Jak pečovat o tetování?

Obrázek autora
Nikola Nováčková
19. 5. 2024
0

Správná péče o tetování začíná již před samotným procesem a pokračuje poté několik týdnů. Nejenže pomáhá zachovat krásu tetování, ale také zajišťuje zdraví vaší kůže. Po tetování je vrchní část kůže narušena a je třeba ji nechat zregenerovat, aby nevznikaly případné jizvy.

Jak se na tetování připravit?

Mnoho odborníků vám řekne, co nedělat po tetování. Proces tetování ale začíná ještě před prvním zapíchnutím jehly do kůže.

Pokud vás tetování teprve čeká a jste mírně nervózní, rozhodně si nedávejte alkohol či omamné látky na nervy. Pít byste neměli dokonce ani nápoje s kofeinem. Káva, cola ani energetické nápoje tělu při tetování také nepomáhají. Nejen, že by vám tyto nápoje naředily krev, rozšířily cévy a docházelo by k úniku plazmy s inkoustem, ale také má většina tetovacích studií zákaz tetovat osoby pod vlivem alkoholu. Mohlo by se tak stát, že budete odcházet bez tetování.

Pokud se necítíte dobře, něco na vás leze a jste oslabení, ani to není vhodná chvíle na návštěvu tetovacího studia. Během nemoci je tělo unavené a pravděpodobně aktivně bojuje se zánětem. V případě nového tetování, by při této situaci vzniklo na kůži zanícení.

Doporučujeme vám se před tetováním dobře vyspat a kvalitně najíst. Několik dní před sezením pijte hodně vody a dopřejte svému tělu vitamíny a minerály. Vhodný je vitamín C, hořčík a zinek.

Jak pečovat o čerstvé tetování?

Tetování probíhá pomocí zapichování jehel do kůže. Tyto jehly vytváří na povrchu kůže drobné ranky, které jsou náchylné k přenosu infekce. Bezprostředně po tetování vám tatér výtvor zabalí do speciální fólie, která zabraňuje vniknutí infekce do rány. Umístění, velikost a barva určují, jak dlouho budete mít fólii na tetování. Bezprostředně po úkonu tetování vylučuje pigment, na pohled tak pod fólií působí jako rozpité. Není tomu tak a jedná se o přirozený proces.

Folii byste na čerstvém tetování měli nechat minimálně dvě hodiny. Nicméně bližší informace, kdy sundat fólii z tetování vám řekne sám tatér, který tetování provádí. Chápeme, že se na své tetování velmi těšíte a chcete se pokochat, jak výtvor vypadá. Pokud byste ale bezprostředně po tetování fólii sundali, riskovali byste, že se k němu dostane vzduch s bakteriemi a tetování se vám zanítí.

Doporučili bychom fólii na tetování nechat do večera a při večerní hygieně ji odebrat. Pokud jste si tetování udělali večer, nebojte se fólii nechat na těle přes noc. Nevyschnuté tetování je náchylné vůči bakteriím v prostěradle a předčasné sundání fólie by udělalo víc škody než užitku.

Lepení fólie přes nové tetování.

Jak sundat fólii z tetování? 

V případě manipulace s vaší kérkou je důležité mít pečlivě umyté ruce. Fólii opatrně namočte teplou vodou pro případ, že je přichycena tkáňovým mokem, který vytéká z kůže. Opatrně ji sejměte dolů a vyhoďte. Zlehka tetování omyjte specializovaným antibakteriálním mýdlem nebo pěnou a jemně osušte čistým ručníkem. Použít se dají také kuchyňské utěrky. Místo nechte samovolně uschnout a vyvarujte se zbytečnému tření.

Mazání tetování: Kdy, čím a jak mazat?

Co odborník, to názor, a tak je diskuze, kdy začít mazat tetování a či vůbec mazat po prvním umytí trochu rozporuplná. Tetování si na vzduchu začne vytvářet ochrannou vrstvu a tělo zahájí postupné hojení. Obecně se doporučuje po umytí tetování nechat pár hodin vyschnout a až poté namazat. Mazání tetování je klíčové pro zajištění správného hojení. Na vaší kresbě se poté postupně objeví přirozené stroupky, které v žádném případě neodlupujte ani neškrábejte.

Po tetování je vhodné na kůži používat tenkou vrstvu antibakteriální masti, jako je například Bepanthen, který obsahuje významnou složku Panthenol. Vhodná je i kalciová mast či Infadolan. Tyto produkty jsou navrženy tak, aby chránily tetovanou oblast před infekcí a podpořily rychlé hojení.

Dále je vhodné použít bambucké máslo bez parfemace, kokosový olej, vazelínu či specializovaný aftercare tattoo krém. Například kokosový olej je oblíbený pro své přirozené hydratační a antiseptické vlastnosti. Vhodné jsou krémy s vitamínem A či E. Vyhnout byste se pak měli těžkým krémům, do kterých spadá Indulona či Nivea, krémům na bázi alkoholu a v neposlední řadě Framykoinu s obsahem antibiotika.

Krém na tetování.

Jak dlouho mazat tetování?

Mast nanášejte několikrát denně umytou rukou. Mazání provádějte po dobu několika dní, dokud se na tetování nevytvoří ochranná vrstva tvořená strupy. Pozor ale na příliš časté mazání, které je naopak škodlivé. Kůže má pak větší sklony k mokvání.

Jakmile se na tetování vytvoří strup, kůže se začala hojit. V tuto chvíli již přejděte k lehčím hydratačním krémům. Vyberte si takový, který je bez parfémů a jiných dráždivých látek, abyste minimalizovali riziko podráždění. Proces mazání opakujte 2krát až 3krát denně.

Jak dlouho budete mazat tetování závisí na jeho velikosti, umístění a rychlosti hojení vaší kůže. Obecně se doporučuje pokračovat v aplikaci krému až do úplného zahojení. To trvá přibližně 2 až 4 týdny. I po zahojení je užitečné tetovanou oblast pravidelně hydratovat, aby byla zachována pružnost kůže a barva byla chráněna před blednutím. Péče o tetování je tak dlouhodobý závazek.

V závislosti na technice a použitých materiálech má každý tatér specifické rady ohledně péče. Pokud jste tedy ještě tetování neabsolvovali, je vhodné si tyto informace od konkrétního tetovacího studia zjistit.

A co teď?

Teď už následuje přirozený proces hojení. Místo stále pravidelně promazávejte, ať nezůstane suché. Stroupky nechce samovolně odpadnout. Chrání tetovanou oblast během hojení a pokud jsou odstraněny předčasně, způsobí to další poškození kůže, které zpomalí celý proces hojení. Zvyšuje se také riziko infekce a vzniku jizev.

Při předčasném odloupnutí stroupků dochází také k poruše vytetovaného obrázku. Objeví se vypadlé místo, které vede jedině k opětovné návštěvě tetovacího salonu, kde vám provedou oživení tetování. Některá tetovací studia nabízí kontrolu tetování po zahojení. Nebojte se ji využít.

Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte