Význam tetování čínských znaků: Pozor na správné provedení

Obrázek autora
Nikola Nováčková
18. 3. 2025
0
 Význam tetování čínských znaků - Pozor na správné provedení Ať už chcete najít význam čínských znaků pro své tetování, nebo se chcete něco dozvědět o tradiční čínské kultuře nebo najít smysluplný symbol, pro svou životní filozofii, tento průvodce vám představí některé z nejvýznamnějších čínských znaků a jejich významy.

Top 10 nejžádanějších čínských znaků v tetování

爱 neboli láska

Jedním z nejznámějších čínských symbolů lásky je znak 爱 (ài). Tento znak se objevuje v mnoha výrazech, například 我爱你 (woài ni) – Miluji tě nebo 恋爱 (liàn ài) – zamilovat se. [1]

V tradiční čínské kultuře se znak 爱 používá nejen v romantickém smyslu, ale také k vyjádření platonické lásky mezi lidmi. Často se vyskytuje v literatuře, poezii i jako tetování, kde symbolizuje hluboký cit a oddanost.

čínský znak lásky na boku.
Zdroj: pinterest.com

力 neboli síla

Pokud hledáte symbol pro sílu a odolnost, vyberte si čínský znak 力 (lì), který pochází z piktogramu pluhu – symbolu těžké práce a fyzické síly. Tento znak je často součástí složenin znaků, které zdůrazňují odolnost a vytrvalost.

Tento znak se často používá i v bojových uměních nebo filozofických konceptech, kde reprezentuje nejen fyzickou, ale i mentální odolnost.

龙 neboli čínský drak

Čínský drak 龙 (lóng) je v čínské kultuře považován za znak moci, prosperity a štěstí. Čínský drak se v mnohém liší od těch západních, kteří jsou zobrazováni jako ničiví tvorové chrlící oheň. 龙 (lóng) je považován za božského ochránce, spojovaného s císařskou mocí a přírodními silami, jako je voda a déšť.

Čínští císaři se často přirovnávali k drakům, což se odráží i v pojmech jako 龙袍 (lóng páo) – císařské roucho nebo 龙椅 (lóng yi) – dračí trůn.

勇气 neboli odvaha

Znak 勇 (yong) znamená odvahu a statečnost. V historii se jeho podoba vyvíjela – v nejstarších textech byl spojován se zbraněmi, později byl přidán znak 心 (xīn) – srdce, což odráželo myšlenku, že skutečná odvaha pochází ze srdce. [2]

Dnes je symbolem síly a odhodlání, často používaným v bojových uměních, vojenských insigniích nebo jako tetování válečníků a sportovců.

kurzivní znaky.
Zdroj: pinterest.com

和平 neboli mír

Mír a harmonie jsou v čínské kultuře vyjádřeny znaky 和平 (hé píng). Ty symbolizují rovnováhu a klid mezi jednotlivci i společností. Složením dvou částí 和 (hé) – jednota, soulad a 平 (píng) – rovnováha, stabilita, vzniká koncept, který zdůrazňuje důležitost mírového soužití a vzájemného respektu. [1]

家族 neboli rodina

Rodina a domov jsou v čínštině vyjádřeny dvěma znaky 家 (jiā) – domov, rodina (symbolizuje dům s jídlem a střechou nad hlavou) a 族 (zú) – klan, širší rodina.

Zatímco 家 označuje domov a členy domácnosti, 家族 zahrnuje i vzdálenější příbuzné a předky, kteří jsou s námi pokrevně spojeni.

čínský znak pro širokou rodinu.
Zdroj: pinterest.com

永遠 neboli navždy

Znak 永远 (yong yuan) znamená věčnost a trvalost. Často se používá v textech a dílech pojednávající o lásce, přátelství a osudu, kde vyjadřuje nekonečné trvání vztahů a emocí.

智慧 neboli moudrost

Moudrost v čínštině symbolizuje znak 智慧 (zhì huì), který se skládá ze dvou částí, a to 智 (zhì) – schopnost rozlišovat a chápat a 慧 (huì) – schopnost vidět širší souvislosti. Podle této logiky moudrost není jen o znalostech, ale o jejich správném použití. Člověk může být inteligentní, ale bez moudrosti nemusí činit správná rozhodnutí. Pravá moudrost spočívá ve schopnosti propojit informace, předvídat důsledky a konat ve správný čas. [2]

čínské znaky v červené barvě.
Zdroj: pinterest.com

命运 neboli osud

Čínský znak pro osud 命运 (mìng yùn) se skládá ze dvou znaků 命 (mìng) – život, osud, božský příkaz a 运 (yùn) – pohyb, štěstí, osud. Tento znak říká, že osud je kombinací předurčení a vlastních rozhodnutí.

希望 neboli naděje

Naději v čínštině vyjadřuje kombinace znaků 希望 (xī wàng), které jsou symboly optimismu a aspirace. Znaky 希 (xī) – očekávání, touha a 望 (wàng) – pohled do budoucnosti, naděje, vyzívají své nositele k nepřetržité práci v dosahování svých cílů a snů. [1]

 Top 10 nejžádanějších čínských znaků v tetování Kaligrafické styly a jejich specifika

Čínská kaligrafie je jedním z nejstarších čínských umění. Spolu s malbou tuší se stala způsobem, jak rozvíjet svou disciplínu, charakter a umělecké dovednosti. Během staletí se vyvinulo několik hlavních stylů čínské kaligrafie. Vznikaly postupně a jejich vývoj byl ovlivněn potřebami doby i estetikou.

Základní písmo

Při psaní čínských znaků existují dvě hlavní formy znaků – tradiční a zjednodušené. Tradiční čínské znaky jsou složitější a vyžadují více tahů. Zjednodušené (základní) znaky byly naopak vytvořeny za účelem zvýšení gramotnosti a jejich jednodušší struktura usnadňuje zapamatování. [4]

Zjednodušené znaky se běžně používají na pevninské Číně, zatímco tradiční znaky zůstávají standardem pro Hongkong a Tchaj-wan. Na jednu stranu zjednodušená forma usnadňuje učení a psaní, na stranu druhou ztrácí část historického bohatství.

Kurzivní písmo

Tento typ písma vznikl na konci dynastie Han a dosáhlo svého vrcholu během dynastie Tang. Jeho hlavní charakteristikou je spojování tahů do jediného plynulého pohybu, což umožňuje velmi rychlé psaní. Znaky mají často zaoblené a splývající tvary, čímž připomínají trávu ve větru. [3]

Pokud chcete toto písmo číst, budete potřebovat hlubší znalost čínských znaků, protože symboly mohou být značně deformované. Kurzivní písmo se často využívá pro uměleckou kaligrafii.

Kurzivní kaligrafické písmo.
Zdroj: pinterest.com

Pečetní písmo

Pečetní písmo se stalo standardem během dynastie Qin (221–207 př. n. l.) a sloužilo jako oficiální písmo prvního císařského období. Je charakteristické uspořádaným vzhledem, kde každý znak zapadá do pomyslného čtverce. Tahy jsou rovnoměrně tlusté, hladké a zaoblené.

Díky svému vzhledu se pečetní písmo využívalo pro rytiny do kamene a kovu, a proto jej nejčastěji vidíme na nápisech na památnících či uměleckých dílech. Dodnes se používá například na razítkách a pečetích, čímž si zachovává svou historickou hodnotu. [3]

Koncepční písmo

Koncepční písmo, které se objevilo během dynastie Tang (618–907 n. l.), je nejčitelnější a nejrozšířenější formou čínského psaní. Jeho charakteristickým rysem je jasně definovaná struktura znaků, kde jsou tahy precizně oddělené a prováděné pečlivě dle přísných pravidel čínské gramatiky.

Jedná se o první styl, který se děti učí, a je dodnes běžně používán v tištěných materiálech i komunikaci. V minulosti sehrálo klíčovou roli ve zvýšení vzdělanosti, protože jeho přehlednost usnadnila používání knihtisku.

koncepční čínské písmo.
Zdroj: pinterest.com

Pozor na nejčastější přešlapy

Mít na svém těle vytetované čínské znaky vypadá exoticky a zajímavě, ale pokud máte tetování čínských znaků a neznáte jejich význam, může se snadno stát, že vaše tetování bude rodilým mluvčím spíše k smíchu.

„Polévka“ místo „Síla“ (podobné znaky 汤 vs 力)

Mnohé čínské znaky si jsou poměrně podobné, a i malá odchylka může vést k záměně jejich významu. Například znak 力 (lì) znamená „síla“, zatímco znak 汤 (tāng) znamená „polévka“. Vzhledový rozdíl je sice nepatrný, ale rozdíl ve významu je to obrovský.

S touto záměnou jsme se mohli setkat i v seriálu Teorie velkého třesku. V jedné z epizod Sheldon poukazuje na tetování Penny, kdy její čínský znak jako tetování má význam „polévka“ nikoliv zamýšlená „odvaha“. Poučení z této scénky je jasné – nikdy si nenechávejte tetovat fráze v jazyce, který neznáte, aniž byste si na 100 % ověřili jejich pravý význam.

 Polévka místo SílaZpřeházené tahy

Při psaní čínských znaků je velmi důležité dodržování pořadí tahů, zejména pokud je znak psán v polokurzivním nebo kurzivním kaligrafickém písmu. V koncepčním písmu sice pořadí tahů nehraje tak zásadní roli, ale v tradiční kaligrafii a tetováních inspirovaných tímto stylem je nesprávné pořadí tahů znatelné a může znak učinit nečitelným nebo dokonce změnit jeho význam. [5]

Pokud tedy zvažujete o tetování čínských znaků, význam a podobu nejprve konzultujte s odborníkem na jazyk i kaligrafii, aby byl znak odpovídající své podobě i významu.

Zrcadlově obrácené znaky

Další častou a poměrně zásadní chybou je zrcadlové obrácení znaku. Čínské znaky se liší od běžné latinky, kde zrcadlové otočení písmena nemusí vždy znamenat změnu významu. V čínštině se může jednoduše stát, že obrácení znaku bude působit nesmyslně nebo se zcela změní jeho význam.

červené znaky na boku;
Zdroj: pinterest.com

Nesmyslné kombinace znaků

Nahodilé skládání čínských znaků bez znalosti gramatiky povede k tetování, které bude významově naprosto nesmyslné. Je to stejné jako by si někdo v češtině nechal vytetovat „stůl voda síla krása“, což hned na první pohled nedává smysl.

Pokud vybíráte čínské znaky pro tetování, konzultujte nejen význam, ale i kontext a gramatiku daného jazyka.

Ariana Grande a nepovedené tetování „BBQ grill“ místo „7 Rings“

Nejznámějším příkladek nepovedeného čínského tetování je případ zpěvačky Ariany Grande. Ta si chtěla nechat vytetovat japonský znak pro „7 Rings“ (七つの指輪), což byl název jejího hitu. Jenže kvůli zkrácení fráze na 七輪 (shichirin) její tetování nakonec znamenalo „BBQ gril“. Fanoušci si toho okamžitě všimli a na sociálních sítích ji na chybu upozornili. Ariana následně na Twitteru uvedla, že část znaku vynechala kvůli bolesti při tetování. [6]

Nepovedené tetování Ariany Grande.
Zdroj: refinery29.com

Zdroje:

  1. Wu, Jian-hsin. (2016). The WAY of CHINESE CHARACTERS, (chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.cheng-tsui.com/sites/default/files/previews/Way%20of%20Chinese%20Characters_2E_Sample.pdf).
  2. Centre of Excellence. (2024). 20 Chinese Symbols and Their Meanings, (https://www.centreofexcellence.com/20-chinese-symbol-meanings/).
  3. Gwong Zau Kung Fu. (2019). The Main Styles of Chinese Calligraphy, (https://gwongzaukungfu.com/en/the-main-styles-of-chinese-calligraphy/).
  4.  LTL Team. (2020). Chinese Calligraphy // The Complete Guide to 书法, (https://ltl-beihai.com/chinese-calligraphy/).
  5. Victor Mair. (2018). The wrong way to write Chinese characters, (https://languagelog.ldc.upenn.edu/nll/?p=40819).
  6. Miss Vogue. (2019). Ariana Grande’s New Tattoo Does Not Say 7 Rings, Unfortunately, (https://www.vogue.co.uk/article/ariana-grande-7-rings-tattoo).
Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková
Tetování pro mě není jen téma, o kterém píšu takzvaně od stolu – sama jich několik mám a dobře vím, co všechno obnáší. Odjakživa mě zajímala jejich historie, význam i správná péče. Díky osobním zkušenostem a znalostem mohu psát zajímavé články, které vám pomáhají s výběrem, inspirací i rozhodováním. Inkoust pod kůží je pro mě víc než jen ozdoba – je to příběh, který stojí za to vyprávět.

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte