Kdy opět začít sportovat po tetování?

Kdy ope╠ît zac╠îi╠üt sportovat po tetova╠üni╠ü┬á Ať už jste profesionální sportovec, vášnivý sportovní nadšenec nebo fitness maniak, určitě vás zajímá, kdy se po tetování můžete vrátit k aktivnímu cvičení. Většina tetovacích studií a tatérů vám poskytne přesné instrukce, jak skloubit nové tetování a cvičení. Takže, můžete po tetování sportovat? Odpověď je ano, pokud budete dodržovat následující omezení a tipy.

Jak sport ovlivňuje kůži po tetování?

Vaše pokožka je vaším nejlepším štítem proti bakteriím a dalším mikrobům, které mohou způsobit infekce. Nové tetování tuto přirozenou bariéru naruší a vytvoří čerstvou ránu, která je náchylná k infekci, pokud se o ni nebudete řádně starat.

Pocení a tetování

Samotné pocení není u tetování primárním problémem. Pocení však může způsobit, že se nadměrná vlhkost na místo čerstvého tetování přenese jakékoli choroboplodné zárodky, špínu nebo jiné nečistoty, což zvyšuje riziko infekce nebo jiné komplikace. (2)

Nečistoty a další rizika pro tetování

Dodržování pokynů pro následnou péči, které vám poskytne tatér, je klíčové. Obvykle zahrnují dočasné omezení fyzické aktivity. Sport by měl být po tetování alespoň na určitou dobu omezen, další postup závisí na velikosti a umístění tetování. Zároveň je potřeba nové tetování před všemi negativními vlivy pečlivě chránit, pokud by byla ochrana nedostatečná, může to vést k infekci nebo poškození inkoustu. Například sluneční záření může způsobit vyblednutí barev, pokud tetování vystavíte slunci před jeho úplným zhojením, což trvá zhruba 6 týdnů.

Bezprostředně po novém tetování je ideální oblékat volné a pohodlné oblečení. Takové oblečení zabrání nechtěnému tření a podráždění. Tento problém se týká zejména větších tetování a těch, která jsou umístěna poblíž kloubů nebo jiných částí těla, kde je tření pravděpodobnější.

Muž cvičící na hrazdě.

Vhodný typ sportů

Většina odborníků na tetování varuje před příliš intenzivním cvičením krátce po tetování. Tetování menšího rozměru může omezovat pouze pohyb v konkrétní části těla. Zejména je důležité, aby nedocházelo k intenzivnímu tření daného místa a extenzivnímu pocení v prvních několika hodinách.

Tetování a lehký sport, či protahování by neměly být velkou komplikací.

Na otázku, kdy jít cvičit po tetování, neexistuje jednoznačná odpověď, protože vše závisí na typu cvičení a sportu, který provozujete. Jedno je však jisté – počkejte alespoň 24 až 48 hodin od aplikace tetování. To je klíčové nejen pro zahájení procesu hojení, ale také pro zotavení těla po sezení, během kterého do vás bodala stovka jehel. Využijte tento čas na důkladnou následnou péči a dopřejte si odpočinek. (2)

Intenzita cvičení

Vzhledem k tomu, že úplné zahojení tetování může trvat až šest týdnů, možná budete chtít naplánovat tréninky podle toho, na které části těla máte tetování. Sport a jeho intenzita i délka, hrají důležitou roli ve vztahu k jeho hojení.

Například jít na procházku nebo jízdu na kole se zbrusu novým tetováním může být pohodlnější než běžet osm kilometrů. Lehká jóga nebo pilates mohou být pro vaše tělo v prvním týdnu po aplikaci nového tetování lepší, než zvedání těžkých vah nebo jiné intenzivní silové cvičení. (2)

Tetování a plavání

Pokud je plavání součástí vašeho tréninku, budeme posly špatných zpráv. Než se znovu ponoříte do hlubin bazénu, měli byste vyčkat 4 až 6 týdnů. Chlór v bazénech může vaše čerstvé tetování dráždit, způsobit vyblednutí barev nebo dokonce infekci. Přírodní vodní plochy zase skrývají bakterie, které mohou snadno proniknout do vašeho těla skrze čerstvě vytvořenou ránu. (3)

Vhodny╠ü typ sportu╠Ő

Tetování a běh

Naproti tomu běžci, to mají s návratem k tréninku o něco snazší. Přesto je i pro vás důležité zvážit umístění tetování, než se znovu rozběhnete.

Například, pokud máte tetování na vnitřní straně stehna, je lepší počkat minimálně týden, než znovu začnete běhat. Nadměrné tření by totiž mohlo způsobit podráždění. Naopak, pokud máte tetování na paži, můžete se k běhu vrátit už za 24 hodin.(3)

Dále je nutné mít na paměti, že při běhání venku byste se měli vyhýbat přímému slunečnímu záření. UV paprsky totiž mohou způsobit vyblednutí barvy a znehodnocení tetování. Pokud potřebujete tetování zakrýt, nebo pokud je na místě, které je již zakryto, noste volné oblečení. Tím se vyhnete nadměrnému tření a podráždění.

Po běhu nově tetovanou oblast ihned omyjte. Zanechání potu na čerstvém tetování totiž může způsobit vytékání barvy a zvýšit riziko infekce.

Tetování a posilování

Pokud jde o posilování a další formy tréninku v tělocvičně (HIIT, Crossfit atd.), jasný návod neexistuje, protože se jedná o jedinečné situace, které je třeba řešit individuálně. Umístění tetování určuje styl tréninku a intenzitu.

Pokud jste si nechaly vytetovat rukáv, je dobré se na následující týden až dva zaměřit především na trénink nohou, a naopak. (4)

Siloví trojbojaři dokonce budou muset upravit svůj trénink na týden či dva, protože intenzivní trénink a kombinace tréninkových jednotek (dřep, bench-press a mrtvý tah) ztěžuje izolaci dané oblasti, které se chcete vyhnout. Nebojte se – tento čas můžete využít na jiný typ práce, jako je motorika, flexibilita a zkrácení přestávek na odpočinek. (3)

Co se týče oblečení do tělocvičny, první týden si tetování zakryjte volným oblečením, abyste zabránili přímému kontaktu s čímkoli, jako jsou činky, stroje, lavička apod. Ujistěte se, že otřete každou lavici, kterou použijete, a počkejte, dokud čisticí roztok nezaschne, aby nedošlo ke kontaminaci. Po tréninku oblast tetování důkladně vyčistěte a máte hotovo.

Dívka ve sportovním oblečení na jógu.

Kdy tedy začít cvičit?

Pokud je cvičení a sport středobodem vašeho života, začněte pomalu s lehkým až středně těžkým tréninkem. Během 48-72 hodin se můžete vrátit ke svému normálnímu intenzivnímu tréninku a nemusíte se bát, když se budete potit. Jak již bylo řečeno, stále musíte zvážit, jak pohyby, které děláte, ovlivní proces hojení vašeho tetování. (2)

Známky zahojeného tetování

Tetování obvykle trvá dva až čtyři týdny, než se zahojí na povrchu, ale úplné zahojení může trvat tři až šest měsíců. Proces hojení tetování obvykle zahrnuje týden zarudnutí, po kterém následují dva až tři týdny svědění a loupání. I po měsíci se pokožka stále vnitřně hojí. (1)

Nejlepší způsob, jak zajistit řádné hojení a vyhnout se infekci, je udržovat tetování čisté, aplikovat masti/mléko a držet jej mimo sluneční paprsky. Pokud vaše tetování nadále mokvá nebo otéká – nebo máte vyrážku či horečku, kontaktujte svého lékaře.

Connor McGregor s tetováním.
Zdroj: edition.cnn.com

Faktory, které ovlivňují dobu hojení tetování

V rámci hojení tetování se často mluví o dvoutýdenním procesu, nicméně přesná doba se může lišit z mnoha důvodů. Velikost samotného tetování, použitá technika a individuální imunitní systém patří mezi klíčové faktory, které tuto dobu ovlivňují. Stanovit přesný počet dní je tudíž obtížné. Existují tací, u kterých se menší tetování zahojí během několika málo dní a mohou se vrátit k běžné aktivitě jako je sport či cvičení, zatímco jiní mohou potřebovat až měsíc k dokonalému zahojení.

Faktory, které ovlivňují dobu hojení tetování

Nejen velikost, ale také samotný styl tetování může ovlivnit dobu hojení. Ne vždy platí, že klasické „black and grey“ tetování se zahojí rychleji než tetování s bohatší paletou barev. Barevný inkoust se často využívá při tetování větších ploch, což automaticky znamená i větší množství poraněné kůže, která potřebuje čas na hojení. Nicméně, není to pouze barva, která ovlivňuje dobu hojení. Rozsah tetování, použitá technika a samozřejmě individuální faktory každého člověka mají podstatně větší vliv na proces hojení než pouhá barva inkoustu. (4)

Zdroje:

  1. Grace Gallagher. (2019). How Tattoos Heal, (https://www.healthline.com/health/tattoo-healing-process).
  2. Oracle_Staff. (nedatováno). 10 Tips For Safely Working Out After a Tattoo, (https://oracletattoogallery.com/10-tips-for-safely-working-out-after-a-tattoo/).
  3. Tyler Martina. (2021). Working Out After Getting a Tattoo: When Can You Workout After Getting a Tattoo?, (https://www.mrinkwells.com/blogs/news/working-out-after-getting-a-tattoo).
  4. BRETT WILLIAMS. (2024). ,What You Need to Know About Working Out After Getting a Tattoo, (https://www.menshealth.com/fitness/a35634267/working-out-after-tattoo/).
Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková
Tetování pro mě není jen téma, o kterém píšu takzvaně od stolu – sama jich několik mám a dobře vím, co všechno obnáší. Odjakživa mě zajímala jejich historie, význam i správná péče. Díky osobním zkušenostem a znalostem mohu psát zajímavé články, které vám pomáhají s výběrem, inspirací i rozhodováním. Inkoust pod kůží je pro mě víc než jen ozdoba – je to příběh, který stojí za to vyprávět.

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte