nic zábavného není. Mnoho z nich nerado tribal styl tetuje, protože podle jejich názoru vypadají zastarale a ve skutečnosti je to nuda. (2)

Zdroje:

  1. Playhouse. (nedatováno). BEST PLACE TO GET A TATTOO: TOP 5 SPOTS FOR MEN AND WOMEN, (https://playhousetattoos.com/best-place-to-get-a-tattoo/).
  2. Alyssa Towns Swantkoski. (2024). Tattoo artists share 10 popular designs they don’t want to ink this year, (https://www.businessinsider.com/designs-tattoo-artists-dont-want-to-do-this-year-2024).
  3. Tattoos For a Week. (nedatováno). Top 10 Most Popular Tattoo Designs of All Time, (https://www.tattooforaweek.com/blogs/blog/top-10-most-popular-tattoo-designs-of-all-time).
  4. Pittbull Tattoo. (nedatováno). Top 10 tattoo styles that you need to know, (https://www.pitbulltattoothailand.com/tattoo-knowledge/top-10-tattoo-styles/).
Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte