Tetování bez licence: Riskujete zdraví a zákon?

Obrázek autora
Nikola Nováčková
11. 3. 2025
0
 Tetování bez licence. Boom, kterým si tetování za poslední desetiletí prošlo, vedlo k přijetí řady zákonů regulujících tuto profesi. Důvodem jsou rizika, která hrozí, pokud je tetování, či jiné profese porušující integritu kůže, prováděny neodborně. Předpisy nejen stanovují podmínky pro provozování tetovací činnosti, ale také zavádějí trestní postihy za jejich porušení.

Co znamená tetovat bez licence?

Pokud uvažujete nad tím, že začnete dělat tetování bez licence, mějte na paměti, že se s tím pojí nemalá právní rizika. Jedinci, kteří nelegálně poskytují tetovací služby se vystavují možnosti vysokých pokut, zabavení vybavení a v krajních případech i trestnímu stíhání. [1]

Nejzávažnějším problémem je však ohrožení zdraví klientů. Nedodržování hygienických norem může vést k přenosu nebezpečných infekcí a nemocí.

Nelicencované provozování této činnosti navíc může výrazně poškodit pověst tatéra a snížit jeho budoucí šance na legalizaci podnikání.

Tetovací studio s vystavěnými barvami.

Jak se na tetování bez licence dívá zákon?

Zákony České republiky umožňují legálně provozovat činnost tetování pouze na základě získání živnostenského oprávnění v kategorii „Činnosti, při kterých je porušována integrita lidské kůže“. Získání licence zahrnuje absolvování rekvalifikačního kurzu a získání praxe pod odborným dohledem v tetovacím studiu. Nedodržení těchto podmínek může mít vážné právní důsledky. [1]

Co vám hrozí bez licence?

Tento případ jasně ilustruje, že tetovat bez platné licence se nevyplácí. Co vám hrozí bez licence .

Pravidla vs. realita

České zákony jasně stanovují podmínky, za kterých lze legálně provozovat tetovací studio, avšak v praxi se mnoho lidí uchýlí k využití služeb nelicencovaných tatérů. Důvody jsou různorodé – od finanční úspory až po snahu získat jedinečný (čti zakázaný) design, který v renomovaných studiích tetovat rozhodně nebudou.

Proč lidé volí nelegální tatéry?

Levnější cesta

Jedním z hlavních důvodů, proč se lidé uchylují k tetování bez licence, je nižší cena tatéra. Profesionální a certifikovaná tetovací studia mají vyšší provozní náklady – musí dodržovat hygienické normy, platit nájem, vybavení a daně. Nelegální tatéři tyto náklady často obcházejí, což jim umožňuje nabídnout výrazně levnější služby.

Hledání originality

Mnoho lidí touží po zcela unikátním tetování. Tito tatéři se toho nebojí a jsou schopni zajít i za hranice etického a společensky akceptovatelného. Mluvíme tu zejména o symbolech spojenými s nacistickou tématikou nebo jiných „špatných“ motivech, jako jsou zakázané runy.

Dostupnost

Kvalitní tetovací studia mají často dlouhé čekací lhůty, zvláště pokud jde o vyhlášené tatéry. Nelicencovaní tatéři obvykle fungují na bázi osobních kontaktů a mohou nabídnout rychlejší termíny. Někteří lidé se rozhodnou pro nelegální tetování i kvůli pohodlí – tatér přijede k nim domů nebo pracuje v prostředí, které klientům vyhovuje více než klasické studio.

Tatérka soustředící se na svojí práci.

Jaká rizika s sebou nese tetování bez licence?

Zdravotní problémy

Tetování bez licence a nedodržování hygienických standardů výrazně zvyšuje riziko vzniku, přenosu a rozvoje infekcí a dalších zdravotních komplikací. Doma je téměř nemožné zajistit sterilní podmínky, které jsou nutné pro bezpečnost tetování.

Nesterilizované jehly či nekvalitní inkoust může vést k závažným zdravotním problémům, včetně bakteriálních infekcí nebo dokonce virových onemocnění, jako je hepatitida či HIV.

Estetická stránka

S nadsázkou lze říct, že aplikovat inkoust do kůže umí každý. Ale kvalitní tetování vyžaduje talent, cit, zkušenosti a odborný trénink. Neprofesionální tatéři mohou vyprodukovat tetování s nerovnoměrnými liniemi, vybledlými barvami a celkově špatné provedení designu.

Opravit takové tetování bývá náročné, bolestivé a často i finančně nákladnější. V nejhorším případě může nekvalitní tetování zanechat trvalé poškození na kůži.

Právní důsledky

Tetovací studia s licencí poskytují nejen profesionální služby, ale také právní ochranu. Certifikovaní tatéři uzavírají pojištění nejen na svou, ale také klientovu ochranu. Pokud se něco pokazí, můžete se na ně obrátit s reklamací nebo případným odškodněním.

U neregistrovaných tatérů žádné takové záruky nemáte – v případě komplikací zůstáváte bez právní opory.

Tatér dodržující hygienické normy při práci.

Je tedy lepší ušetřit, nebo vsadit na kvalitu a bezpečnost?

Tetování je rozhodnutí na celý život, a proto byste neměli dělat kompromis v penězích. Certifikovaný tatér s licencí vám zajistí nejen krásný výsledek, ale především budete mít maximální jistotu, že vše proběhne bezpečně, a pokud ne, že zůstanete s ošklivým tetováním, zničenou kůží a prázdnou peněženkou.

Zdroje:

  1. Tattoo Mania. (nedatováno). Kdo může v České republice tetovat a jaké podmínky musí splňovat?, (https://www.tattoomaniasupply.cz/kdo-muze-v-ceske-republice-tetovat-a-jake-podminky-musi-splnovat-p30.htm).
  2. Jakub Bartosz. (2023). Tatér vyučený ve vězení pracoval na svobodě bez licence, hrozí mu dva roky, (https://www.novinky.cz/clanek/krimi-tater-vyuceny-ve-vezeni-pracoval-na-svobode-bez-licence-hrozi-mu-dva-roky-40429965).
Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková
Tetování pro mě není jen téma, o kterém píšu takzvaně od stolu – sama jich několik mám a dobře vím, co všechno obnáší. Odjakživa mě zajímala jejich historie, význam i správná péče. Díky osobním zkušenostem a znalostem mohu psát zajímavé články, které vám pomáhají s výběrem, inspirací i rozhodováním. Inkoust pod kůží je pro mě víc než jen ozdoba – je to příběh, který stojí za to vyprávět.

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte