Tetování hákového kříže: Kde končí svoboda a začíná zákon?

Obrázek autora
Nikola Nováčková
18. 7. 2025
0

Hákový kříž je tetování, které z dobrých důvodů vyvolává silné emoce a kontroverze. V mnoha východních kulturách to sice je prastarý posvátný symbol štěstí a harmonie, v západním světě je neoddělitelně spojen s temnou kapitolou dějin.

Definice hákového kříže jako nacistického symbolu

Původ hákového kříže neboli svastiky najdeme v sanskrtském slově pro „štěstí“ nebo „blahobyt“ a jeho historie sahá až sedm tisíc let do minulosti. Lze ji nalézt na prastarých artefaktech po celé Eurasii, kde zřejmě symbolizoval pohyb slunce, a dodnes je posvátným symbolem v hinduismu, buddhismu či džinismu.

I dnes se s ním můžeme běžně setkat v Indii a Indonésii, kde je vyobrazen na chrámech i domech.

Heinrich Schliemann objevil na přelomu 19. a 20. století se hákový kříž v Tróji a spojil ho s podobnými motivy v Německu. I tehdy byla svastika vnímána pozitivně, jako symbol štěstí, jednoty a duchovní síly. Po nástupu nacionalismu si ji osvojily rasistické ideologie, které v ní spatřovaly symbol údajné árijské nadřazenosti. Právě tato interpretace vedla nacistickou stranu k jeho oficiálnímu přijetí v roce 1920 jako Hakenkreuz – hákový kříž – který se později stal ústředním prvkem nacistické propagandy i státní symboliky. [1]

Po skončení druhé světové války se svastika proměnila ze symbolu štěstí na jeden z nejnenáviděnějších symbolů 20. století. V Německu a mnoha dalších evropských zemích je její veřejné zobrazování zakázáno zákonem, včetně internetu, a její šíření je trestně postižitelné.

Na rozdíl od Spojených států, kde její používání chrání svoboda projevu, což umožnilo, aby se svastika v 50. letech stala součástí identity motorkářských gangů a v 70. letech také punkové subkultury. [1]

Americký motorkářský gang
Zdroj: pinterest.com

Původ podobných motivů najdete v posvátných symbolech

Bohužel svastika není jediným symbolem, který byl zneužit extremistickými skupinami. Keltský kříž, původně znak věčnosti a propojení slunce s duchovnem, dnes často slouží jako znak bílé nadřazenosti. Podobně tomu bylo u germánských run jako Sowilo, Odal či Tiwaz, které nacisté, zejména jednotky SS, přetvořili na symboly své ideologie. [1]
Ochranný znak jako byl vlčí hák se rovněž proměnil v symbol nacismu, stejně jako lebka se zkříženými hnáty (Totenkopf), dříve spojovaná s rytířskou tradicí.

Dále to mohou být čísla 14 a 88, která v neonacistickém kódu odkazují na rasistická hesla a nacistické pozdravy.

Tetování malé runy.
Zdroj: cafemom.com

Mohu si nechat vytetovat hákový kříž?

Hákový kříž (německy Hakenkreuz) je považován za nejznámější symbol nacistické strany. Je úzce spojen s šířením nenávisti, zejména vůči určitým skupinám obyvatel, a proto je výslovně zakázán. Hákový kříž jako tetování může vyhodnoceno jako přestupek nebo dokonce trestný čin, jestliže je spojen s propagací hnutí směřujících k potlačení práv a svobod.

Zákaz nacistických symbolů

Zákaz se nevztahuje pouze na hákový kříž, ale i na další symboly a gesta nacistické strany a jejích polovojenských organizací. Patří sem například insignie jednotek SS (Schutzstaffel), symbol Totenkopf (lebka), stejně jako znaky používané SA (Sturmabteilung), NSKK (Národně socialistický motoristický sbor) a NSFK (Národně socialistický letecký sbor). [1]

Zákony ohledně tetování se vztahují i na jakékoliv znaky, které se těmto historickým symbolům výrazně podobají.

Trestní zákoník § 404 a § 405

Trestní zákoník České republiky v § 404 a § 405 zakazuje projevy, které podporují hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka, nebo popírají, schvalují či ospravedlňují genocidu.

  • 404 se zaměřuje na veřejné projevy sympatií k organizacím, které usilují o omezování lidských práv, například z rasových či náboženských důvodů. [4]
  • 405 postihuje popírání, zpochybňování či ospravedlňování genocidy, tedy činů zaměřených na vyhlazení celých národních, etnických, rasových nebo náboženských skupin. [4]

Z praxe: „Policie zadržela muže na demonstraci s vytetovaným hákovým křížem a dalšími nacistickými symboly. Za tento trestný čin mu hrozí až tři roky vězení a peněžitá pokuta za projev sympatií k hnutí potlačujícímu práva a svobody.“ [3]

Další zakázané symboly, svastiky, runy a čísla

Téma zakázaných symbolů, jejich významů a právních důsledků je rozsáhlé a často nejednoznačné. Pokud vás zajímá, které další znaky – kromě svastiky – mohou být považovány za problematické, přečtěte si náš samostatný článek pojednávající i dalších zakázaných svastikách, runách a číslech, kde se detailně věnujeme dalším příkladům.

Runy na předloktí.
Zdroj: pinterest.com

Musí tatér odmítnout vytetovat hákový kříž?

Tatér nemá rozhodně povinnost přijmout jakýkoli požadavek klienta, zvláště pokud jde o symboly s jasnou spojitostí s extremismem nebo nenávistnými hnutími. Takové tetování by mohlo vést k obvinění jak klienta, tak i tatéra z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. [2]

Pokud se tatér chce vyhnout jakýmkoliv nepříjemnostem s vysvětlováním soudu, že nepropaguje nacismus či rasovou nenávist, je vhodné se zcela vyvarovat tetování zakázaných symbolů.

Dále se sem řadí čísla jako 18, 88, 1919 nebo 420, která odkazují na písmena AH, HH, SS a datum narození Adolfa Hitlera. Zakázané jsou také symboly jako kříž s kapkou krve, který je spojený s Ku Klux Klanem, a číslo 311.

Tetovací studio.
Zdroj: tattoolife.com

Zaměstnavatel vám může nařídit tetování zakrýt nebo odstranit

V rámci zaměstnání náleží zaměstnavateli právo vyžadovat, aby zaměstnanec nadával na pracovišti na odiv symboly, které mohou být vnímány jako extremistické, nenávistné nebo společensky nevhodné. To se týká i svastiky, pokud je vnímána v kontextu nacistického symbolu. Podle zákoníku práce (§ 301 písm. d) je zaměstnanec povinen zdržet se jednání, které by mohlo poškodit dobrou pověst zaměstnavatele nebo narušit pracovní morálku. [5]

Jestliže se tetování hákového kříže stane problémem, který vyvolává negativní reakce mezi kolegy nebo klienty, může zaměstnavatel požadovat jeho zakrytí či odstranění.

V českém právním rámci tedy zaměstnanec nese odpovědnost za to, aby jeho viditelné tetování nepoškozovalo firmu a nevyvolávalo společenské konflikty. [5]

Zdroj:

  1. United States Holocaust Memorial Museum, Washington, DC. (2025). The History of the Swastika, (https://encyclopedia.ushmm.org/content/en/article/history-of-the-swastika).
  2. Marie Odstrčilová. (2021). Tetování: co klientovi (ne)tetovat, (https://www.pravniprostor.cz/clanky/ostatni-pravo/tetovani-co-klientovi-netetovat).
  3. Radim Vaculík. (2022). Za hákový kříž hrozí podmínka a pokuta, (https://www.novinky.cz/clanek/domaci-za-hakovy-kriz-hrozi-podminka-a-pokuta-40404133).
  4. Zákony pro lidi. (2009). Zákon č. 40/2009 Sb., (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-40).
  5. Verlag Dashöfer. (2016). § 301 ZP Základní povinnosti zaměstnanců, (https://www.pamprofi.cz/33/301-zp-zakladni-povinnosti-zamestnancu-uniqueidmRRWSbk196FNf8-jVUh4Er79XkOZT3D58Tx19dmhmgo/).
Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková
Tetování pro mě není jen téma, o kterém píšu takzvaně od stolu – sama jich několik mám a dobře vím, co všechno obnáší. Odjakživa mě zajímala jejich historie, význam i správná péče. Díky osobním zkušenostem a znalostem mohu psát zajímavé články, které vám pomáhají s výběrem, inspirací i rozhodováním. Inkoust pod kůží je pro mě víc než jen ozdoba – je to příběh, který stojí za to vyprávět.

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte