Bolestivé zóny tetování: Které části těla bolí nejvíce a které nejméně?

Obrázek autora
Nikola Nováčková
18. 6. 2024
0

Nechat si udělat tetování znamená podstoupit proces, při kterém vám tetovací jehla opakovaně aplikuje inkoust do vaší kůže. Proto se asi není čemu divit, že bezbolestné tetování neexistuje (pokud nechcete to žvýkačkové). Takže je třeba očekávat, že tento proces bude více čí méně bolestivý. Jak se ukazuje, bolest je vysoce subjektivní zážitek a to, kolik nepohodlí při tetování pocítíte, může záviset na několika faktorech, včetně vašeho pohlaví, tolerance bolesti a co je nejdůležitější oblasti, kterou jste se rozhodli nechat ozdobit.

Faktory ovlivňující bolestivost tetování

Neexistuje žádná univerzální odpověď, pokud jde o to, kde nejvíce bolí tetování. Ale pokud jste zvědaví, jaký typ bolesti můžete očekávat, mnoho potetovaných osob říká, že tento zážitek je srovnatelný s pocitem, když vás poškrábe kočka nebo se spálíte na slunci.

Intenzita se však buče lišit, a to v zavilosti na několika faktorech.

Tloušťka kůže

Oblasti se silnější kůží mají tendenci být nejméně bolestivá místa na tetování. Stejně jako hladina tuku může často zmírnit bolest a usnadnit celý proces.

Přítomnost kosti blízko povrchu kůže

Vibrace, které produkuje tetovací strojek na velmi tenké vrstvě kůže, kde je kost více „přítomná“ budou nejbolestivější místa na tetování a způsobí velmi výraznou bolest. Takže ano, na více kostnatých místech bude to opravdu bolet. (1)

Hustota nervových zakončení

Stupeň bolesti se liší od jednotlivce k jednotlivci, protože každý máme různou hustotu nervových zakončení a různě cítíme a zpracováváme bolest. Čím je vaše pokožka citlivější a daná oblast obsahuje více nervových zakončení, tím více tetování bolí.

Individuální tolerance bolesti

Každý člověk má jiný práh bolesti. To, co jeden člověk nepovažuje za bolestivé, může být pro druhého zničující. V každém případě většina lidí říká, že nepohodlí při tetování nebylo zdaleka tak hrozné, jak se obávali a stojí za to. (1)

Náčrt těla s mapou těch nejbolestivějších míst k tetování.
Zdroj: healthline.com

Vliv techniky a stylu tetování na bolest

Jedno-jehlové a mikro tetování, které se v poslední době stalo velmi populární, bývá pro většinu lidí méně bolestivé. Tetování jednou jehlou bude přirozeně méně bolestivé než běžnější styly tetování, které se spoléhají na více jehel při vytváření požadovaného designu.

Většina lidí by také souhlasila s tím, že obrysová fáze je mnohem bolestivější než stínování.

Blackwork tetování bývají bolestivější, protože čím více kůže je třeba vyplnit inkoustem, tím déle sedíte v tatérském křesle a tím bolestivější to může být.

Kde nejvíce bolí tetování

Jak už jsme zmínili, to kde bolí tetování nejvíc, se bude u každého jedince lišit. Někteří budou dokonce namítat, že tetování opravdu nebolí tak, jak se říká. Ale přeci jen jsou určité oblasti, které jsou citlivější oproti jiným. Pojďte se tedy s námi podívat na ta bolestivá místa na tetování na našem těle.

Tetování hlavy – bolest 9 z 10

Tato oblast je velmi bolestivá. Hlava obsahuje obrovské množství nervových zakončení a málo až žádný tuk nebo svaly. Hlava je nervovým centrem vašeho těla, kde se nachází hlavové nervy spojující mozek s hlavou a krkem. (2)

Tetování na obličej – bolest 7 z 10

Tato oblast není tak bolestivá, jak by mnozí předpokládali. Vše to závisí na tom, jakou část obličeje si chcete nechat tetovat. Čelo, brada, nos a okolí úst a lícní kosti je oblast, kde nejméně bolí tetování. Tváře a těsně pod víčky však bývají pěkně bolestivé.

Tetování na krk – bolest 7 z 10

Přední část krku je velmi bolestivá. Zadní část a boky se dají více či méně vydržet. Krk obecně není tak inervovaný jako mnoho jiných míst na těle. Kůže je také docela tlustá ve srovnání s jinými oblastmi těla. Přední část krku je však úplně jiný příběh. Přední část krku má výrazně méně svalové hmoty než zadní část, má tenčí kůži a spoustu nervových zakončení. Kromě toho jsou tu chrupavky a kosti blízko povrchu kůže. (3)

Tetování v podpaží – bolest 9 z 10

Vysoká bolestivost je způsobena především neuvěřitelně citlivou pokožkou v podpaží. Kůže v podpaží je neuvěřitelně citlivá, protože se nachází přímo nad lymfatickými uzlinami, které mohou během tetování začít otékat prakticky okamžitě a způsobovat extrémně bolestivé hojení. Podpaží také obsahuje enormní množství nervových zakončení. (2)

Tetování v loketní jamce – bolest 8 z 10

Dva ze tří nervů ve vaší paži probíhá přímo přes loketní jamku, což jak si už správně myslíte, fakt bolí.  Navíc tato oblast poskytuje nejmenší množství tlumící vrstvy mezi tetovací jehlou a nervy.

Tetování na rukou/prsty – bolest 8 z 10

Jedná se o docela bolestivou oblast. Je to způsobeno tím, že ruce a prsty jsou velmi kostnaté a navíc každý hlavní nerv ve vašem těle končí ve vašich končetinách. (2)

Tetování na prstech nápisy love a hate.

Tetování na hrudník – bolest 7 z 10

Bolest v této oblasti je bude významně lišit v závislosti na tom, zda jste muž nebo žena. Ženy mají v této oblasti obvykle více tuku. Díky tomu je hrudník relativně méně bolestivým místem pokud jde o ženy. Je to však znatelně horší pro muže, kteří v této oblasti nemají stejné množství tukové vrstvy.

Tetování mezi prsy – bolest 7 z 10

Hrudní kost je pokryta měkkou, tenkou kůží, která pokrývá i žebra, s velmi malým množstvím svalů nebo tuku. Navíc, pokud si tuto oblast nechá potetovat žena, není možné nosit podprsenku alespoň prvních 24 hodin po jeho zhotovení. (3)

Tetování na žebra – bolest 9 z 10

Notoricky bolestivá oblast. A to z dobrého důvodu, protože hrudní koš je jedna z nejbolestivějších oblastí na stupnici bolestivosti tetování. To je připisováno především dvěma věcem. Za prvé, žebra jsou pokryta měkkou, tenkou vrstvou kůže, která obvykle neobsahuje téměř žádný tuk nebo svaly. A aby toho nebylo málo, bolest v této oblasti po tetování přetrvává déle než v jiných. (2)

Tetování sovy na žebrech.

Tetování na nárt – bolest 9 z 10

Tetování na nártu, holeni, kotníku a nohách obecně je velice bolestivé. Tyto oblasti jsou velmi kostnaté, a proto se řadí extrémně vysoko na stupnici bolesti.

Tetování na kotník – bolest 9 z 10

Jako bylo zmíněno u nártu i kotník má ultratenkou kůži s mnoha nervovými zakončeními a malým nebo žádným tukem pokrývajícím kosti. (3)

Tetování za ucho – bolest 9 z 10

Uši patří mezi nejbolestivější místa pro tetování, protože se skládají převážně z chrupavky s mnoha nervovými zakončeními. Tato struktura způsobuje, že jsou uši velmi citlivé na bolest.

Tetování na klíční kost – bolest 9 z 10

Stejně jako tetování hrudní kosti je potřísnění klíční kostí (klíční kost) velmi bolestivé, protože jehla se zarývá do tenké kůže přes kost. Jsou také obtížným umístěním pro tetování, protože se kůže přesouvá přes vyčnívající kost v závislosti na tom, jak se pohybujete.

Tetování na klíční kosti.

Nejméně bolestivá místa na tetování

Teď, když jsme si prošli ty bolestivé oblasti, kterým byste se měli vyhnout, zvláště pokud se jedná o vaše první tetování nebo je váš práh bolesti skutečně malý, pojďme se podívat na místa, která jsou snesitelnější.

Tetování na předloktí – bolest 3 z 10

Jedno z velice oblíbených míst k tetování je předloktí, a proto se často setkáváme s otázkou, jak bolí tetování na předloktí? Je to jedna z méně bolestivých oblastí a je to také skvělé místo pro umístění tetování. Tetování na předloktí bolí výrazně méně než to, které byste si nechali umístit na vnitřní stranu ruky, zejména kvůli radiálnímu nervu, který prochází vnitřní stranou paže. (3)

Tetování na stehno – bolest 4-7 z 10

To jak bolí tetování na stehno, se odvíjí od oblasti stehna. Několik velkých nervů prochází stehnem, což může tetování učinit nepříjemným. Nejsenzitivnější je vnitřní strana stehna. Nejméně bolestivé oblasti jsou horní část stehna a kvadriceps. Boky se na stupnici bolesti pohybují mezi těmito extrémy, přičemž záleží na tom, jak kostnaté jsou vaše boky. (2)

Vytetovaná růže na stehně.

Tetování na lýtko – bolest 6 z 10

Pokud máte nižší toleranci bolesti, oblast lýtka mezi kotníkem a kolenem je vhodným místem pro tetování. Zadní část lýtka, zvláště blíže k zadní části kolena, však může být poměrně bolestivá.

Tetování na zápěstí – bolest 6 z 10

Tetování na vnější straně zápěstí bude bolet méně než tetování na té vnitřní, kde se nachází hodně nervových zakončení a kůže je zde obzvlášť tenká. (3)

Vnitřní biceps – bolest 6 z 10

Vnitřní oblast bicepsu je místem, kde se vyskytují citlivá nervová zakončení. V kombinaci s tenkou a citlivou kůží dostanete poměrně jemnou oblast tetování. To je důvod, proč tolik rukávů nemá na paži dokončenou svou vnitřní stranu. (3)

Tetování zad (obecně) – bolest 5 z 10

Obecně lze očekávat mírnou až střední bolest u tetování na horní nebo dolní části zad, protože kůže na zádech je tlustá a obsahuje málo nervových zakončení.

Zdroje:

  1. Lia Tabackman. (2021). Thinking of a tattoo? Here are the most and least painful spots to get inked, (https://www.businessinsider.com/guides/health/tattoo-pain-chart).
  2. Saniderm. (nedatováno). How Much does a Tattoo Hurt? Check Out our Detailed Tattoo Pain Chart, (https://faq.saniderm.com/knowledge-base/detailed-tattoo-pain-chart/).
  3. Alysa Hullett. (2022). Why Do Tattoos Hurt? Ouch Factors Explained, (https://greatist.com/health/do-tattoos-hurt).
Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte