Tetování a solárium: Kdy opět začít?

Obrázek autora
Nikola Nováčková
17. 6. 2024
0

V poslední době se rozšířilo povědomí o důležitosti každodenního používání opalovacího krému k ochraně pokožky před škodlivými slunečními paprsky. Nadměrné vystavování slunci nejen vede k tmavým skvrnám a předčasným známkám stárnutí, ale může také způsobit rakovinu kůže. Pokud máte tetování, je zde další důvod, proč se vyhýbat slunci a soláriu – vaše tetování by mohlo časem změnit svojí podobu a vzhled.

Když poprvé uvidíte své zahojené tetování, bude vypadat svěže a ostře. Samozřejmě chcete, aby takové zůstalo co nejdéle. Příliš dlouhý pobyt na slunci však může způsobit jeho vyblednutí, rozpití barev a v extrémních případech i jizvy. Ačkoliv je pravděpodobnější, že slunce bude mít na vaši kérku vliv postupně, měli byste vědět, že tetování je nejvíce náchylné k poškození sluncem v prvních několika měsících. Proto je ochrana opravdu nezbytná. (1)

Níže se dozvíte, zda jsou solárium a tetování přáteli a jak dlouho po tetování se mu vyhýbat.  V jakém ročním období je nejlepší se nechat potetovat a které typy tetování jsou nejvíce ohroženy UV paprsky.

Působení solária na tetování

UV paprsky mohou způsobit, že vaše tetování vybledne, pokud je často vystavujete přímému slunečnímu záření. Když je tetovací inkoust na slunci, UV paprsky se pohltí a postupně rozbíjí pigmenty. Tetování je umístěno pod dvěma vrstvami kůže, přičemž vrchní vrstva funguje jako filtr mezi pigmentem a sluncem. Nicméně, čím více je tetování vystaveno záření, tím více barvy vyblednou, bez ohledu na to, jak tmavé byly na začátku.(1)

Nové tetování na předloktí.

Blednutí tetování

UV paprsky pronikají hluboko do vrstev vaší pokožky, což může mít zásadní vliv na vzhled vašich tetování. Čerstvá tetování by neměla být UV záření vystavena vůbec, ale i dlouhodobé působení na zahojená tetování může způsobit problémy. Tetovací inkoust se nachází v dermis, tedy druhé a nejtlustší vrstvě kůže. Pokud je vystavení UV paprskům nepřetržité, inkoust se začne rozpadat. Bílé krvinky pak inkoust odnesou pryč, jako by to byla infekce nebo jiná cizí částice, což vede k rozpití a rozmazání linií tetování. (2)

Dlouhodobá nechráněná expozice UV záření může z vašeho tetování udělat nevzhlednou skvrnu. Naštěstí trvá roky, než dojde k výraznému vyblednutí. Nicméně, blednutí tetování způsobené UV paprsky probíhá tak pomalu, že si toho pravděpodobně nevšimnete, dokud nebude příliš pozdě.

Jak tetování bledne, může také měnit barvy. V závislosti na typu použitého inkoustu může vaše tetování zezelenat nebo zmodrat. Zkreslení barev je běžnější u černého a šedého tetování, protože ke ztmavení inkoustu se často používají tmavší zelené a modré pigmenty. Jak se koncentrace inkoustu snižuje, tyto nežádoucí barvy se stávají výraznějšími. (3)

Jsou nová tetování náchylnější k poškození slunečním zářením?

Nová tetování jsou opravdu náchylnější k poškození. Čerstvé tetování je prakticky otevřená rána, která není chráněná. Pokud byla čerstvá rána vystavena slunci, může se spálit mnohem rychleji než zhojená kůže, což znamená, že vaše tetování může vyblednout, prasknout, vytvořit puchýře nebo se oloupat.

Jak dlouho po tetování nechodit do solária?

Když se vám hojí tetování, vyhněte se slunci a soláriím. Prvních pár týdnů je důležité minimalizovat vystavení slunečnímu záření. I po úplném zahojení tetování byste měli chránit svou pokožku před sluncem, aby se zabránilo vyblednutí barvy.

Tetování a solárium není nejlepší nápad, zvláště pokud se jedná o tetování nové. Solária produkují vysoké úrovně UV paprsků, které jsou koncentrovanější než sluneční záření. Pokud máte čerstvé nebo hojící se tetování, UV paprsky mohou poškodit pokožku a zpomalit proces hojení. Chcete-li ochránit své nové tetování, vyhněte se opalování úplně. Opalování může poškodit vaše tetování a zabránit jeho řádnému zahojení. (1)

Úplné zahojení tetování trvá obvykle 2 až 4 týdny. Během této doby dodržujte pokyny pro následnou péči. Jakmile je tetování zcela zahojeno, chraňte ho před dlouhodobým slunečním zářením, aby barvy zůstaly syté a krásné. (1)

Nové tetování lotosového květu.

Zásady pro vystavení tetování UV záření

Používání opalovacího krému je klíčový faktor k ochraně vašeho tetování. Správný opalovací krém pomáhá předcházet rakovině kůže, vráskám a pigmentovým skvrnám. I když jakýkoliv opalovací krém je lepší než žádný, většina tatérů doporučuje používat neparfémovaný krém s SPF 30-50, ideálně s přírodními složkami. (3)

Důležité je, aby byl opalovací krém širokospektrální, tedy aby chránil jak před UVA paprsky, které pronikají hlouběji a způsobují poškození volnými radikály, tak před UVB paprsky, které poškozují buněčnou DNA a způsobují popálení kůže. (2)

Dalším způsobem, jak chránit tetování před sluncem, je jednoduše ho zakrýt. Nové tetování byste neměli vystavovat přímému slunečnímu záření alespoň první měsíc, zejména pak první dva týdny. Slunce totiž nejen způsobuje vyblednutí barev, ale může také spálit kůži a způsobit zjizvení. (2)

Zvažte také, kdy si necháte tetovat. Zimní období je pro nové tetování ideální, protože to znamená méně slunečních paprsků, ale na druhou stranu, zima může znamenat suchou pokožku, proto používejte hydratační mléka. (3)

Pokud plánujete dovolenou nebo den na pláži, nechte si tetování udělat s dostatečným předstihem. Voda (slaná nebo chlorovaná) může během hojení způsobit infekci a poškodit vaše nové tetování. (3)

Zdroje:

  1. ISABELLE LICHTENSTEIN. (2023). How Long to Keep Your Tattoo Out Of the Sun, According to Experts, (https://www.byrdie.com/sun-protection-and-tattoos-4769244).
  2. Bella Jiang. (2024). Can I Tan After Getting a Tattoo? How Long to Wait, (https://www.saved-tattoo.com/can-i-tan-after-getting-a-tattoo/#google_vignette).
  3. Adrienne Santos-Longhurst. (2021). Everything You Need to Know About Swimming With Fresh Ink, (https://www.healthline.com/health/body-modification/everything-you-need-to-know-about-swimming-with-fresh-ink).
Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte