Tetování v létě? Raději na podzim. Opalování a voda tetování škodí!

Obrázek autora
Nikola Nováčková
24. 6. 2024
0

Léto je sezóna spontánnosti, když trávíme spoustu času venku s přáteli. A jaký by mohl být lepší způsob, jak oslavit energii léta, než tím, že si uděláme společné tetování s našimi přáteli v městečku na pláži, na společném výletě nebo jako vzpomínku na společnou cestu na nové místo.

Bohužel, tetování v létě není tou nejlepší volbou k tomuto rozhodnutí, pokud nejste ochotni dočasně obětovat některé volnomyšlenkářské aktivity. Existuje několik věcí, které je třeba zvážit, pokud jde o tetování v létě.

Proč není vhodné se tetovat v létě?

Nechat si tetovat se v létě zdá jako skvělý nápad, ale zde je několik důvodů, které vás přesvědčí, že to tak skvělé rozhodnutí být nemusí.

UV záření

Na začátku léta všichni čerpáme novou energii a očekáváme to nejlepší období roku. Ale zdroj vší té energie, slunce a jeho UV záření, dokáže s vaším čerstvým tetováním udělat spoustu (nepěkných) věcí. Když je vaše tetování nové, je to v podstatě otevřená rána. Vaše tělo s tímto „poškozením“ bojuje a jako takové bude citlivé, oteklé a svědivé, jak postupuje procesem hojení.

Sluneční ultrafialové paprsky (UV) zesilují všechny tyto procesy a zvyšují riziko infekce. Kromě toho může mít slunce zásadní vliv na způsob, jakým se vaše tetování hojí.

Nové tetování a slunce může způsobit rychlé vyblednutí pigmentů, což snižuje živost inkoustu.

Opalování na pláži s potetovanými pažemi.

Voda

Koupání v bazénu je skvělý způsob, jak se ochladit v letních vedrech, ale s čerstvé tetování a voda může udělat velkou neplechu.

Jedním z hlavních problémů jsou chemikálie, které se nacházejí v bazénech. Hlavním viníkem je chlór. Mokré hojení tetování výrazně zpomaluje a může to způsobit zánět, podráždění a suchost, což může vést k rozpitému nebo zkreslenému inkoustu. Stejně tak tetování a koupání ve vířivce představuje stejné problémy.

Kromě toho se důrazně doporučuje počkat alespoň měsíc s koupáním po tetování. Protože pokud na tetování působí voda, může to způsobit předčasné vypadávání strupů a potenciálně způsobit zjizvení. (1)

Pocení

Možná jste slyšeli, že intenzivní cvičení může mít škodlivé následky pro vaše nové tetování. Kromě možného přetěžování již tak oslabené oblasti, která byla tetována, je dalším problémem pot. Pot přirozeně obsahuje vodu, sůl a bakterie, což jsou všechno faktory, které jsou škodlivé pro správné hojení tetování. Když se pot dostane do kontaktu s tetováním, může způsobit zarudnutí, suchost a zánět. (2)

Opalování

Mnoho z nás se nemůže dočkat prvního dne, kdy se s přáteli vydáme na koupaliště. Zimu trávíme sněním o slunečních paprscích, opalování v písku nebo ponoření se do příjemně chladné vody.

Jak jsme již poznamenali, čerstvé tetování a slunce netvoří kompatibilní dvojici. Proto ani kombinace nového tetování a opalování není tím pravým ořechovým. Dlouhodobé vystavování slunečním paprskům může skutečně vážně poškodit nové tetování. Ale jsou tu i další faktory. (1)

Když se opalujete, existuje i šance, že při kontaktu s pískem vystavíte svůj čerstvý inkoust fyzickému podráždění. Nejenže vám to způsobí zbytečnou bolest, ale také to může vést k dalšímu zanícení. Když se ponoříte do slané vody, ta může způsobit vysušení, strupovitost a loupání. To vše může narušit proces hojení a ovlivnit konečný vzhled vašeho tetování.

Žena sedící na pláži s potetovanými zády.

Zásady pro péči o tetování v létě

Tetování si lze nechat v jakémkoliv ročním období a nikdo po vás nežádá, abyste se mu přes léto úplně vyhýbali. Přesto péče o tetování v létě by měla být mnohem preciznější.

Opalovací krém

Naprosté minimum, kdy musíte zůstat ve stínu nebo mít své nové tetování dobře zakryté je alespoň prvních 10-14 dní. Ve skutečnosti někteří tatéři doporučují, abyste své tetování nechali zakryté až tři měsíce. (2)

Po doporučené čekací době, abyste si mohli být jistí, že je tetování zcela zahojeno, by měl být určitě aplikován kvalitní opalovací krém, který tetování ochrání.

Kvalitní opalovací krém je tou nejlepší cestou, jak chránit tetování před sluncem. Zároveň tím chráníte i pokožku kolem něj před škodlivými účinky intenzivních UV paprsků. Používání opalovacího krému může snížit riziko předčasného vyblednutí nebo změny barvy tetování. (2)

Aplikace opalovacího krému na tetování.

Celková hydratace

Hydratace je pro naše tělo důležitá po celý rok, ale ještě více v létě, kdy jsme vystaveni extrémním teplotám. Nejen, že pití dostatečného množství vody udržuje celé naše tělo zdravé, ale je také důležité pro proces hojení tetování. (3)

Jak si naše tělo léčí trauma z našeho nového tetování, potřebuje další živiny a tekutiny, takže se ujistěte, že máte dostatek tekutin.

Vhodné oblečení

Nikdo nemá rád, když musí chodit v létě nabalený. Ve skutečnosti všichni shazujeme svršky a vystavujeme kůži slunečním paprskům. Ale pokud chcete správně zahojené, dlouhotrvající tetování, ujistěte se, že je zakryté před sluncem. Dejte přednost oblečení volnějšího střihu, které umožňuje vašemu tetování a pokožce dýchat a zároveň snižuje nadměrné podráždění z nadměrného tření. (3)

Tetování zakryté volným oblečením.

Hygiena

Vaše tetování je otevřená rána, takže dodržování správné hygieny je nutností, jak se starat o tetování v létě. Léto to může ztížit, protože chceme cvičit, plavat nebo dělat jiné aktivity, při kterých se potíme. Pravidelné mytí nového tetování vlažnou vodou a jemným antibakteriálním mýdlem může snížit riziko infekce.

Udržování hydratace tetování může pomoci s procesem hojení, zklidněním suchosti, zarudnutí a podráždění, ke kterému může v létě dojít. (3)

Jaká místa na těle raději tetovat v chladnějším období?

Obecně lze říci, že jsou to místa, která jsou v létě maximálně vystavena na slunci. Hovoříme tedy o rukách, ramenech, stehnech, apod. Pokud spoustu času trávíte opalováním, potom byste měli počkat s tetováním i na místech, jako je celý trup a záda.

Zdroje:

  1. Mad Rabbit. (2023). Getting a Tattoo in the Summer: Is It a Good Idea?, (https://www.madrabbit.com/blogs/forever-brighter/getting-a-tattoo-in-the-summer).
  2. Yaffa Baslaw. (nedatováno).  Does My Tattoo Need Sunscreen?, (https://www.hustlebutter.com/blog/does-my-tattoo-need-sunscreen/).
  3. No Regrets UK. (2023). How to look after your tattoos in the summer, (https://nrstudios.co.uk/how-to-look-after-your-tattoos-in-the-summer/).
Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte