Tetování v Japonsku: Tady s tetováním neuspějete

Obrázek autora
Nikola Nováčková
28. 5. 2024
0

Ruku na srdce, kolik z nás může s čistým svědomím říci, že o kultuře tetování v Japonsku má nějaké širší povědomí. A to i přes to, že celý svět oceňuje a miluje tradiční styl japonských tetování, který nám země zapadajícího slunce dala.

Pojďte se s námi do Japonska a jeho nevšednímu přístupu k tetování podívat.

Gejša v japonském chrámu.

Historie tetování v Japonsku

Japonsko je známé svým krásným uměním tetování, které prošlo mnoha vzestupy a pády, zákazy i proměnami. Od počátečních kmenových tetování přes zločinecké tetování a Yakuzu až po moderní generaci, tetování v Japonsku má bohatou a fascinující historii.

Jomonské období

První tetování se objevila v období Jomon (10 000 př. n. l. – 300 př. n. l.) Lidé začali zdobit svá těla tradičním japonským tetováním, irezumi (入れ墨) pomocí ručně vyráběných dřevěných rukojetí a kovových jehel připevněných hedvábnou nití. Těla byla zdobena vzory, které zahrnovaly tečky, čáry a kruhy.  Období Jomon bylo velmi otevřené pro nejrůznější modifikace těl, včetně transfigurací zubů a piercingů. (3)

Například ženy z Ainu, kmene na Hokkaidó během Jomonského období, si nechaly tetovat ústa a ruce. Nechat si tetovat ruku před plánovanou svatbou mělo za sebou silný význam, protože žena, která toleruje bolest z tetování, dokazuje svou sílu a s největší pravděpodobností bude tolerovat svatbu a tchána.

Období Edo a Yakuza

Tetování se masově začalo šířit v období Edo (1603–1868), kdy sloužilo k identifikaci pozice osoby v hierarchii společnost. Edo bylo také začátkem éry, kdy začali být tetováni zločinci, jako jejich součást trestu. Úřady toto tetování nazývaly bokkei. V Japonsku tehdy neexistovaly žádné věznice a jediným způsobem, jak informovat společnost o zločincích, bylo tedy tetování na obličeji. (3)

Když se tetování rozvinulo, získalo větší reputaci v kriminálních kruzích. Yakuza byla jeho součástí. Aby se člověk stal členem skupiny Yakuza, musel čelit rituálu tetování, kterým měl dokázat svou úroveň tolerance bolesti. Procedura tetování irezumi je bolestivější než moderní metody, a tak tolerování bolesti prokázalo silnou osobnost, odvahu a emocionální snášenlivost.

Typy zločineckých tetování

Za každý spáchaný zločin, bylo pachateli na obličej vytetována jedna čára. Pokud došlo ke třem zločinům, viník byl označen úplným čínským znakem pro Tá „velký“ (大). Další zločin už znamenal trest smrti. Další tetování na obličeji sestávalo ze znaku Kanji pro „pes“ v Hirošimě, další bylo tetování kříže na čele, které znamenalo „špatný“. (3)

Kdy začal zákaz tetování

Během éry Meidži (1868–1912), kdy se Japonsko začalo otevírat a přivítalo moderní život západního stylu včetně módy a umění, bylo tetování zakázáno až do konce druhé světové války. Začátek nové éry pro Japonce znamenal šanci na změnu. Protože Japonsko chtělo vypadat sofistikovaněji a kultivovaněji, by vydán zákon, který zakázal tetování.

Přístup Japonska k tetování v současnosti

V současné době existuje v Japonsku mnoho zákonů týkajících se tetování a tatérů. Chcete-li otevřít studio, musíte mít lékařské potvrzení.

Tetování se stává stále společensky přijatelnější a populárnější po celém světě, ale Japonsko si zachovává svůj tradiční a trvalý postoj k tomuto umění. Vidět Japonce s tetováním není neobvyklé, ale stále je to spíše výjimečné. V Japonsku platí určitá pravidla, která je třeba dodržovat; ať už jste Japonec nebo cizinec, pravděpodobně budete požádáni, abyste se drželi dál od veřejných míst, jako jsou onsens (japonské horké prameny) nebo bazény.

Nárůst cestovního ruchu vyvolal otázku ohledně těchto pravidel. Mnoho lidí v Japonsku se však stále cítí pohodlněji, když se drží dál od lidí s tetováním, protože stigma kolem tohoto umění zůstává relativně stejné – negativní. Někteří jedinci tetování chválí, avšak mnoho dalších si stále pamatuje a spojuje tetování s těžkým zločinem a zločinci. I když moderní Yakuza tetování nevyhledává a snaží se respektovat zákony, místní obyvatelé Japonska stále spojují tetování s Yakuzou.

Člen Yakuzy s typickým tetováním na zádech.

Proč je tedy tetování v Japonsku tabu?

Existuje několik důvodů, proč Japonci vnímají tetování negativně. V období Edo se tetování používalo k označení zločinců, které je odlišovalo od obyčejných lidí. Každý region měl jiný způsob, jakým zločince označoval, ale většinou se jednalo o tetování na čelo nebo paže.

Kromě vězňů si na znamení loajality tetovaly jméno svého stálého zákazníka i prostitutky v období Edo, zvané ‚Yujo‘. Toto tetování je označováno jako ‚Irezumiko‘, které začíná jménem zákazníka a končí znakem kanji 命 (inochi), což znamená život, takže toto tetování znamená „Dávám svůj život *jménu*.“ (2)

Tetování používají také členové Yakuzy (členové japonského gangu), aby dokázali svou loajalitu ke své organizaci. Obvykle je tělo Yakuzy pokryto velkým tetováním Wabori a tetování není jen symbolem jejich loajality k organizaci, ale tetování také ukazuje jejich oběť pro organizaci. (2)

I když je tetování součástí japonské kultury, názory Japonců na tetování obecně nejsou příliš dobré. Po období Edo se pohled Japonců na tetování změnil k horšímu, protože v Japonsku měli tetování pouze vězni, prostitutky a členové organizace Yakuza. To je důvod, proč mnoho veřejných zařízení v Japonsku zakazuje vstup návštěvníkům s tetováním. To zahrnuje horké prameny, veřejná koupaliště, sportovní centra a veřejné pláže. Potetovaným návštěvníkům je vstup zakázán, protože jsou považováni za obtěžující nebo obtěžující ostatní návštěvníky.

Kam platí zákaz vstupu s tetováním?

Zatímco tetování není v Japonsku nezákonné, některá místa mají pravidla, která nepovolují vstup s viditelným tetováním.

Většina z následujících míst bude mít vyžadovat zákaz vstupu s tetováním:

  • Veřejné onsensy (vířivky)
  • Fitness
  • Pláže
  • Bazény
  • Koupaliště
  • Vodní parky

U těchto míst je nejlepší předpokládat, že tetování je zakázáno, pokud není uvedeno jinak. U vchodu do těchto míst často najdete cedulku „No Tattoo“ – ale i když ji nemůžete najít, vždy je lepší se předem zeptat, abyste se vyhnuli problémům. (1)

Pokud budete požádáni, abyste odešli, protože máte viditelné tetování, buďte prosím ohleduplní a poslouchejte. I když to nemusí dávat smysl, protože tetování jsou jinde tak široce akceptována, snažte se respektovat kulturu.

Chcete-li se vyhnout jakýmkoli problémům, podívejte se různé weby, které nabízejí průvodce po Japonsku. Na nich jistě najdete spoustu „Tattoo Friendly“ alternativ pro veřejné koupele (Sento), tělocvičny, bazény, pláže a tradiční ubytování (ryokany). (1)

Typický japonský ryokan.

Kam mohu se zakrytým tetováním?

Ačkoli existuje mnoho míst, kde zahraniční návštěvník s tetováním může ukázat své tetování, jak je dnes běžné – ulice, metro, většina restaurací atd. v Japonsku je stále mnoho míst, kde tomu tak není.

Ne druhou stranu se dá říci, že v i Japonsku s tetováním můžete všude, ale budete omezeni na konkrétní místa a bude to vyžadovat mnohem více plánování, než u někoho, kdo nemá pokreslenou kůži.

Jakožto tetovaný jedinec můžete očekávat úplné zakrytí tetování v každém bazénu, tělocvičně a většině vodních parků a pláží. Zároveň pokud chcete začít pravé onsen a máte tetování, zbyde vám jediná možnost, a to si zarezervovat svou vlastní privátní lázeň, jelikož drtivá většina těch veřejných tetování netoleruje ani v nejmenším meřítku.

Pobyt v ryokanu nebo tradičním japonském hostinci je jedinečný zážitek, který stojí za to. V tradičních prostředích, jako jsou ryokany, se však na tetování nepohlíží příznivě. To platí i v neustále se měnícím a modernějším Japonsku. V roce 2015 Japonská turistická agentura údajně provedla průzkum asi 3800 ryokanů po celé zemi ohledně jejich přístupu k tetovaných u hostů. Výsledky nebyly slibné: 56 procent uvedlo, že odmítají hosty s tetováním, zatímco 31 procent uvedlo, že ne, a 13 procent uvedlo, že povolují vstup, pokud jsou tetování zakryta. Abyste se vyhnuli tomu, že vás odmítnou, když se objevíte ve svém ryokanu, je nejlepší znát jejich zásady a tetování si dobře zakrýt. Dokonce i ryokan, který si je vědom, že máte tetování a povolil vám vstup, pravděpodobně ocení, když budete mít svá tetování zakrytá ve společných prostorách hostince. (1)

Po Japonsku je spousta cedulí s místy, kde jsou zakázány. V chrámech je najdete jen zřídka, ale každý Japonec vám řekne, že zakrytí tetování v chrámech a svatyních na znamení úcty je velmi ceněno. Pokud můžete, udělejte to.

Zdroje:

  1. Tamara Moss. (2017). Visiting Japan With Tattoos, (https://www.taramoss.com/visiting-japan-tattoos/).
  2. India Kushner. (2023). When I traveled to Japan, I worried having tattoos would make my experience difficult, (https://www.businessinsider.com/travel-japan-taboo-tattoos-american-2023-11).
  3. Michael Sosnick. (2020). Japanese Onsen and Ink—The Tattoo Taboo, (https://www.japan.travel/en/blog/japanese-Onsen-and-ink-the-tattoo-taboo/).
Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte