
Jak se na tetování připravit?
Mnoho odborníků vám řekne, co nedělat po tetování. Proces tetování ale začíná ještě před prvním píchnutím jehly do kůže.
Pokud vás tetování teprve čeká a jste mírně nervózní, rozhodně si na nervy nedávejte alkohol či jiné omamné látky. Není dokonce doporučováno pít nápoje s obsahem kofeinu. Nejen, že to povede k řidší krvi, rozšíření cév a úniku plazmy včetně inkoustu, všechny renomované tetovací studia mají zakázáno tetovat osoby pod vlivem alkoholu nebo drog. Mohlo by se tak stát, že budete odcházet bez tetování. [2]
Káva, cola ani energetické nápoje tělu v průběhu tetovacího procesu neprospívají.
Pokud se necítíte dobře, pociťujete příznaky chřipky, nachlazení nebo slabost, ani to není vhodná chvíle na návštěvu tetovacího studia. Během nemoci je tělo unavené a pravděpodobně aktivně bojuje se zánětem. V případě nového tetování, by při této situaci vzniklo na kůži zanícení.

Vhodný je vitamín C, hořčík a zinek.

Jak pečovat o čerstvé tetování?
Tetování je proces vpichování jehel do kůže. Tyto jehly vytváří na povrchu kůže drobné ranky, které jsou náchylné k přenosu infekce. Bezprostředně po tetování vám tatér nové umělecké dílo zabalí do speciální fólie, která zabraňuje vniknutí infekce do rány. Bezprostředně po úkonu tetovaná oblast vylučuje pigment, proto pod fólií působí jako rozpité. Nemusíte se něčeho obávat, tetování rozpité není a jedná se o přirozený proces. [1]
Umístění, velikost a počet barev určují, jak dlouho budete mít fólii na tetování.
Folii byste na čerstvém tetování měli nechat minimálně dvě hodiny. Nicméně bližší informace, kdy sundat fólii z tetování vám řekne sám tatér. Chápeme, že se na své tetování velmi těšíte a chcete se pokochat, jak výtvor vypadá. Pokud byste ale bezprostředně po tetování fólii sundali, riskujete kontaminaci bakteriemi a zanícení tetování. [1]
Doporučujeme fólii na tetování nechat do večera a při večerní hygieně ji odebrat. Pokud jste si tetování udělali večer, nebojte se fólii nechat na místě přes noc, aby nedošlo ke kontaminaci bakteriemi v prostěradle a jeho poškození.
Jak sundat fólii z tetování?
Zaprvé si umyjte ruce. Fólii opatrně namočte teplou vodou pro případ, že je přichycena tkáňovým mokem, který vytéká z kůže. Opatrně ji sejměte a vyhoďte. Zlehka tetování omyjte speciálním antibakteriálním mýdlem nebo pěnou a jemně osušte čistým ručníkem nebo papírovou utěrkou. Místo nechte samovolně uschnout a vyvarujte se zbytečnému tření. [2]
Mazání tetování: Kdy, čím a jak mazat?
Co odborník, to názor. Diskuze kdy, jak a zda vůbec začít po prvním umytí tetování mazat, trochu rozporuplná.
Tetování si na vzduchu začne vytvářet ochrannou vrstvu a tělo zahájí proces hojení. Obecně se doporučuje po umytí tetování nechat pár hodin vyschnout a až poté namazat. Mazání tetování je klíčové pro zajištění správného hojení. Na tetování se postupně začnou objevovat stroupky, které v žádném případě neodlupujte ani neškrábejte.
Tetované místo je vhodné ošetřovat tenkou vrstvou antibakteriální masti, jako je například Bepanthen, který obsahuje důležitou složku Panthenol. Vhodná je i kalciová mast či Infadolan. Tyto produkty jsou navrženy tak, aby chránily tetovanou oblast před infekcí a podpořily rychlé hojení. [2]
Dále je vhodné použít bambucké máslo bez parfemace, kokosový olej, vazelínu či speciálně navržený aftercare tattoo krém.
Kokosový olej je oblíbený pro své přirozeně hydratační a antiseptické vlastnosti. Vhodné jsou krémy s vitamínem A či E. Vyhnout byste se pak měli těžkým krémům, do kterých spadá Indulona či Nivea, krémům na bázi alkoholu a v neposlední řadě Framykoinu s obsahem antibiotika.
Jak dlouho mazat tetování?
Mast nanášejte několikrát denně umytou rukou. Tetování mažte po dobu několika dní, dokud se na tetování nevytvoří ochranná vrstva tvořená strupy.
Pozor ale na příliš časté mazání, které je naopak škodlivé. Kůže má pak větší sklony k mokvání.
Jakmile se na tetování vytvoří strup, kůže se začala hojit. V tuto chvíli již přejděte k lehčím hydratačním krémům. Vyberte si takový, který je bez parfémů a jiných dráždivých látek, abyste minimalizovali riziko podráždění. Proces mazání opakujte 2krát až 3krát denně. [2]
Jak dlouho budete mazat tetování závisí na jeho velikosti, umístění a rychlosti hojení vaší kůže. Obecně se doporučuje pokračovat v aplikaci krému až do úplného zahojení. To trvá přibližně 2 až 4 týdny. I po zahojení je užitečné tetovanou oblast pravidelně hydratovat, aby byla zachována pružnost kůže a barva byla chráněna před blednutím.

A co teď?
Teď už následuje přirozený proces hojení. Místo stále pravidelně promazávejte, ať nezůstane suché. Stroupky nechce samovolně odpadnout.
Při předčasném odloupnutí stroupků dochází také k porušení vytetovaného obrázku. Vypadlé místo je třeba opravit v tetovacím salonu, kde vám provedou opravu tetování. Některá tetovací studia nabízí kontrolu tetování po zahojení. Nebojte se ji využít.
Zdroje:
- Fine Ink Studio. (2023). What To Do Before Getting a Tattoo Checklist, (https://www.fineinkstudios.com/post/what-to-do-before-getting-a-tattoo-checklist).
- Stephanie Watson. (2024). Everything You Need to Know About Tattoo Aftercare, (https://www.healthline.com/health/tattoo-aftercare).