
Statistiky průměrného platu v ČR
Podle dostupných údajů se ukazuje, že čtvrté čtvrtletí loňského roku (2024) bylo ve znamení růstu. V tomto období průměrná mzda v Česku vzrostla na 49 229 korun, což představuje meziroční nárůst o 3 322 korun, tedy 7,2 %. Potom, co se započetla inflace se reálné mzdy zvýšily o 4,2 %, a to už čtvrté čtvrtletí v řadě. [1]
Je důležité poznamenat, že stále přetrvávají výrazné regionální rozdíly – v čele je Praha, která svým průměrným měsíčním příjmem 59 870 korun výrazně předbíhá celostátní průměr, na druhé straně jsou kraje, jako karlovarský (42 284 Kč), pardubický (45 385 Kč) a zlínský (44 773 Kč) jenž znatelně zaostávají. [1]
Průměrný plat tatéra
To, kolik si tatér může vydělat, je – jako v mnoha jiných odvětvích – ovlivněno mnoha faktory. Zásadními jsou především místo výkonu práce, délka praxe, specializace a poptávka po konkrétních stylech tetování.
Je asi logické, že ve městech jako Praha nebo Brno bude průměrný plat tatéra vyšší, a to zejména díky větší poptávce a širší klientele. I délka praxe hraje významnou roli. Čím zkušenější budete a čím kvalitnějším portfoliem budete disponovat, tím více poroste vaše reputace – a vy si tak můžete dovolit vyšší ceny za své tetování než začínající umělci.
Není to jen o samotném umění tetování, ale i o umění se prodat. V dnešní době se neobejdete bez základních marketingových znalostí a mít sociální sítě je prostě must have!
Všechny tyto a další faktory jsou důvodem, proč se průměrný měsíční příjem tatéra může pohybovat mezi 30 000 Kč až 100 000 Kč. Výdělky tatérů tedy nejsou jednotné, ale odvíjejí se od kombinace místa působnosti, zkušeností a schopnosti prosadit se na trhu. [2]
Co ovlivňuje výši platu tatéra?
Zkušenosti a praxe
Ani v tomto ohledu se profese tatéra neliší od jiných. Výše hodinové sazby a následně platu se výrazně odvíjí od jeho zkušeností a praxe. Na druhou stranu významnou roli hrají i jeho marketingové dovednosti. Dnes je zásadní, aby tatér aktivně spravoval své sociální sítě a prezentoval své dovednosti, odvedenou práci, úspěchy a portfolio.
Specializace
Velmi důležitým faktorem, který ovlivňuje výdělek tatéra je i jeho specializace. Někteří tatéři se věnují realistickým portrétům, jiní tradičním stylům nebo fine line stylu. Čím je motiv náročnější, tím větší bude časová náročnost, a tedy vyšší celková cena. Cena za hodinu práce se pak bude v závislosti na již zmíněných faktorech bude pohybovat od 500 Kč do 2 000 Kč, ale klidně i vyšší.
Lokalita
Stejně důležitá je i lokalita, kde se tatér nachází. Ve velkých městech a luxusních salonech je běžné účtovat 1 500 až 2 000 Kč za hodinu. Naopak tatéři, kteří mají studio v menším městě pracují za 500 až 1 000 Kč za hodinu kvůli nižší kupní síle a menšímu zájmu o dražší služby. [1]
Jak jsou na tom jiné umělecké profese?
Umělecké profese jako malíři, fotografové nebo restaurátoři patří k povoláním, u kterých je mzda stejně variabilní. Výtvarní umělci si v roce 2025 vydělávají od 32 262 Kč do 69 603 Kč měsíčně. Na začátku kariéry se jejich plat pohybuje mezi 32 262 Kč a 54 564 Kč, zatímco po pěti letech praxe mohou dosáhnout až na 68 377 Kč hrubého měsíčně. [2]
Fotografové jsou na tom finančně o něco hůře – jejich platové rozpětí se v roce 2025 pohybuje mezi 30 663 Kč a 47 328 Kč měsíčně. Na začátku své kariéry si mohou vydělat něco mezi 30 663 Kč až 44 456 Kč, po pěti letech dosahují v průměru až 47 791 Kč. [2]
Příjmy tatérů na volné noze vs zaměstnaní tatéři
Tatéři pracující na volné noze mají výhodu v tom, že si mohou sami určovat ceny a pracovní dobu, a pokud má umělec vybudované kvalitní portfolio a stálou klientelu, může si přijít k vyššímu výdělku. Samostatně pracující tatéři si běžně účtují kolem 1 500–2 000 Kč za hodinu.
Příklad: Pokud pracují 20 hodin týdně, měsíčně si mohou vydělat i 120 000 Kč. Po odečtení nákladů na vybavení, barvy, pronájem místa a odvody (cca 40–50 %) jim zbývá čistý zisk kolem 60 000–70 000 Kč.
Tatéři pracující jako zaměstnanci studia naproti tomu mívají stabilnější příjem – většinou fixní plat (např. 25 000–30 000 Kč) plus procenta z tržeb, celkem tedy obvykle vydělají méně, ale nemají starosti s provozními náklady.
Jak zvýšit příjem?
Přidejte doplňkové služby
Piercing
Pokud se rozhodnete do svých služeb zahrnou i piercing, potom je dobré vědět, že se cenová struktura piercingu se skládá ze tří částí: ceny samotného propíchnutí, šperku a prostředku na následnou péči. U nejběžnějších typů, jako je například propíchnutí lalůčku, zákazník zaplatí 500 Kč. [3]
Pokud počítáme s náklady na základní titanový šperk a péči kolem 200 Kč, čistý zisk pro piercera se pohybuje okolo 300 Kč. U klasických piercingů, jako je helix, se cena zákroku pohybuje kolem 700 Kč a náklady na materiál a péči zhruba 300 Kč, což znamená přibližný zisk 400 Kč.
Zúčastněte se konferencí a soutěží
Konference a soutěže jsou skvělou cestou, jak si jako tatér zvýšit renomé, získat nové klienty a zároveň si přivydělat.
Mezi takové události se například řadí i prestižní akce, jako je International Tattoo Convention Prague. Tato mezinárodní událost spojuje více než 170 tatérů z celého světa a je skvělou příležitostí ukázat své dovednosti rozmanitému publiku, navázat kontakty s kolegy z branže a získat cenné zkušenosti.
Účast na takové akci vám může přinést nejen zisk z provedených tetování, ale hlavně větší viditelnost a respekt ve světě tetování.
Zdroje:
- Pavel Cechl. (2025). Průměrná mzda vzrostla, blíží se 50 tisícům, (https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-prumerna-mzda-vzrostla-na-49-229-korun-40511835).
- MujPlat.cz, (2025). Povolání a platy, (https://mujplat.cz/kariera/postaveni-a-platy?occupation=socha%C5%99i).
- Black House Tattoo. (2025). Cena piercingu, (https://www.blackhousetattoo.cz/piercing/cena-pichnuti-piercingu).