Zánět tetování: Jak rozpoznat infekci a zanícené tetování

Obrázek autora
Nikola Nováčková
15. 7. 2024
0

Tetování je stále oblíbenějším. Přibližně každý čtvrtý člověk má alespoň jedno. Popularita tetování vás může přesvědčit, že se s ním nepojí žádná rizika. Ale určité riziko je tu vždy. V tomto článku najdete vše, co potřebujete vědět o tom, jak rozpoznat zanícené tetování a jak se s tím vypořádat.

Příznaky zánětu tetování

Infekce v tetování nastane tehdy, když do otevřené rány proniknou škodlivé bakterie. To později vede k zarudnutí, otoku, zánětu, vyrážce nebo strupům kolem tetované oblasti. Lehké zarudnutí, svědění a lehký otok je během procesu hojení zcela normální. Pokud se však situace nezlepšuje a příznaky přetrvávají nebo se zhoršují, pravděpodobně se jedná o infekci v tetování.

Zarudnutí a otoky

Infekce tetování se může objevit i během prvních pár dnů po sezení. Rozpoznáte to skrze několik příznaků. Tetované místo bude mít tendenci tmavnout, místo toho, aby zesvětlalo. Bolest na místě tetování se zhoršuje a neustupuje. Dalšími příznaky je přetrvávající zarudnutí kolem obrázku a oblast je výrazně oteklá. Včasné řešení je klíčové, aby se zabránilo zhoršení a nevedlo to například ke stafylokokové infekci. (1)

Bolest a zvýšená teplota

Po tetování je běžné, že je kůže pod a kolem tetování na dotek teplejší než je běžné. Je to z důvodu, že je poraněná a začíná probíhat proces hojení. Pokud je však teplota stále na dotek vysoká i po 7 dnech od tetování, může to být známka zaníceného tetování. Po tetování je tato oblast obecně bolestivá, ale pokud se bolest zintenzivňuje a stává se nesnesitelnou nebo palčivou, nebo pokud je tetování na dotek bolestivé týden až 10 dní po sezení, může to signalizovat zánět v tetování. (2)

Zvýšená teplota.

Hnisavé tetování

Hnisající tetování znamená, že z vřídků, které se tvoří na vašem tetování, vytéká hustá bílá, žlutá nebo zelená tekutina (nikoli řidší průhledná plazma, která je normální), je to známka, že v tetování je infekce.

Jak předejít infekci v tetování?

Hnisavé tetování není něco, o co byste stáli. Proto vám rádi poskytneme několik tipů, jak se zánětu tetování, co nejlépe vyhnout.

Výběr profesionálního tetovacího studia

Zaměřte se na to, zda má vámi vybraný salon licenci. Licencované salony musí být zkontrolovány příslušnými úřady a splňovat určité bezpečnostní požadavky, aby mohly svoji praxi provozovat.

Než se rozhodnete pro tetování, stojí za to navštívit několik tetovacích salonů a zhodnotit jejich důvěryhodnost. Můžete si přečíst online recenze nebo se ptát na zkušenosti ostatních klientů, abyste získali lepší představu o kvalitě služeb v daném salonu.

Správná péče po tetování

Aby byl proces hojení, co nejefektivnější, je důležité dodržovat následující kroky.

Obvaz by měl být sundán 3 až 5 hodin po tetování. Umyjte si ruce antibakteriálním mýdlem a vodou a poté jemně otřete tetovanou oblast čistou, suchou žínkou nebo papírovým ubrouskem. Tímto tetování usušíte a odstraníte krev, plazmu nebo přebytečný pigment. Nechte tetování několik minut oschnout na vzduchu a neotírejte ho do sucha, abyste nepodráždili pokožku. Na tetování opatrně naneste mast, například vazelínu. (1)

Tento postup opakujte asi čtyřikrát denně po dobu alespoň čtyř dnů. Jakmile se na tetovaném místě začnou tvořit stroupky, použijte hydratační krém, abyste správně a dostatečně hydratovali pokožku. Stroupky neškrábejte ani neodstraňujte, protože by to mohlo mít za následek nesprávné hojení a zvýšit riziko infekce. (1)

Krémování tetování, jako následná péče.

