Tetování u cizinecké legie

Obrázek autora
Nikola Nováčková
17. 5. 2024
0

Co je cizinecká legie?

Cizinecká legie je elitní vojenská jednotka ve francouzské armádě, která byla založena v roce 1831. Jejím účelem původně bylo bránit francouzské koloniální území, ale později se účastnila i evropských válek. Po určitou dobu byla existence Legie ohrožena, ale v devadesátých letech 20. století začaly jednotky Legie znovu sloužit v mírových operacích v různých částech světa.(1)

Kdo se může stát členem cizinecké legie

Cizinecká legie své členy vybírá pečlivě a mohou se jím stát jen ti, kteří splňují přísná administrativní, fyzická a lékařská kritéria. Zájemce se nejprve se musí osobně registrovat v informačním centru nebo náborovém středisku v Aubagne.

Prvotní úřední záležitosti spojené s vstupem na francouzské území podstupuje zájemce na vlastní náklady. K přihlášení do výběrového řízení uchazeči stačí pouze menší hotovost a podrobné osobní údaje. Pokud je zájemce českým občanem, musí předložit občanku nebo cestovní pas a další dokumenty, jako je povolení k pobytu nebo oddací list, aby ukázal svou ochotu vystupovat co nejotevřeněji. Všechny dokumenty je třeba předložit přeložené do francouzštiny. (2)

Co se týče vzdělání, není vyžadován konkrétní stupeň, ale důležitá je schopnost číst a psát v mateřském jazyce. Legionáři uvítají různé řemeslné dovednosti a absolvované kurzy, například zdravotnické nebo potápěčské. Výhodou je také znalost francouzštiny, ale není to podmínkou. Věk uchazeče musí být mezi 17,5 a 39,5 lety.

Dříve bylo možné, že do Legie mohli vstoupit i lidé s problematickou minulostí, ale dnes už to není možné. Zákon vyžaduje čistý trestní rejstřík a Legie také spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení. (2)

Povolená tetování u lidí vstupujících do cizinecké legie

Menší i větší tetování v cizinecké legii nevadí. (4)

Avšak bývá časté, že si příslušníci Legie nechávají tetovat obrázky, jako jsou draci, vikingské motivy nebo často motivy Legie a znaku regimentu, u kterého jednotlivci sloužili. (3)

Voják se zbraní v ruce.

Nevhodná tetování pro příslušníky cizinecké legie

Tetování nevadí, problematické jsou ovšem motivy vyobrazující nacistickou a rasistickou tématiku.

Umístění tetování na těle

Osoba, která je nebo byla členem cizinecké Legie, často znázorňuje svou příslušnost k této organizaci tetováním. Typickým motivem je portrét legionáře s bílou képí na levém rameni a nápisem „Cizinecká legie“. Tato tradice sahá až do dob římských vojáků a podobný zvyk nalezneme i u vojáků napoleonské gardy nebo u členů japonské yakuzy. Motivací pro tento druh tetování je vyjádření sounáležitosti s legií a také oslava vlastní statečnosti, která se stává klíčovým prvkem identity legionáře. (3)

Zakázaná místa pro tetování

V současné době neexistují žádná omezení, která by určovala, kde mít nebo nemít svá tetování. Ovšem historicky existovalo jedno inkriminované místo, které bylo při přijímání nových členů velice bedlivě sledováno.

V Cizinecké legii platila oficiální politika nepřijímat uchazeče, kteří sloužili v SS. Identifikace bývalých příslušníků SS byla často založena na tetováních pod levou paží, která označovala krevní skupinu. Při vstupní prohlídce do Legie se tomuto detailu věnovala značná pozornost. (5)

Zdroje:

  1. Army Web. (2018). Francouzská cizinecká legie – výzva, která není pro každého, (https://www.armyweb.cz/clanek/francouzska-cizinecka-legie-vyzva-ktera-neni-pro-kazdeho).
  2. Miroslav Mašek. (2018). Krok za krokem: Jak se stát příslušníkem Francouzské cizinecké legie, (https://www.stoplusjednicka.cz/tezky-zivot-legionare-1-vstup-do-legie).
  3. Petr Zítka. (2020). Analýza životního příběhu vybrané sportovní osobnosti, (https://is.muni.cz/th/ryud0/Diplomova_prace-Analyza_zivotniho_pribehu_vybrane_sportovni_osobnosti_v_pdf.pdf).
  4. Miroslav Mašek. (2017). Jak se stát příslušníkem Francouzské cizinecké legie: Zdravotní způsobilost, (https://www.stoplusjednicka.cz/tezky-zivot-legionare-2-pozadovana-zdravotni-zpusobilost).
  5. Daniel Janík. (2014). Modernitě navzdory: Současná Francouzská cizinecká legie a vnitřní faktory, které ji udržují funkční, (https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/69000/120158500.pdf?sequence=1&isAllowed=y).
Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte