Význam tetování motýla

Obrázek autora
Nikola Nováčková
11. 7. 2024
0

Význam, který sebou tetování motýla nese, z něj v dnešní době činí velice populární motiv. Motýl je symbol osobního růstu a svobody. Jeho krása a symbolika zapříčinily, že se z něj stala oblíbená volba po celém světě.

Historie a symbolika motýla

Na přeměně housenky v motýla je něco magického, díky čemuž je tento krásný okřídlený hmyz oblíbený u mnoha lidí. Jak si dokážete představit, jejich metamorfóza je metaforou znovuzrození.

Symbol transformace a znovuzrození

Motýli představují transformaci na všech úrovních. Motýli nám ukazují, jak můžeme sami v sobě najít sílu k tomu, abychom opustili staré formy a morfovali se, přestavovali se a vyvíjeli se. Motýly nám ukazují důležitost odevzdání a důvěry, jako součást základního procesu růstu a obnovy. Motýl nás povzbuzuje, abychom procházeli svou transformací s důvěrou. (1)

Motýl napříč věky a kulturami

Řecká a irská mytologie motýlů

V Řecku se věří, že nová lidská duše se rodí pokaždé, když se motýl vyklube ze svého kokonu, zatímco v Irsku lidé věří, že motýli jsou duše mrtvých, které čekají na průchod očistcem. (2)

Evropská mytologie motýlů

Věřte tomu nebo ne, ranní Evropané se na motýla dívali s velkým respektem a strachem, protože si mysleli, že lidská duše má podobu motýla.

Asijská mytologie motýlů

Motýli byli po staletí používáni čínskou a japonskou kulturou jako symbol radosti a esence štěstí. V čínské kultuře motýli symbolizují radostné manželství a lásku, často představují společnost a také dlouhověkost. V Japonsku jsou motýli považováni za duše, zejména ženské duchy, a znamenají změnu a pomíjivost života. (2)

Indiánská mytologie motýlů

Indiánské legendy hovoří o víře, že motýli nesou jejich přání k Velkému duchu v nebi, aby byla splněna.

Aztécká, mayská a mexická mytologie motýlů

Motýli, jsou pro domorodé Američany v Mexiku symbolem plodnosti, znovuzrození, regenerace, štěstí a radosti. (2)

Aztékové věřili, že mrtví navštěvují své příbuzné v podobě krásných motýlů, aby ujistili svou rodinu, že je vše v pořádku.

Mayové pohlíželi na motýly jako na duchy mrtvých válečníků sestupující v přestrojení na zem. (2)

Dva styly tetování motýla.
Zdroj: boredpanda.com

Osobní význam

Jak už jsme zmínili motýl s sebou nese význam, který je v tetování často ukryt. Pojďme se na některé z nich podívat.

Symbol překonání obtížného období

Motýlí tetování jsou odedávna spojována s významem transformace a změny. Tato jemná stvoření začínají svůj život jako housenky, procházejí metamorfózou a znovu přicházejí na svět jako krásní motýli. Tento proces symbolizuje osobní růst, znovuzrození a schopnost překonávat výzvy. (1)

Symbol nových začátků

Tetování motýla může nést i význam opuštění starých a přijetí nových začátků. Toto je opět symbolizováno jeho znovuzrozením z kokonu.

Památka na milovanou osobu

V mnoha kulturách jsou motýli spojováni s láskou a romantikou. Mohou představovat krásu a jemnost lásky, stejně jako pomíjivost vztahů. Navíc se svým spojením s přírodou a spiritualitu mohou být také připomínkou blízkých, kteří zemřeli. (1)

Decentní tetování motýla.
Zdroj: preview.ph

Lákavé motivy

Motýli mohou být ztvárněni nejrůznějšími designy a styly, záleží jen na vás, ke kterému z nich se vy osobně přikloníte.

Pestrobarevný a kreativní design

Old School

Oldschool styl tetování motýla.
Zdroj: x.com

New School

Tetování motýla ve stylu newschool.
Zdroj: tetovani.cz

Watercolor

Watercolor style tetování motýla.
Zdroj: pinterest.com

Realistický

REALISTICKÝ STYL TETOVÁNÍ MOTÝLA.
Zdroj: cuded.com

Kulturní rozdíly

Motýli obecně symbolizují duchovno, pozitivní energii, růst, naděj, svobodu a mnohem, mnohem více. To je důvod, proč jsou vnímáni jako kouzelná, krásná stvoření, která lze začlenit do šperků, textilního designu, tetování a mít je s sebou kdekoliv a kdykoliv.

Význam motýla v japonské kultuře

Jedna země, která může být označena za domov motýlů je Japonsko. Pro Japonce má motýl mnoho významů. V této zemi nese duchovní, symbolický a umělecký význam.

V Japonsku jsou motýli tradičně považováni za symbol transformace, duše, radosti a pomíjivé krásy. Tato symbolika pramení z proměny motýlů z housenky na okřídlený hmyz, což bylo považováno za metaforu osobní změny a duchovního znovuzrození. Křehká, třpytivá křídla motýlů také inspirovala jejich přirovnání k lidské duši. V mnoha asijských kulturách, včetně Japonska, mohou motýli představovat duše mrtvých. Tato myšlenka pochází z víry, že duch člověka po smrti opustí tělo a vzlétne do nebe v podobě motýla. (3)

Motýli vystupují prominentně v některých japonských mýtech a lidových pohádkách. V těchto příbězích často nabývají symbolických významů souvisejících s transformací, štěstím a posmrtným životem.

Například japonské mýty někdy zobrazují motýly jako ztělesnění duchů zesnulých milovaných. Předpokládá se, že přílet motýla představuje návrat něčího příbuzného nebo předka. (3)

Tetování motýl japonský styl.
Zdroj: jeffjibran.com

Motýli v mexické kultuře a svátek Día de los Muertos

Motýli migrující do středního Mexika, jsou nejen ohromujícím přírodním jevem, ale i důležitým kulturním symbolem pro místní obyvatele. Každoročně přilétají na svá zimoviště v horách od listopadu do března, přesně ve stejnou dobu jako probíhá oslava Día de Muertos, Dne mrtvých. Tato synchronizace událostí není náhodná – motýli jsou považováni za reinkarnace zemřelých, kteří se vracejí, aby navštívili své rodiny. (4)

Pro lidi žijící v Michoacánu a státě Mexiko mají monarchové hluboký kulturní význam. Podle místních tradic Purépecha a Mazahua jsou spojováni s dušemi zemřelých, kteří se vracejí zpět na svět v době, kdy se otevírá brána mezi živými a mrtvými během Día de Muertos. Tato víra má kořeny hluboko v historii regionu a spojuje přírodu s duchovním světem. (4)

Zdroje:

  1. Matthew Wilson. (2021). Butterflies: The ultimate icon of our fragility, (https://www.bbc.com/culture/article/20210915-butterflies-the-ultimate-icon-of-our-fragility).
  2. Mara Hlago. (nedatováno). Butterfly Symbolism, Meaning, Myth, And Everything Else!, (https://www.marahlago.com/blog/butterfly-symbolism-meaning-necklace).
  3. Color With Leo. (nedatováno). What is the Japanese folklore about butterflies?, (https://www.colorwithleo.com/what-is-the-japanese-folklore-about-butterflies/).
  4. HECHO. (2022). The connection between the Monarch butterfly and Día de Los Muertos, (https://www.hechoonline.org/blog/the-connection-between-the-monarch-butterfly-and-da-de-los-muertos).
Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte