Tetování přes strie a jizvy jako kreativní řešení

Obrázek autora
Nikola Nováčková
11. 7. 2024
0

Tetování zakrývající jizvy a strie nejsou tak jednoduchá, jak by si mnozí mysleli. Ano, opravdu je možné tetovat většinu jizev a strií, ale tetování těchto míst může být náročnější než tetování normální zdravé kůže. Struktura kůže ve zjizvených oblastech je často jiná a výsledky proto mohou být nestálé. V těchto případech je proto důležitější než kdy jindy využít služby zkušeného tatéra.

Co jsou to strie a jizvy?

Strie jsou jemné rýhy na kůži, vyskytují se především po těhotenství, nárůstu hmotnosti (tuku nebo svalové hmoty), medikamentózní terapii a během růstu a nejsou reverzibilní. Strie se často objevují na namáhaných částech těla, jako je břicho, boky, nadloktí a prsa. Kůže je obvykle poměrně pružná, ale když dochází k jejímu přetížení, normální produkce kolagenu (hlavního proteinu, který tvoří tkáň v kůži) je narušena. Přetažením pojivové tkáně dochází k „trhlinám“ v podkoží a vznikají zarudlé stopy, které po zhojení zanechávají viditelné jizvy. (1)

Zpočátku se strie mohou projevovat jako načervenalé nebo nafialovělé čáry, které mohou mít vroubkovanou strukturu a mít jinou podobu než kůže kolem nich. Strie často zesvětlí, ale nikdy zcela nezmizí.

Jizvy se tvoří jako součást procesu hojení po naříznutí nebo poškození kůže. Kůže se regeneruje tím, že se tvoří nová tkáň, aby stáhla ránu k sobě a vyplnila všechny mezery způsobené zraněním. Tkáň jizvy je tvořena především proteinem zvaným kolagen.(2)

Jizvy mají podobu nejrůznějších tvarů i velikostí. Některé jizvy jsou velké a bolestivé, zatímco některé jsou sotva viditelné. U lidí s tmavou kůží a také u zrzavých jedinců je větší pravděpodobnost vzniku keloidních jizev. Keloidy jsou vystouplé jizvy, které rostou a přesahují poraněnou oblast. V závislosti na jejich velikosti, typu a umístění mohou vaše jizvy vypadat nevzhledně a mohou dokonce znesnadňovat pohyb.

Je možné tetovat přes strie a jizvy?

Chcete-li strie odstranit, máte několik možností. Lze je ošetřit mikrojehličkováním nebo speciálními krémy, kterými lze jizvu udělat méně viditelnou. To však strie úplně neodstraní. Tetování přes strie je proto oblíbenou metodou jejich zakrytí. Vždy je však třeba vzít v úvahu stav pokožky. Strie musí být zcela a dobře zahojené. Navíc by tatér už měl mít zkušenosti s tetováním na strie, protože to vyžaduje jinou techniku ​​a větší cit pro chování a povahu kůže než u běžného tetování.

Tetování je další dobrý způsob, jak zakrýt jizvy. Pro tetování na jizvu je DŮLEŽITÉ (!), aby byla jizva úplně zahojená a nevznikly další nechtěné jizvy po tetování. Čím déle se jizva hojí, tím lépe. Tatér s patřičnými zkušenostmi dokáže velmi dobře posoudit, zda se jizva zahojila natolik, aby mohla být tetována. (3)

I když jizvy a tetování jdou relativně dobře dohromady, přes to je vhodné nechat si před tetováním prohlédnout kůži zkušeným tatérem, aby zjistil, zda bude váš požadovaný design proveditelný. Ne všechny typy jizev lze tetovat. Je také třeba vzít v úvahu, že tetování přes jizvu může způsobit větší bolest než na normální kůži. Jizva je obvykle citlivější než neporaněná kůže, a proto by se s ní mělo zacházet opatrně. (3)

Překrytí jizvy na zádech velkým tetováním.
Zdroj: boredpanda.com

Proč si nechat přetetovat jizvy a strie

Lidé se rozhodnou pro tetování na jizvy a strie z mnoha různých důvodů. Mnoho lidí, kteří trpí tímto „poškozením“ tkáně, je považuje za nevzhledné. Tetování může být efektivním řešením, jak skrýt nebo snížit vizuální podobu jizev nebo strií.

Jiní mohou prostě chtít tetování někde na těle, kde zrovna mají jizvu. V těchto případech jde často o to, aby se jizva tetováním nezhoršila a aby kvalita tetování nebyla nepříznivě ovlivněna podobou jizvy.

Někteří vidí svou jizvu jako něco jedinečného a cool na svém těle, co chtějí uměleckým způsobem zvýraznit tím, že ji ozdobí tetováním.

Tetování přes jizvy jako psychologická pomoc

Jizvy a strie mají hluboký psychologický dopad. Slouží jako trvalé připomínky doby velké zranitelnosti, často způsobují úzkost a strašidelný pocit bolesti. Tetování jizev však nabízí způsob, jak získat zpět své tělo.

Tetování jizvy je akt transformace. Proměňuje vadu v umělecké dílo, které vypráví příběh. Tento umělecký proces umožňuje klientovi pracovat s tatérem na designu, který představuje osobní růst, odolnost nebo cokoli jiného, ​​co ztělesňuje jejich léčivou trajektorii. (5)

Výsledkem je vizuální a symbolická metamorfóza. Tetování jizev pomáhá lidem se uzdravit a uzavřít kapitolu jejich života, vizuálně značí přijetí a začátek nové, možná odolnější fáze života. (5)

Překrytí jizvy na paži tetováním.
Zdroj: london.microdevicesindia.com

Tetování a keloidní jizvy

Keloidní jizvy jsou na tetování nejnáročnějším typem jizev k překrytí. Keloidy jsou často silné, červené a nepravidelné jizvy. Keloidy se častěji objevují u mladých lidí a u lidí s tmavším typem pleti. Je také zcela individuální, kdo je náchylný k tomuto typu jizev. (3)

Pokud chcete tetování přes keloidní jizvu, dodržte pravidlo jednoho roku na zahojení. V případě hlubších a větších jizev může být tato doba hojení mnohem delší, často 3-5 let, než se můžete bezpečně nechat tetovat. Pokud si jizvu potetujete příliš brzy, riskujete podráždění a její zhoršení. Je zvláště důležité navštívit zkušeného tatéra.

Vtipné tetování přes keloidní jizvu.
Zdroj: quora.com

Péče o tetování přes strie a jizvy

Pečlivé sledování hojícího procesu tetování v jizvené oblasti vyžaduje zvýšenou pozornost a péči. Vzhledem k citlivosti této oblasti může být proces tetování bolestivější než obvykle a vyžaduje delší dobu na zahojení. Doporučuje se investovat do specializovaných produktů, které by vám měl doporučit váš zkušený tatér, které budou aktivně podporovat hojení tkáně. Hledejte výrobky, které obsahují mast s panthenolem, palmovým olejem a mořskými minerály, což z nich činí ideální volbu pro péči o tetování na místech, která se zvláště obtížně hojí. (4)

Možnosti designu

Nejlepší je, když svému tatérovi ukážete, co nejvíce různých nápadů, které se vám líbí, ale i těch, které se vám nelíbí. Některé designy mohou vypadat skvěle, ale nemusí úspěšně zakrývat vaši konkrétní jizvu, takže čím více možností tatér bude mít, tím lepší výsledek bude. Zvláštně důležité je vytvořit něco, co s vámi rezonuje a reprezentuje vás a váš příběh. Cílem je vybrat ty nejlepší motivy a barvy, které budou vyhovovat potřebám a dané situaci.

Typy jizev

Tetování přes jizvu na břiše a tetování přes jizvu po císaři mohou být vaší vaší jedinečnou vstupenkou ke zvýšení sebevědomí a lepšímu životu. Pokud jste podstoupili zákrok v této oblasti, jistě víte, že jizva je velmi viditelná. Vždy ale mějte na paměti, že jak vaše bříško roste nebo se zmenšuje, bude se měnit i vaše tetování. Pokud plánujete otěhotnět nebo hodně zhubnout, možná své rozhodnutí odložte.

Tetování přes jizvu na břiše.
Zdroj: nicetopsm.best

Chirurgické jizvy jsou obvykle přesné a snadněji se integrují do tetování. Lze je tetovat přímo přes ně, jak je běžné například u mastektomie, avšak až po zhojení.

Tetování prsa po mastektomii.
Zdroj: popsugar.com

Kůže po chirurgickém zákroku, jako je amputace může být hladká a vhodná pro tetování, pokud není příliš citlivá.

Naopak jizvy po popáleninách či mastektomii bývají citlivější a jejich nepravidelný tvar může ztížit proces tetování.

Zdroje:

  1. AAD. (nedatováno). Stretch marks: Why they appear and how to get rid of them, (https://www.aad.org/public/cosmetic/scars-stretch-marks/stretch-marks-why-appear).
  2. Cleveland Clinic. (2021). Scars: Treatment and Cause, (https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/11030-scars).
  3. Timeless Tattoo. (nedatováno). Tattooing scars and stretchmarks – Timeless Tattoo 2024, (https://timelesstattoo.no/en/tattooing-scars-and-stretchmarks/).
  4. H2Oceaned. (2019). What You Need To Know About Tattooing Over Scars, (https://h2ocean.com/what-you-need-to-know-about-tattooing-over-scars/).
  5. Polymer Molging. (2024). BODY OF ART: HOW TATTOOING SCARS HELPS PEOPLE HEAL, (https://www.polymermolding.com/body-of-art-how-tattooing-scars-helps-people-heal/).
Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte