Hojení tetování den za dnem

Obrázek autora
Nikola Nováčková
19. 5. 2024
0

Hojení tetování je zásadní pro jeho konečný vzhled a dlouhodobou krásu. Každý člověk s tetováním prochází jednotlivými fázemi hojení kůže. Od prvních dní, kdy je tetování podobné otevřené ráně, přes fázi, kdy se na pokožce tvoří strupy, až po konečné zhojení a stabilizaci barvy.

Za jak dlouho se tetování zahojí?

Celková doba hojení tetování se liší v závislosti na velikosti, umístění tetování a také na typu pokožky. Zásadní je samozřejmě také péče o tetování po jeho provedení. Obecně lze říci, že průměrný čas hojení trvá přibližně 2 až 4 týdny. Během těchto týdnu se kůže postupně obnovuje. Jedná se však jen počáteční fázi. Tetování potřebuje čas, a tak své dílo budete muset hýčkat i po uplynutí této doby.

Správná péče zahrnuje čištění tetování několikrát denně a pravidelné hydratování speciálními krémy na tetování. To je klíčem k úspěšnému zahojení. Důležité je také chránit tetování před sluncem a nevystavovat ho zbytečným mechanickým podrážděním.

Rozdíly v hojení jednotlivých druhů tetování

Délka hojení tetování je individuální podle provedení. V praxi to tedy znamená, že jinak dlouho dobu se bude hojit barevné tetování a jinak zase tetování tvořené pouze černou barvou.

Barevné tetování

Toto tetování se hojí nejdéle. Je to způsobeno intenzivní aplikací barevného inkoustu do kůže. Jehla musí projít vícekrát a kontinuálně, aby byla barva rovnoměrně rozložena. To způsobuje větší trauma kůže. Doba hojení se tak prodlužuje na 4 až 6 týdnů.

Černá a šedá tetování

Černá a šedá tetování se obecně hojí rychleji než barevná tetování. Důvodem je méně intenzivní zásah do pokožky během tetování. Na kůži jsou častěji přítomna prázdná místa nebo jemné světlé stínování, které kůži tolik nedráždí ani nepoškozuje. Očekávaná doba hojení pro černá a šedá tetování se pohybuje okolo 3 týdnů. Ale to pouze v případě, pokud o tetování správně pečujete.

Proces tetování ve studiu na černobílé fotce.

Tetování na citlivých oblastech těla

Tetování umístěná na citlivých oblastech těla, kde je kůže tenčí a obsahuje více nervových zakončení, se opět hojí déle. Kůže v těchto oblastech je tetováním více namáhaná a výsledkem je déle trvající zarudnutí, podráždění a svědění. Doba hojení dosahuje až 6 týdnů. V některých případech se čas hojení může vyšplhat dokonce i na několik měsíců.

Jaké jsou fáze hojení tetování?

Fáze lze rozdělit do tří kategorií po jednotlivých týdnech: 

  • První týden – v této fázi je tetování obvykle červené, oteklé a vytéká z něj míza nebo krev. Kůže je citlivá a je důležité ji udržovat čistou a hydratovanou.
  • Druhý a třetí týden – po několika dnech začne na povrchu tetování vznikat strup nebo tenká krusta. Strupy není vhodné odstraňovat násilím.
  • Čtvrtý týden a dále – po prvních několika týdnech je většina strupů pryč a tetování začíná vypadat jasněji a čistěji. Nicméně i když povrchové vrstvy kůže působí zahojeně, ve spodních vrstvách dermis pravděpodobně stále probíhá hojení. Než se kůže plně zotaví a stabilizují se barvy, uběhne až několik měsíců.

Dívka si maže nové tetování krémem.

Jak probíhá hojení tetování den za dnem?

Proces hojení tetování zahrnuje řadu faktorů, které ovlivňují rychlost a kvalitu zotavení. Jedním z nejdůležitějších je správná hygiena a péče o tetování. Pokud budete udržovat tetování čisté a hydratované, vyhnete se případným komplikacím a infekcím, které dokážou hojení řádně zkomplikovat.

Nultá fáze – čerstvá rána

První fáze nastává ihned po provedení tetování. Jakmile vám tatér zabalí tetování do ochranné fólie, přichází několikadenní fáze hojení. Objevuje se otok, zarudnutí a mírné krvácení nebo únik mízy. Tyto příznaky řadíme mezi normální reakce těla.

K uzdravení rány dojde tak, že tělo směřuje lymfu do oblasti zranění. Lymfocyty obsažené v lymfě mají za úkol identifikovat a neutralizovat jakékoliv cizí částice včetně bakterií a virů, ale zároveň i inkoustové částice, které jsou ihned rozpoznány jako cizí tělesa a potenciální hrozba. Rizikovým faktorem je proto vymývání inkoustu z buněk.

Tetování je kvůli vpichování jehel do těla prakticky otevřenou ránou, a je proto nutné tomu uzpůsobit prováděné aktivity a celkový přístup. Pokud ale budete dodržovat správné zásady péče po tetování, prakticky žádná rizika vám nehrozí.

První fáze – začátek hojení

Během prvních 5 dní je rána po tetování stále čerstvá. Objevuje se zarudnutí, pálení, otok a někdy i mokvání. Celkově je tělo vyčerpanější a na situaci leckdy reaguje zvýšenou teplotou. U některých jedinců se objevují i modřiny.

V této fázi také dochází k čištění mrtvých buněk pomocí výtoku plazmy. Jedná se o tělní tekutinu, která se z pokožky vylučuje několik dní. To vše je opět reakcí na mechanický zásah do těla a jedná se o přirozenou situaci. Tělo nám tím dává znamení, že se rána začíná hojit. Tetování omývejte antibakteriálním mýdlem a mažte speciálním krémem.

Druhá fáze – regenerace a vytváření strupů

Jedná se o prvních 6 až 14 dní. Tetování začíná zasychat a vytváří se stroupky. Ty se skládají z krevní plazmy, pigmentu a dalších tělních tekutin, které pomáhají chránit ránu před infekcemi a podporují proces hojení. Důležité je tyto strupy neškrábat nebo neodtrhávat, protože by mohlo dojít k poškození pokožky a následnému vzniku jizev. Vystavujete se tak riziku ztráty barvy či případnému zmíněné infekci. Nehledě na to, že se proces hojení prodlužuje.

Barevné zahojené tetování.

Třetí fáze – hojení tetování a stroupků

Po 15 dnech se strupy začínají hojit. Opět je důležité nechat je odpadnout přirozeně. Strupy jsou obvykle tmavší než finální tetování, protože obsahují krevní plazmu a pigment. Nepravidelně pokrývají oblast tetování a působí hrubě. Po zahojení se všechny tyto odchylky stabilizují.

Tetování v této fázi obvykle svědí. Důležité je udržovat je čisté a hydratované. Aplikace speciálních mastí nebo krémů pomáhá udržet kůži vláčnou a zabraňuje vysychání strupů, které vede k jejich předčasnému odpadnutí.

Čtvrtá fáze – finální hojení

Po jednom měsíci jsou již barvy na tetování stabilizované a celkový vzhled je jasnější a definovanější. Pokud je tetování stále v některých místech nezahojené, je třeba pokračovat v důkladné péči a případně kontaktovat tatéra a hojení s ním zkonzultovat. Jistě vám poradí, co můžete pro rychlejší uzdravení ještě udělat.

Obecně ale nechte hojení potřebný čas a na nic nechvátejte. Po několika měsících bude vaše tetování již plně zahojené.

Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková
Tetování pro mě není jen téma, o kterém píšu takzvaně od stolu – sama jich několik mám a dobře vím, co všechno obnáší. Odjakživa mě zajímala jejich historie, význam i správná péče. Díky osobním zkušenostem a znalostem mohu psát zajímavé články, které vám pomáhají s výběrem, inspirací i rozhodováním. Inkoust pod kůží je pro mě víc než jen ozdoba – je to příběh, který stojí za to vyprávět.

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte