Ruské tetování nese silný význam pro vězeňskou kulturu. Je to složitý jazyk, který odhaluje postavení, zkušenosti i životní příběh nositele v kriminálním podsvětí.
Kriminální tetování je jako občanka v ruském organizovaném zločinu
Ruský organizovaný zločin, ale zejména sovětské věznice používaly tetování spíš jako jakousi občanku, která nositele definovala v očích ostatních vězňů. Každý obrázek jeho umístění, symbolismus i jejich kombinace vyprávějí příběh o typu spáchaného zločinu, délce trestu nebo postavení za mřížemi.
Tetování proto představuje jazyk, kterému rozuměli pouze ti, kdo žili ve stejném systému.
Tento jazyk nebyl nahodilý ani volný k interpretaci. Dle jednoho z nejvýznamnějších dokumentaristů této kultury Danziga Baldajeva – je tetování takovou „služební historií zloděje“. Znázorňovala jeho úspěchy, selhání, vzestupy i pády. [1]
Tetování si jedinec musel zasloužit. Noví vězni byli během přijímacího procesu vyslýcháni, zda symboly opravdu odpovídají realitě. Pokud se ukázalo, že lže, čekal nositele krutý trest. V lepším případě si musel tetování sám odstranit. V horším případě následovala amputace nebo ho ubili k smrti. [1]

Srovnání s jinými mafiánskými kulturami
Yakuza
Prvotně se v období Edo tetování využívalo jako nástroj trestu. Takové tetování jedince zcela vyčlenilo ze společnosti. Tento negativní obraz přetrval i během období Meidži, kdy se Japonsko snažilo působit civilizovaněji a tetování byla zakázána jako barbarská.
Přesto si právě v tomto období upevnila svou pozici japonská mafie známá jako Jakuza, která tetování přijala jako součást vlastní identity. Proces tetování je velmi bolestivý, proto je vnímám jako zasvěcovací rituál, který ukazoval nositelovu loajalitu a odvahu. [8]
I když je tetování dnes v Japonsku legální, přesto ho někteří stále vnímají negativně a lidem s tetováním může být často odepřen vstup do veřejných lázní, bazénů a jiných zařízení.

Italská mafie
Na konci 19. století zavedla Itálie systém Bertillonage – metodu sloužící k identifikaci zločinců, která brala v úvahu nejen fyzické rysy, ale i tetování. V této době tak tetování získalo stigmatizující význam. Stal se z něj symbol osob s vyšší tolerancí bolesti, nestydatým chováním.
Italská mafie má své typická tetování i dnes. Například sicilská zločinecká skupina La Stidda používá malou pěticípou hvězdu, známou jako stiddari, která se typicky tetuje mezi palec a ukazováček na pravé ruce.[8]

Historie a vznik tetování v ruském kriminálním prostředí
Tetování vzniklo již v pracovních táborech
Tetování bylo tichým vzdorem proti sovětskému režimu a zároveň jako prostředek přežití v krutém světě gulagů. V době masových čistek, hladomorů a represí byly tisíce lidí vězněny jen kvůli svému původu, víře nebo nesouhlasu s režimem. V přeplněných celách se tetování stalo způsobem, jak vyjádřit identitu, zkušenost i postavení. Symboly na kůži sloužily jako ochranné talismany i vizitka v hierarchii vězeňské moci.

Zrození Vora v zakoně a jeho pravidla
Proces zrození Vora v zákoně je výsledkem dlouhé a náročné cesty, během níž si adept musel vysloužit respekt a důvěru zločinecké komunity. Noví členové byli přijímáni pouze na základě doporučení a složení přísahy věrnosti během tajné schůzky zvané skhodka. [4]
Po přijetí si museli změnit jméno, čímž symbolicky opustili svůj starý život a plně se zasvětili zločineckému bratrstvu. Členové musí žít podle přísného kodexu, který stanovuje zásady chování, morální i materiální podporu bratrům a zákaz spolupráce se státem. Porušení pravidel vede k vyloučení a často i k popravě. Jazykem Vorů byl tajný slang fenia. [5]
Vězení bylo pro ně nejen trestem, ale také místem, kde se upevňovala jejich moc a postavení. Práce byla považována za podřadnou a nevhodnou, a proto se Vorové živili výhradně krádežemi a jinými nelegálními činnostmi.

Materiály, nástroje a rituály ruského tetování
Jak se tetovalo? Guma, moč a kytarová struna
Vězni si tetování vytvářeli sami, protože profesionální pomůcky nebyly k dispozici. Jako nástroje sloužili například upravené břitvy, jakožto provizorní jehly. Tetovací inkoust často vznikal ze směsi spálené gumy a moči, což sice plnilo svou funkci, ale zároveň přinášelo nemalá zdravotní rizika. [4]
Při tetování očních víček, si pod víčka trestanci umísťovali čajové lžičky, aby zabránili poškození oka.
Důsledky v podobě infekcí, jizev a bolesti
Špatná hygiena a použití nesterilizovaných nástrojů často vedly k závažným zdravotním problémům, mezi které patřily záněty lymfatických uzlin, gangréna či dokonce tetanus.
Rituály tetování? Povolení tetovat či násilné odstranění
Proces tetování ve věznicích byl riskantním rituálem, který si vyžadoval velkou dávku odvahy. Někdy bylo nutné získat povolení od spoluvězňů nebo dozorců, jindy docházelo k násilnému odstranění tetování jako forma trestu.
Jak číst tělo zločince?
Symboly autority vs. symboly ponížení
V carském Rusku bylo již v roce 1753 zavedeno trestní cejchování, jehož cílem bylo označit zločince jako vyhnance společnosti, kteří se tak stali vlastnictvím státní moci. Tím, že se tetování stalo symbolem kriminality, vznikla paradoxně i kultura Vora v zakone. [6]
Tetování tak bylo nejen nástrojem stigmatizace, ale někteří skrze něj definovali svůj vlastní status a autoritu v rámci své komunity.

Tetování udělovaná z donucení byly formou trestu a stigmatizace
Některá z násilných tetování nesla explicitní a ponižující symboliku, jejichž účelem bylo zcela ponížit vězně v očích ostatních a vystavit ho krutému zacházení.
Taková tetování často získaly osoby odsouzené za sexuální trestné činy, nebo tací, kteří nezaplatili dluhy. [7]

Přehled nejznámějších motivů
Pavučina a pavouk
Tetování pavouka a pavučiny se váže k životu zloděje. Pavouk lezoucí po pravém rameni značí samotného zloděje – pokud směřuje nahoru, znamená, že je stále aktivní ve svém kriminálním životě, pokud dolů, že už s tím skončil. Motiv pavouka, brouka nebo mouchy, pak naznačuje, že majitel tetování většinu života strávil za mřížemi. [2]
Kočka
Tetování kočky je v ruské vězeňské kultuře významným znakem úspěšného zloděje a hrdého nositele kriminálního statusu.
Ježíš, Madonna, náboženské motivy
Náboženské motivy jako kříže, kláštery, kostely, Panna Maria, svatí nebo andělé na hrudi či zádech vyjadřují oddanost a zároveň často symbolizují vztah k podsvětí.
Lebka, dýka, železný kříž
Lebka je výrazem vzdoru vůči autoritě a znamená odhodlání postavit se proti autoritě státu, čímž vězni dokazují svou nebojácnost vůči dozorům a represivním složkám. [3]
Dýka je silným symbolem, že majitel spáchal ve vězení vraždu a je ochoten nechat se najmout se k dalším násilným činům.
Racci a moře
Motivy spojené s mořem, například tetování mořské panny, často nesou vážný význam jako symbol trestu za zneužívání dětí.
Hvězdy
Tetování hvězd na kolenou označují vězně, který si vynucuje úctu a odmítá se kdykoliv podvolit – „Nikdy před nikým nepokleknu“. Hvězdy na hrudi patří těm nejváženějším zlodějům. Osmicípé hvězdy na klíčních kostech pak označují vysoce postavené zloděje. [2]
Tetování na prstech, dlani, kotnících
Tetování prstenů na rukou jednoznačně signalizují odsouzeného a často nesou informace o typu trestných činů, míře agrese vůči autoritám nebo délce trestu. Karetní symboly na horních kloubech levé ruky zase ukazují, že vězeň je hazardní hráč. [3]
Zdroje:
- Gate City Tattoo. (2024). Soviet Prison Tattoos : A Hidden History | Atlanta Tattoo Shop | Gate City Tattoo, (https://www.gatecitytattoo.com/publishedarticles/2024/3/20/soviet-prison-tattoos-a-hidden-history).
- The Guardian. (2014). Decoding Russian criminal tattoos – in pictures, (https://www.theguardian.com/artanddesign/gallery/2014/sep/18/decoding-russian-criminal-tattoos-in-pictures).
- The Guardian. (2018). Russian criminal tattoos – in pictures, (https://www.theguardian.com/world/gallery/2018/mar/23/russian-criminal-tattoos-in-pictures).
- Dahlia Labatte. (2024).The Culture and Nature of the Vor v Zakone Tattooing Practice, (https://dahliasl.com/the-body-speaks-the-culture-and-nature-of-the-vor-v-zakone-tattooing-practice/).
- The View East. (nedatováno). The Rise and Fall of the Vory v Zakone, (https://thevieweast.wordpress.com/2012/06/22/the-rise-and-fall-of-the-vory-v-zakone/).
- Tattooing 101. (nedatováno). A Guide to Russian Prison Tattoos, (https://tattooing101.com/learn/styles/russian-prison-tattoos/).
- Wikipedia. (2024). Russian criminal tattoos, (https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_criminal_tattoos#Forced_tattoos).
- Wikipedia. (2024). Criminal tattoo, (https://en.wikipedia.org/wiki/Criminal_tattoo#Italy).