Proč tetovací studio odmítne tetovat?
Zejména umělci by měli být schopni zachovat křehkou rovnováhou mezi kreativitou a osobními hranicemi. S tím se pojí jedna otázka, která v rámci tatérů a tetovacích studií často vyvstává na povrch, a to, zda tito umělci mají právo odmítnout vytetovat určité motivy. V tomto článku se podíváme nejen na práva a povinnosti tatérů, ale také na zakázané motivy, které vám rozhodně nikdo nebude chtít vytetovat.
Etické obavy
Tatéři často čelí etickým dilematům, když klienti požadují tetování, které může být urážlivé, kontroverzní nebo propagovat nenávist. Z toho důvodu mají právo odmítnout žádosti, které jsou v rozporu s jejich osobním přesvědčením nebo porušují profesionální standardy. (5)
Z právního hlediska mají tetovací studia právo odmítnout určité žádosti, zejména pokud je design zakázaných tetování, která jsou v rozporu s místními zákony a předpisy. Tetování nezletilých, urážlivé symboly, nenávistné motivy nebo návrhy chráněné autorským právem jsou příklady, které lze právně odmítnout. (5)
V některých případech mohou tatéři odmítnout tetovat klienta z důvodu ochrany zdraví a bezpečnosti. Pokud je klient pod vlivem drog nebo alkoholu, nebo má závažné onemocnění, které činí tetování rizikovým, má umělec právo tetování odmítnout.
Druhy zakázaných motivů
Nenávistná tetování
Tetování s politickými a válečnými symboly se těší oblibě již desítky let. Avšak některé z těchto symbolů jsou považovány za extremistické a v některých zemích může být jejich nošení dokonce trestné. V USA a Evropě se politická tetování, která jsou považována za urážlivá, extremistická a rasistická, často vztahují k těmto symbolům:
Odinův kříž – Tento symbol popularizoval Ku Klux Klan (KKK) v roce 1920. Obvykle jej nosí neonacisté a skupiny bělošské nadřazenosti. (4)
Srp a kladivo – Tento symbol může být rovněž kontroverzní. Ukazuje podporu komunistické politiky, což znamená podporu zemí jako Rusko, Čína nebo Vietnam.
Náboženské symboly
Náboženská a kmenová tetování existují po staletí mezi lidmi po celém světě. Symbolizují sociální postavení, kulturní dědictví, rodovou linii, kmen, ke kterému člověk patří, náboženské přesvědčení a mnoho dalšího. Když si někdo, kdo k této kultuře nepatří, nechá takové tetování, může to být považováno za kulturně nevhodné a urážlivé, zvláště pokud nemá ponětí, co nosí na svém těle. Tato tetování nepatří přímo mezi zakázané tetování, ale jde spíše o etický aspekt.
Některé příklady zahrnují: (4)
Maorské tetování – Nejstarší tradice tetování pochází od Maorů, které „objevili“ Evropané v 16. století. Jejich tetování jsou hluboce zakořeněna v kultuře a tradici těchto lidí. Dnes, pokud nemáte maorské předky, neměli byste ho mít.
Samojské tetování – Stejně jako Maorové, i obyvatelé Samoy mají stovky let dlouhou tradici tetování. Tetování jsou také spojena s různými kmeny, válečnou symbolikou, rodovou linií a náboženskou vírou. Pokud nejste Samoan nebo samojského původu, je urážlivé nosit samojské tetování.
Indické náboženské tetování – Mnoho lidí má tendenci si nechávat tetovat indické náboženské symboly na počest tradice a kultury, často spojené s jógou a meditací. Avšak tetování indických božstev, jako je Buddha nebo Ganéša, je považováno za extrémně urážlivé a neuctivé vůči členům těchto náboženství. V Indii je takový čin považován za rouhání a často se trestá vězením.
Japonské tetování Yakuza – Tetování ve stylu Yakuzy v Japonsku nosí pouze její členové. Pro ty, kteří nevědí, Yakuza je japonský zločinecký gang, který je extrémně nebezpečný a někteří by řekli krvežíznivý. Tím, že si pořídíte toto tetování (nebo japonské tradiční tetování), se můžete dostat do vážných problémů.
Extremistické názory
Následující symboly jsou dobrým indikátorem toho, že jednotlivci, kteří je mají vytetované, mohou být zapojeni do extremistických aktivit nebo být součástí rasistické skupiny. (4)
Keltský kříž – používá ho jak Ku Klux Klan, tak skinheadi. Často se vyskytuje na lokti nebo rameni.
Ukřižovaný Skinhead – rasističtí i nerasističtí skinheadi používají toto tetování jako symbol ukřižování dělnické třídy.
88 – skinheadi často používají pro určitá slova systém číslování. 88 by tedy bylo HH, pro Heil Hitler.
Smrtihlav – často ho mají loajální členové rasistické skupiny.
44 – tetování, které se nosí jako důkaz příslušnosti ke skinheadské organizaci nacističtí Low Riders.
Peckerwood – Zobrazení tohoto tetování znamená 100% oddanost rasistické ideologii, kterou používají zejména běloši. (4)
Zakázané runy tetování
Runa bojovníka – ukazuje závazek k „ozbrojenému boji“.
Runa života – často používaná mezi ženami v extremistických hnutích. Znamená „dárce života“.
Runa smrti – často používaná muži v extremistických hnutí, znamená „Ten, kdo bere život“.
Válečné symboly
Nacistická svastika – Tento symbol převzala německá nacistická strana. Přestože byl původně používán různými náboženskými skupinami v jihovýchodní Asii jako symbol štěstí, dnes je považován za extrémně urážlivý. V Evropě a některých státech USA může být jeho nošení důvodem k zatčení.
Schutzstaffel (SS) – Symbolizuje nacistické policejní síly, od gestapa po Waffen SS. Dnes je tento symbol oblíben mezi neonacisty a rasistickými skinheady.
Vězeňské symboly
Je skoro až nepsaným pravidlem, že lidé, kteří jdou na mnoho let do vězení nebo se tam objevují pravidelně, mají tendenci si nechat udělat nějaké vězeňské tetování. Takové tetování zobrazuje jejich postavení ve vězení, boje, kterými prošli, když byli zavření, nebo důvod, proč šli do vězení.
Pavučina
Takové tetování je obecně spojováno s vězněm, který je také extremista a rasista. Tetování je často umístěno na paži, aby bylo vidět, že vězeň zabil osobu jiné barvy pleti nebo příslušníka menšiny.
Diamant
Aryan Circle je druhý největší vězeňský gang supremacistů bílé rasy v Texasu a jeden z největších takových gangů ve Spojených státech. Jeho nejběžnější tetování, známé jako „štít“ nebo „náplast“, se skládá ze čtverce orientovaného do tvaru diamantu. Uvnitř diamantu je typicky svastika a iniciály AC, zároveň se tam objevují také SS blesky. (4)
Ostnatý drát
Ostnatý drát a každý uzel na tetování představují jeden (nebo více) let ve vězení.
Kapka krve
V minulém století je primárním symbolem souvisejícím se skupinami Ku-klux-klanu. Kapka krve se objevuje uprostřed čtvercového bílého kříže s černým obrysem na kruhovém červeném pozadí. Kapka krve představuje krev prolitou na ochranu bílé rasy. (4)
Slza
Je obvykle umístěná pod pravým okem, tetování slz znamená, že osoba spáchala vraždu. Několik slz naznačuje několik vražd nebo pokusů o vraždu.
Trojlístek
Family Affiliated Irish Mafia nosí tetování trojlístku, což znamená jejich příslušnost k Árijskému bratrstvu. Pouze členové, kteří dostali povolení od AB, mohou mít toto tetování. (4)
Tři tečky
Tetování se třemi tečkami je běžným vězeňským tetováním, které představuje filozofii „mi vida loca“ neboli „můj bláznivý život“. Není to spojeno s žádným konkrétním gangem, ale se samotným životním stylem gangu.
Jaká další tetování studio odmítne klientovi vytetovat?
Jméno lásky
Zamilované páry často touží zanechat po sobě nějakou stopu, a tak se rozhodují pro tetování jmen svých partnerů. Toto gesto však zůstává problematické. Podle majitelů tetovacích salonů se 90 % těch, kteří si nechali vytetovat jméno partnera, nakonec rozešlo a vrátilo se, aby tetování odstranili. Proto mnoho tatérů odmítá tetovat jména vašich drahých poloviček. (3)
Soukromé autorské dílo
Dílo vzniká jako výsledek jedinečné tvůrčí činnosti autora, který je fyzickou osobou, a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě. Autorskoprávní ochrana takového díla je automatická a není třeba splňovat žádné formální podmínky. Autorské dílo tedy není nutné nikde registrovat ani přihlašovat.(2)
Souhlas k použití
Autor uměleckého díla může poskytnout třetí osobě licenci k užívání svého díla. Jakmile však takové oprávnění udělí, je povinen snést užívání svého díla touto jinou osobou.
Autorský zákon
Autorský zákon definuje dílo jako literární, umělecké nebo vědecké dílo, které je výsledkem jedinečné tvůrčí činnosti autora. Toto dílo musí být vyjádřeno v jakékoli formě, která je objektivně vnímatelná, včetně elektronické podoby, a může být trvalé nebo dočasné, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam. (2)
Náhrada škody
Nárok na finanční kompenzaci za škodu se řídí předpisy občanského zákoníku. Pokud dojde k neoprávněnému užití díla, může se požadovat náhrada až ve výši dvojnásobku autorské odměny, která by byla zaplacena za oprávněné užití tohoto díla. (1)
Zdroje:
- Advokátní deník. (2019). K náhradě škody podle autorského zákona, (https://advokatnidenik.cz/2019/05/06/k-nahrade-skody-podle-autorskeho-zakona/).
- Zákony pro lidi. (2000). Zákon č. 121/2000 Sb., (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-121).
- Yang Chiu-ying. (2011). Don’t do your new lover’s name, tattoo artists warn, (https://www.taipeitimes.com/News/taiwan/archives/2011/08/05/2003509997).
- ADL. (2019). HATE ON DISPLAY, (https://www.adl.org/sites/default/files/ADL%20Hate%20on%20Display%20Printable_0.pdf).
- Nathan Molenaar. (nedatováno). Can a Tattoo Artist Refuse to do a Tattoo?,(https://tattooing101.com/learn/business/refusing-service-to-customers/).