Rizikové faktory

Nedostatečná hygiena při tetování

Předtím než se necháte tetovat, je důležité se ujistit, že všechny nástroje, které se dotýkají vaší pokožky, jsou řádně sterilizovány. Nebojte se zeptat svého tatéra, jaké metody sterilizace používá a jaké bezpečnostní standardy dodržuje. Tatér by měl vždy při každém novém používat novou a sterilizovanou jehlu. Rovněž by měl mít po celou dobu procedury na sobě rukavice. To je základ, který by měl každý seriózní tatér dodržovat bez výjimky. (2)

Alergické reakce na inkoust

Pokud se chystáte na vaše první tetování, je důležité zjistit, zda nejste alergičtí na žádnou složku tetovacího inkoustu. Nebojte se předem poradit se svým tatérem ohledně přesného složení inkoustů, které používají. Tetovací inkousty mohou obsahovat různé chemické látky, které by mohly vyvolat nepříjemnou alergickou reakci. (2)

Zarudnutí kůže vyrážkou.

Léčba zaníceného tetování

Pokud máte zanícené tetování, léčba závisí na příčině. Váš lékař může odebrat vzorek z postižené oblasti, aby zjistil, jaké bakterie nebo viry způsobují infekci.

Domácí ošetření drobných infekcí

Drobné pupínky a vyrážky lze obvykle zvládnout doma pomocí antibakteriální masti, správného čištění a odpočinku.

Lékařské ošetření

Pokud máte nové tetování a začnete pociťovat horečku, začněte pečlivě sledovat, jak se místo hojí. Abnormální mokvání, otoky nebo vznik strupů kolem tetované oblasti mohou naznačovat infekci, která bude vyžadovat lékařskou péči.

Ve většině případů, lékaři předepisují antibiotikum, aby se infekce zastavila. V některých vážnějších případech může léčba trvat týdny nebo dokonce měsíce. Absence správné léčby může vést k tvorbě abscesů, které mohou vyžadovat chirurgický zákrok.

Neměli byste brát na lehkou váhu ani přetrvávající vyrážku nebo otok, pokud trvá déle než týden. Nepříjemné svědění, výtok hnisu nebo tekutiny, může signalizovat alergickou reakci na použitý inkoust. Tato reakce může v některých případech vést k anafylaktickému šoku, což je akutní alergická reakce charakterizovaná těžkým otokem, dechovými potížemi a sníženým krevním tlakem. (3)

Léčba zánětu antibiotiky.

Komplikace spojené s neléčeným hnisajícím tetováním

Neléčené hnisající tetování může mít za následek vážné komplikace, které budou vyžadovat okamžitý lékařský zásah. Hnisající infekce bude šířit bakterie do okolních tkání a krevního oběhu, což může způsobit sepse, tedy život ohrožující infekci celého těla. Pokud se infekce nezastaví včas, může dojít k tvorbě abscesů, což jsou hnisavé boláky v tkáních nebo orgánech, které mohou být odstraněny pouze chirurgicky. (3)

Zdroje:

  1. Angelica Bottaro. (2022). Infected Tattoo: Everything You Need to Know, (https://www.verywellhealth.com/infected-tattoo-stages-5278755).
  2. Tim Jewell. (2023). How to Identify and Treat a Tattoo Allergy, (https://www.healthline.com/health/tattoo-allergy).
  3. Robyn van der Merwe. (nedatováno). Signs and symptoms of tattoo infection (and what to do about it), (https://www.mymed.com/health-wellness/body-modifications/the-complete-guide-to-tattoos/signs-and-symptoms-of-tattoo-infection-and-what-to-do-about-it).
Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte