Průvodce pro začínající tatéry: Od Kvalifikace po první tetování

Obrázek autora
Nikola Nováčková
26. 6. 2024
0

Pokud se chcete vydat na dráhu tatéra a otevřít si své vlastní tetovací studio, je potřeba se seznámit s určitými zákonitostmi, bez kterých se ve svých začátcích rozhodně neobejdete. Proto jsme pro vás dali dohromady článek, který pokrývá vše o tetování, je to vlastně takový průvodce tetováním pro začátečníky.  

Kvalifikace tatéra

K tomu, abyste mohli získat živnostenské oprávnění, je nutné splnit určité kvalifikační a odborné požadavky.

Pokud máte lékařské vzdělání, automaticky splňujete odborné požadavky na tetování podle příslušného zákona. Stejná pravidla platí i pro jiné zdravotnické profese, jako jsou všeobecné sestry, porodní asistentky, zdravotničtí záchranáři nebo zdravotničtí asistenti, kteří tímto vzděláním získávají potřebnou kvalifikaci. (1)

Další možností je absolvování vzdělání v oboru kosmetička a získání rekvalifikačního osvědčení nebo jiného dokumentu, který potvrzuje odbornou způsobilost pro činnosti zahrnující narušení integrity lidské kůže. Tento certifikát musí být vydán akreditovaným zařízením nebo Ministerstvem školství, a navíc je nutné získat čtyři roky praxe v oboru kosmetických služeb nebo v činnostech narušujících integritu lidské kůže. (2)

Další možností je, projít rekvalifikačním tatarským kurzem. Takový kurz by měl vždy být akreditován Ministerstvem školství, abyste si byli jisti jeho maximální kvalitou. Během kurzu byste se měli naučit nejnovější metody a techniky v oboru. Měli byste se seznámit se základními funkcemi tetovacího strojku, jeho správné zapojení, nastavení a držení. Obeznámit se s dostupným tetovacím vybavením a jeho využití v praxi a také s potřebným vybavením tetovacího salonu. Tyto kurzy by vám měli pomoci se základy tetovacího procesu jako je návrh vlastního designu, kompozici motivu a jeho správné umístění. Projít si celý proces aplikace barev do kůže a podíváme se na rozdíly mezi pigmenty. (1)

Tetovací salón.

Vybavení tetovacího studia

Pro otevření tetovacího salonu je nutné mít vhodné tetovací vybavení. Sterilní vybavení a dobrá kvalita zaručuje, že vše bude probíhat v prostředí, které bude vlídné ke klientovi a bude pracovat v souladu s normami pro veřejné zdraví.

Základní nástroje – tetovací strojky, jehly, inkousty

Strojek

Tetovací strojek je klíčovým nástrojem pro vytvoření kvalitního tetování. Tatér pomocí strojku rozvibruje jehly a ty vstřikují inkoust pod kůži. Existuje několik typů tetovacích strojků, jako jsou cívkové, rotační a bezdrátové, z nichž každý nabízí specifické vlastnosti a výhody.

Jehly

Během tetování se inkoust vstřikuje pod kůži pomocí jehly.

Tradiční jehly

Jsou upevněny na kovovou tyč a připojeny k tetovacímu strojku. Pro ovládání paprsků jehel jsou zapotřebí trysky, kterými mohou být buď sterilizovatelné nerezové trubičky, nebo jednorázové plastové trubičky. Trysky zajišťují, že tetovací jehly zůstanou na svém místě, což usnadňuje jejich pohyb. (3)

Patrony

Patrony jsou vloženy do plastového držáku, který je určen pouze pro použití s rotačními tetovacími strojky. Je důležité vědět, že tyto kartuše nejsou vhodné pro všechny typy rotačních strojků a jsou jednorázové. (3)

Inkousty

Tetovací barvy nebo inkousty se používají k vytváření samotných designů tetování. Lze používat nejrůznější barvy a značky. Vždy je ale třeba brát v úvahu legislativní normy a pravidla, která se na tetovací barvy vztahují.

Nástroje na tetování.

Sterilizační produkty

Tetovací jehly a další nástroje musí být vždy sterilizovány podle hygienických a bezpečnostních předpisů, aby se předešlo kontaminaci pokožky a ochránilo se zdraví klientů. Tetovací salony k tomuto účelu používají autokláv pro sterilizaci svých nástrojů. (3)

Potřeby na jedno použití

Tatér ve svém salonu vždy musí mít i věci na jedno použití, jako jsou víčka tetovacích inkoustů, papírové ručníky, papírová prostěradla na tetovací křeslo a rukavice a jednorázové žiletky. Tyto doplňky se vždy po použití vyhazují.

Vybavení interiéru

Tetovací studio by vždy mělo být vybaveno pohodlným nábytkem, aby se zákazníci mohli při čekání na tetování, ale i při jeho vytváření cítit pohodlně. Mezi základní vybavení interiéru tetovacího studia patří například podnožky, nastavitelná křesla a speciální tetovací stolek. V studiu byste také měli mít umyvadlo nebo dřez. To vám umožní si pravidelně mýt ruce antibakteriálním nebo antiseptickým mýdlem. K otírání rukou nepoužívejte ručníky. Místo toho použijte jednorázové papírové utěrky.

Hygienické standardy

Vaše pracovní plocha by měla být snadno čistitelná. To znamená, že byste se měli vyhnout absorpčním materiálům.

Pracovní vozík nebo stolek by měl být ideálně vyroben z nerezové oceli nebo hliníku, ale můžete použít tvrzené sklo nebo plast. Vyhněte se dřevu. (3)

Váš vozík by měl být správně uspořádán a měly by na něm být umístěny pouze nástroje, které potřebujete. Nepokládejte na něj telefon ani jej nepoužívejte k odložení svačiny.

Křeslo by mělo být pohodlné, ale nemělo by být z látky, jako je vaše pohovka doma. Musí být z materiálu, který lze snadno sterilizovat, jako je kůže nebo vinyl. (3)

Podlaha ve vašem pracovním prostoru by měla být vyrobena ideálně z dlaždic, linolea nebo polyvinylu. Koberce mají tendenci ukrývat zárodky a bakterie a hůře se udržují v čistotě.

Hygienicky vybavené studio.

Jak se naučit kreslit

V nejideálnějším případě by bylo nejefektivnější procvičovat tetování na skutečné osobě, ale to není tak dobrý nápad, pokud jste nováčkem.

Nejlepším místem, kde začít je papír a kreslit, kreslit, kreslit. Cokoli vás napadne, zkuste to nakreslit. Zapojte členy rodiny, ať vám dávají nápady. Toto je jedno z nejzákladnějších kreslicích cvičení pro tatéry. To vás připraví na rozmanité návrhy, které od vás budoucí klienti mohou požadovat. (4)

Nejprve používejte tužku, pak přejděte na pero a nakonec vyzkoušejte štětec, abyste získali větší jistotu.

Po použití papíru můžete začít trénovat kresbu na předměty nepravidelného tvaru s konturami napodobujícími lidské tělo. Zkuste potetovat jablko, zapalovač nebo starý kus dýmky. To vám pomůže připravit se na práci na různých částech těla, které mají křivky a rysy.

Odtud můžete přejít ke kreslení na sebe a ostatní. Kupte si fixy a pera různých velikostí s netoxickým inkoustem a začněte kreslit. I když to není totéž jako skutečný tetovací stroj, zvykne si na pohyb při kreslení. (4)

Proces návrhu tetování.

Výběr tetovacího stylu

Postupným procvičováním a zlepšováním se zjistíte, který styl vám sedí nejlépe. Zároveň se nemusíte uchýlit pouze k jednomu stylu, ale klidně jich kombinovat více. Stejně tak můžete zůstat věrni pouze jednomu stylu a dosáhnout úrovně profíka.

Jak začít tetovat

Skvělým způsobem, jak se hlouběji ponořit do světa tetovacího byznysu, je sledovat a analyzovat práci renomovaných umělců. Ale abyste se mohli posunout i ve vlastní tvorbě, je třeba trénovat a k tomu lze využít syntetickou nebo prasečí kůži.

Tetování na umělou kůži

Syntetické kůže jsou v současnosti velmi žádané a dostupné za přijatelné ceny. Jsou vyráběny z umělého materiálu v neutrálních barvách, které lze pořídit v široké škále velikostí a tvarů. Jsou k dispozici nejen ve formátu archů, ale dokonce i ve formě modelovaných lidských končetin. To přináší skvělou možnost trénovat přímo na povrchu, který realisticky napodobuje tvar lidského těla. Tyto kůže jsou navrženy s cílem procvičit si práci s materiálem, zlepšit schopnost aplikovat šablony a zkoušet různé techniky a styly podle vašeho zájmu. (5)

Tetování na prasečí kůži

Najdete ji v každém řeznictví. Běžně není na prodej, proto ji můžete koupit za symbolickou cenu nebo dokonce zdarma. Jelikož se jedná o organický materiál, správná péče před a během použití je klíčová. Doporučuje se ji důkladně před použitím vyčistit, odmočit ji na 2 hodiny ve studené vodě s přídavkem chlóru nebo bělidla.

Dobrá je také možnost jejího uložení do mrazáku, což zpomalí rozklad a pomůže při práci, protože s časem může začít vyvíjet nepříjemný zápach. Pokud plánujete skladování, mrazák prodlouží její trvanlivost až na 4 až 6 týdnů, avšak dlouhodobé uchování se již nedoporučuje. (5)

Nákresy na falešné kůži.
Zdroj: reddit.com

Propagace své práce

Klienti mají vysoké nároky, a vy jim musíte ukázat, že je splňujete. To lze v dnešní době udělat poměrně snadno skrze webové stránky a sociální sítě. Propagujte svou práci, své studio, ukažte, jak pracujete, jaké produkty používáte apod.

Webové stránky

Být na sociálních sítích nestačí. Chcete-li se skutečně ujistit, že budete online, musíte mít web, kde od vás potenciální zákazníci získají všechny potřebné informace. Pamatujte, že profesionální web je základem úspěšného byznysu. Nezapomínejte na sekce jako je fotogalerie, kontaktní formulář, online rezervace a recenze.

Sociální sítě

Instagram je vlastně fotogalerie vaší práce zcela zdarma. Je to skvělé místo pro tatéry a tetovací salony, kde mohou zveřejňovat své nejlepší práce, zodpovídat dotazy, točit videa své práce, předávat zkušenosti a rady jak začít s tetováním. Živé vysílání na Instagramu a Facebooku navíc umožňuje zákazníkům nahlédnout do procesu tetování a mít pocit, že mají k vašemu salónu osobnější vztah. Můžete také uspořádat soutěže na svým příspěvcích na Facebooku nebo Instagramu. Využívejte sílu příběhů, lokálních hashtagů, reels a IGTV.

Zdroje:

  1. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). (2011). Činnosti, u kterých je porušována integrita lidské kůže – živnostenské oprávnění krok za krokem, (https://www.businessinfo.cz/navody/cinnost-porusovana-integrita-lidske-kuze/).
  2. Charm & Partners. (nedatováno). Jak získat živnostenský list na živnost Činnosti, při kterých je porušována integrita lidské kůže, (https://www.prodej-ready-made-spolecnosti.cz/aktuality/jak-ziskat-zivnostensky-list-na-zivnost-cinnosti-pri-kterych-je-porusovana-integrita-lidske-kuze/).
  3. s8tattoo. (2021). TATTOO SUPPLIES EVERY ARTIST NEEDS, (https://s8tattoo.com/blogs/news/tattoo-supplies-every-artist-needs).
  4. 10 Masters. (2022). Learn how to draw for tattooing, (https://www.10masters.com/en/blog/learn-to-draw-for-tattooing/).
  5. 10 Masters. (2022). Practice tattooing without making mistakes on your clients, (https://www.10masters.com/en/blog/synthetic-skins-for-tattooing/).
Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte