Cesta ke správnému zahojení tetování je u každého člověka jedinečná. Vše závisí na použitém inkoustu, velikosti tetování, umístění a dalších faktorech. Zde je přehled toho, co můžete obecně očekávat během prvních několika dnů a týdnů v rámci procesu hojení.
Co očekávat v prvních dnech po tetování?
Prvních 24 hodin
Až nastane správný čas, důkladně si umyjte ruce a opatrně odstraňte obvaz. Tetovaná oblast bude pravděpodobně zarudlá, bolavá a mohou se objevit modřiny.
Tetování a okolí jemně očistěte vlažnou vodou a antibakteriálním mýdlem bez parfemace. Místo osušte papírovou utěrkou a pokračujte aplikací hydratačního krému bez parfemace určeného pro nová tetování.
Druhý a třetí den
Otok po tetování, lehké krvácení nebo zarudnutí tetování mohou přetrvávat. Pokračujte v umývání a pečlivé hydrataci tetovaného místa dvakrát denně.
Je normální, že se objeví modřina nebo že tetování svědí. V těchto prvních dnech je životně důležité zajistit, aby potetované místo zůstalo čisté a suché.
Ujistěte se, že máte čisté ruce, umyjte se krátkou a vlažnou sprchou (okamžitě a jemně se osušte) a chraňte nové tetování před slunečním zářením. (1)
Čtvrtý až šestý den
Přibližně čtyři dny po tetování by mělo zarudnutí ustupovat. V tomto období se často začnou objevovat strupy. Tvorba strupů je nezbytnou součástí procesu hojení ran a znamená, že se vytváří zdravá nová vrstva kůže. Je to klíčový signál, že vaše pokožka je na dobré cestě k zotavení.
Strupy nikdy neodlupujte, ani když se tetování začne svědit. Jakékoliv narušení může způsobit podráždění, infekci a může dojít k vyloupnutí pigmentu, což může poškodit celkový vzhled tetování. (1)
Sedmý až čtrnáctý den
Během tohoto týdne může být kůže šupinatá a může začít více svědit. To je zcela normální, protože suchá pokožka se připravuje na odlupování. V této fázi je důležité potlačit nutkání se poškrábat, i když tetování svědí jako čert. Je obzvláště důležité pokožku často hydratovat. Ingredience, jako je bambucké máslo a výtažek z okurky, mohou pomoci zmírnit svědění a suchost. (1)
Běžné příznaky po tetování
Tetování může vypadat zahojené během několika dní. Je však důležité pokračovat v následné péči, protože proces hojení může ve skutečnosti trvat až 6 měsíců. Během této doby se mohou objevit některé běžné příznaky.
Vystouplé tetování
Svědění tetování
Nové tetování je vlastně čerstvá rána, ze které se musí vaše tělo zotavit. Proces hojení zahrnuje tvorbu zánětu, který je přirozenou reakcí těla na infekci. Během hojení kožní tkáně je normální, že si budete často říkat: „svědí mě tetování“ a klást si otázku, do jaké míry je to normální.
Pokud se nové tetování infikuje, můžete kromě svědění zaznamenat také otok, zvýšenou bolest, vysokou horečku a hnisavý výtok. Další potenciální komplikací je alergická reakce na tetovací inkoust, která může zahrnovat silné svědění, zarudnutí a kopřivku okolo tetování. (3)
Při hojení tetování je důležité sledovat jakékoli neobvyklé příznaky. Pokud neodezní do několika dnů po sezení, je třeba vyhledat lékařskou pomoc.
Otok po tetování
Otok tetování nastává, protože při tetování je inkoust aplikován do kůže pomocí jehel, což způsobuje narušení pokožky. Tato rána spouští přirozenou imunitní reakci těla, při níž jsou do oblasti posílány bílé krvinky, aby podpořily hojení. V důsledku toho se krevní cévy rozšiřují a do oblasti proudí více tekutiny, což vede k otoku a vystouplé kérce.
Závažnost otoku se liší v závislosti na několika faktorech, včetně velikosti a umístění tetování, techniky používané tatérem a individuálních faktorech, jako je věk a celkový zdravotní stav. Zatímco mírný otok je normální součástí hojení tetování, nadměrný nebo dlouhodobý otok může naznačovat infekci nebo alergickou reakci, kterou by měl řešit lékař. (4)
Zarudlé tetování
Zarudnutí v oblasti nového tetování je běžné a obvykle zmizí během dvou až tří týdnů. Toto zarudnutí je způsobeno akutní zánětlivou reakcí těla, která je normální. Zvýšený přísun krve do postižené oblasti přináší více kyslíku, živin a krevních buněk, které podporují hojení. (5)
Kromě zarudnutí se mohou objevit i vyrážky, svědění a otoky, což jsou běžné tělesné reakce. Tyto příznaky obvykle zmizí, jakmile se kožní buňky přizpůsobí inkoustu.
Horečka po tetování
Horečka po tetování se objevuje při tzv. tetovací chřipce a může být doprovázena dalšími příznaky. Mezi tyto příznaky patří zimnice, bolest těla, závratě, únava, bolest žaludku, otoky a zvracení. Tyto symptomy jsou obvykle mírné, ale mohou způsobit značné nepohodlí a znepříjemnit samotný proces hojení.
Běžnější je lokální horečka v tetovaném místě. To je zcela normální jev, který nastává, když se poraněná kůže začíná hojit. Horečka by měla během několika dnů odeznít a teplota kůže by se měla ustálit.
Modřiny po tetování
Jeden z hojících procesů, které mohou nastat, je tvorba modřin, které obvykle nepředstavují vážný problém. Tetovací strojek používá jehly, jež propichují kůži tisíckrát za minutu. Tělo se snaží vypořádat s aplikovaným inkoustem jako s cizím tělesem a zároveň léčí ránu, aby zabránilo vzniku infekce. Tento proces může zahrnovat i tvorbu modřin kolem tetování. (6)
Doporučení pro správnou péči o čerstvé tetování
V první řadě je důležité, aby po skončení sezení bylo tetování zakryto sterilním obvazem. Po 24 hodinách, nebo podle pokynů tatéra, lze obvaz odstranit a tetování pečlivě omýt neutrálním antibakteriálním mýdlem bez parfemace a vodou. Důležité je tetování jemně osušit čistou papírovou utěrkou.
Následně aplikujte tenkou vrstvu zvlhčující masti. Během prvních dnů tetování opatrně umývejte a poté aplikujte hydratační krém. Nedoporučuje se používat peroxid vodíku ani alkohol.
Další tipy zahrnují vyhýbání se nošení těsného oblečení, které by mohlo tetování dráždit. Dávejte přednost studené nebo vlažné sprše, abyste předešli vyblednutí inkoustu. Je také klíčové chránit tetování před sluncem a vodou během prvních dvou týdnů hojení.
Kdy se tetování zahojí?
Proces hojení se u každého člověka liší. Většina zdrojů uvádí, že hojení obvykle trvá 2 týdny. Může se však prodloužit až na 4 týdny, než se pokožka plně zotaví. Úplné, včetně hloubkového, zahojení může trvat až 6 měsíců. Vše se odvíjí od individuálních charakteristik každého jedince.
Zdroje:
- Grace Gallagher. (2019). How Tattoos Heal, (https://www.healthline.com/health/tattoo-healing-process).
- Joby Dorr. (2023). Common Causes of Raised Tattoos: Explanations and Treatments, (https://www.jobydorr.com/blog/2023/2/28/common-causes-of-raised-tattoos-explanations-and-treatments).
- Jennifer Berry. (2019). Why is my tattoo itchy?, (https://www.medicalnewstoday.com/articles/326992).
- Pearl Lemon Tattoos. (2023). HOW TO MINIMISE TATTOO SWELLING: AVOID FURTHER INJURIES & INFECTIONS, (https://pearllemontattoos.com/how-to-reduce-tattoo-swelling/).
- Black Head Tattoo. (nedatováno). Redness on a Tattoo: 9 pieces of advice from experienced tattoo artists, (https://www.theblackhattattoo.com/blog/redness-on-a-tattoo-9-pieces-of-advice-from-experienced-tattoo-artists).
- Favvosee. (2022). What is Tattoo Bruising and How Do You Manage It?, (https://favvosee.com/blogs/user-guide/what-is-tattoo-bruising-and-how-do-you-manage-it).