Jak moc bolestivé je odstranění tetování?

Obrázek autora
Nikola Nováčková
13. 6. 2024
0

Jak moc bolí odstranění tetování? Jaké jsou za tím důvody? Co může odstranění ovlivnit? Je to stejné, jako když si chcete koupit nové džíny. Neexistuje žádná univerzální velikost a v tomto případě rada nebo stupnice, která by vám řekla, jak moc nepříjemný proces to bude. Je to hlavně proto, že jsme (naštěstí) všichni unikátní. Vaše kůže, vaše tetování, váš životní styl jsou jen některé z věcí, které mohou mít velký vliv. Pojďte v tomto článku zjistit více informací.

Důvody odstranění tetování

Důvody proč se lidé rozhodnou pro odstranění je mnoho a každý je validní. Pojďte se podívat na ty nejčastější z nich.

Tetování bylo špatně provedené

Tento důvod je nejčastější, pokud tetování nedopadlo, tak jak mělo. Většinou dojde k tomu, že se v tetování objeví překlep anebo nesprávné římské číslice. Jindy zase tatér špatně uchopí vaší vizi o tetování a výsledek je více než nežádoucí.

Dospěli jste

To, co jste považovali za super cool, když vám bylo 18 let, nemusí být vždy super cool, když vám je 50.

Drahá polovička vaše tetování nesnáší

Možná si myslíte, že vaše tetování je skvělé, ale vaše drahá polovička může být zcela opačného názoru. Mnoho žen se také rozhodne pro odstranění tetování, protože nechtějí, aby bylo vidět na jejich svatebních fotografiích.

Tetování vybledlo

Pokud je tetování umístěno na exponovaném místě, jako jsou ruce, je náchylnější k vyblednutí. Někteří lidé se místo toho, aby je opravili, se rozhodli pro úplné odstranění.

Technik k odstranění tetování a klientka na židli.

Možnosti odstranění tetování

Laserové odstranění tetování je nejběžnější metodou, kterou zdravotníci používají k odstranění nebo zesvětlení tetování. Energie laserového světla rozbíjí tetovací inkoust na malé částečky, které imunitní systém těla časem vyloučí ven. (4)

Typ laseru použitého k odstranění tetování závisí na barvách tetování. Protože různé barvy inkoustu absorbují různé vlnové délky světla, vícebarevná tetování mohou vyžadovat použití více typů laserů. Barvy jako zelená, červená a žlutá jsou nejhůře odstranitelné barvy, zatímco tmavě modrá a černá jsou nejjednodušší. Tetování v tělové barvě a bílým inkoustem jsou obzvláště složitá, protože pigment v těchto barvách může při ošetření laserem oxidovat (zčernat). Oxidovaný pigment již není odstranitelný laserem. (4)

Kromě laseru existují i ​​jiné, méně používané způsoby včetně dermabraze („obroušení“ vrchní vrstvy pokožky pomocí motorizovaného drátěného kartáče nebo brusky). Ablativní (netetovací) lasery, které spálí celou svrchní vrstvu kůže. Chirurgické odstranění tetované kůže.

Technicky tyto metody neodstraňují pigment. Místo toho zraňují kůži nad pigmentem a kolem něj, aby stimulovaly imunitní reakci, která může pigment zesvětlit, když se kůže hojí.

Bolestivost podle způsobu odstranění

Jak už jsme zmínili výše, laserové odstranění tetování využívá koncentrované paprsky světla, které zahřívají inkoustové částice ve vaší kůži. Tento proces může být bolestivý, a to zejména u větších nebo barevných tetování, kdy se pocit podobá přicvaknutí tenké gumičky na kůži. Pro kompletní odstranění tetování je obvykle zapotřebí několik sezení. (2)

Dermabraze, je chirurgický zákrok, při kterém se speciálním nástrojem odstraňují svrchní vrstvy kůže s tetovacím inkoustem. Tento proces se provádí pod lokální nebo celkovou anestézií, což minimalizuje bolest během zákroku. Nicméně, po zákroku může být kůže citlivá a bude vyžadovat následnou péči během procesu hojení. I dermabraze často vyžaduje opakovaná sezení.

Chemický peeling je další metodou, kde se na kůži aplikují chemikálie, které pomáhají odstranit vrchní vrstvy pokožky s tetovacím inkoustem. Tento proces může způsobit mírné pálení nebo štípání, ale je obvykle méně bolestivý než laser nebo dermabraze. (2)

Chirurgická excize je invazivní metoda, při které se tetování fyzicky vyřízne a zbývající kůže se sešije. Tento postup je účinný zejména u menších tetování, ale může být nevhodný pro velké plochy nebo složité vzory. Přestože se provádí pod anestézií, může být po zákroku potřeba zvýšeného sledování a pečlivější péče o ránu. (4)

Laser, který odstraňuje tetování.

Opakované odstranění

Už jsme několikrát zmínili, že ve většině případů je třeba několika sezení, aby tetování mohlo být odstraněno. Četnost sezení se odvíjí od několika faktorů.

Za prvé je to z důvodu, že teplo produkované laserem lze na kůži aplikovat pouze krátkou dobu, protože delší expozice může vést k popálení nebo zjizvení. (2)

Profesionální tatéři také k tetování používají velké množství inkoustu, což může prodloužit dobu fragmentace.

Dalším bodem, který je třeba vzít v úvahu, je, že po sobě sezení nelze rezervovat na další den nebo týden, protože pokožka potřebuje čas, aby se nejdříve zotavila.

Tetování, které je poměrně čerstvé zanechává v pokožce mnohem více než tetování, které bylo vytvořeno před lety. Důvodem je to, že tetovací inkoust po několika letech sám o sobě vybledne.

Černý inkoust se rychle odstraňuje, protože absorbuje všechny vlnové délky, takže taková tetování se nejsnáze odstraňují. Naopak vícebarevná tetování potřebují několik vlnových délek, protože různé inkoustové pigmenty absorbují různé vlnové délky. (2)

Péče o pokožku po odstranění

V den a den po procesu odstraňování byste měli omezit svou fyzickou aktivitu. Více méně jakoukoliv činnost, při které byste se mohli potit. Z tohoto důvodu je třeba se vyvarovat i horké sprše a páře.

Pijte hodně vody a zůstaňte hydratovaní. Laserové odstranění tetování fragmentuje inkoust, který je poté odfiltrován lymfatickým systémem vašeho těla ven. Tím, že se udržujete hydratovaní, podporujete svůj imunitní systém a pomáháte vyplavovat inkoust.(3)

Pro zklidnění a zklidnění pokožky budete muset první hodinu po ošetření aplikovat ledový obklad. Jen se ujistěte, že obklad nenecháte přiložený déle než tři minuty v kuse.

Co NEDĚLAT

Nadměrné vystavování se škodlivým slunečním paprskům může oddálit proces léčby a následně i proces hojení. Po sezení je také nezbytné aplikovat opalovací krém na ošetřovanou oblast, aby se vaše pokožka mohla uzdravit.(3)

Alkohol způsobuje dehydrataci a může zpomalit proces hojení pokožky? Pokud je to možné, snažte se v průběhu hojení vyhýbat konzumaci alkoholu.

S laserovým odstraněním tetování se často objevují strupy a puchýře, to je naprosto normální. Ale sloupávání strupů a puchýřů může vést k vážným následkům. Otevírání ran vede k vyššímu riziku infekce a zpomalit hojení.

Faktory ovlivňující bolest

Velikost a umístění tetování

Čím bolestivější je oblast, kde se tetování nachází, tím déle bude trvat jeho odstranění. To z důvodu pohodlí klientů, protože některé oblasti, jako jsou lokty, podpaží, prsa a stydká oblast, jsou na zákrok obzvláště citlivé.

Je pochopitelné, že odstranění tetování, které pokrývá větší plochu, zabere více času. Pokud například tetování pokrývá celou paži, bude odstranění inkoustu trvat až 12 sezení. Na druhou stranu, pokud jde o malé tetování na zápěstí, lze jej vymazat během 5-6 sezení. (1)

Barva a hloubka inkoustu

Stručně řečeno, existují barvy, které jsou horší k odstranění než jiné. Černá, tmavě modrá, fialová, červená, jsou barvy, u kterých si můžete být jistí, že budou odstraněné.

Další barvy jako oranžová, žlutá, bílá, modrá, světle zelená jsou mnohem těžší odstranit. Zvláště bílá se při dopadu laseru chová velmi zvláštně, může dojít ke zčernání.

V závislosti na tom, jak hluboko je inkoust vtetován do pokožky bude ovlivňovat dobu odstraňování. Tetování, která jsou povrchnější, se snáze ošetřují, zaberou kratší dobu a nezpůsobují tolik puchýřů a otoků kůže. (1)

Proces blednutí barevného tetování.

Tón vaší pleti

Existuje šest různých typů pleti. Světlejší typy pleti mají výhodu snazšího a rychlejšího odstraňování tetování. Tmavší typy pleti mohou způsobit starším, méně účinným laserům určité potíže.

Správná vlnová délka pro správnou barvu

Najít a použít správnou vlnovou délku pro každou barvu, je opravdu důležité.

Množství inkoustu v tetování

Nebo jak se tomu odborně říká, jaká je sytost inkoustu. To se může lišit v závislosti na stylu každého tetování.

Stáří tetování

Na bod výše navazuje i tento bod. Starší tetování by mělo časem přirozeně vyblednout, což znamená, že je v něm obsaženo mnohem méně inkoustu než u nového. Proto jeho odstranění bude trvat kratší dobu.

Metoda odstranění

V závislosti na tom, jaký typ odstranění tetování si vyberete, od toho se bude odvíjet úroveň bolesti.  Někteří lidé říkají, že odstranění je stejné jako tetování, zatímco jiní to přirovnávají k pocitu, kdy se jim na kůži přicvakne gumička. (1)

Individuální tolerance bolesti

Pokud během samotného ošetření potřebujete přestávku, jednoduše to řekněte. Čím větší tetování je, tím déle to bude trvat. Takže pokud cítíte, že je toho na vás už moc, jednoduše to řekněte a celý proces se může zastavit, abyste se mohli cítit co nejpohodlněji.

Zdroje:

  1. Fresh Skin Canvas. (2022). Why Tattoo Removal Requires Multiple Sessions?, (https://freshskincanvas.com.au/why-tattoo-removal-requires-multiple-sessions/).
  2. Ink B Gone. (nedatováno). How Painful Is Laser Tattoo Removal? What To Know, (https://ink-b-gone.com/how-painful-is-laser-tattoo-removal-what-to-know/).
  3. LaserAll. (2019). The Complete Guide to Laser Tattoo Removal Aftercare, (https://laserallclinic.com/tattoo-removal-aftercare/).
  4. Tatt 2 Away. (2019). The Types of Tattoo Removal Methods: Which One is Best Suited For You?, (https://tatt2away.com/blog/types-of-tattoo-removal/).
Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte