- V historii lidstva se tetování stalo nejen trvalou formou uměleckého vyjádření, ale také prostředkem kulturní identity a vyprávění osobních příběhů. Tetování a jeho historie sahají hluboko do minulosti, kdy se v různých částech světa stalo nedílnou součástí života starověkých civilizací.
Ve starověkém Egyptě se tetování stalo symbolem postavení a krásy, ozdobou těl mužů i žen. Tyto komplexní vzory, často zobrazovaly náboženské symboly či zvířata a byly aplikovány pomocí jehel vyrobených z kostí či dřeva. Ve starověké Číně zase tetování sloužilo jako ochrana proti zlým duchům a jako forma amuletu. Malé vzory, známé jako „wen shen“, zdobily obličeje či paže. Ve starověkém Řecku a Římě tetování sloužilo k označování otroků či zločinců, které mělo trvale připomínat jejich postavení. (1)
S vývojem civilizací se měnil i význam a symbolika tetování. Nicméně, tetování nezůstalo pouze v historii. V dnešní době je vyhledávanou formou sebeprezentace.
Původ tetování
Historie tetování má hluboké kořeny a je fascinující, jak široce se tato praxe rozšířila po celém světě. Již od 5. století před naším letopočtem staří Řekové používali tetování jako tajný komunikační prostředek mezi špiony. Později to byli Římané, kteří začali tetováním označovat zločince a otroky.
V Japonsku bylo tetování symbolem trestu – první prohřešek znamenal čáru přes čelo, druhý přidal oblouk a třetí čára završila znak nesoucí význam „pes“. Mayové, Inkové a Aztékové zase využívali tetování při náboženských rituálech. První Britové tetování spojovali s obřady a Dánové, Norové a Sasové hrdě nosili na tělech rodinné erby. (1)
Během křížových výprav si někteří Evropané nechávali vytetovat kříž na ruce nebo paže, což symbolizovalo jejich účast v bojích a zajišťovalo jim křesťanský pohřeb v případě, že by se nevrátili.
Počátky tetování
Slovo tetování pochází z tahitského „tatau“, což znamená označit nebo udeřit. Tradiční způsoby aplikace tetování zahrnovaly vklepávání inkoustu do kůže pomocí ostrých tyčinek nebo kostí. V Arktidě se používala jehla k vtažení uhlíkové nitě pod kůži, čímž vznikaly lineární vzory. Jiné kultury zase řezaly vzory do kůže a poté třely přes řezy inkoust nebo popel. (2)
Tetování v pravěku
Archeologové nám přinášejí první zmínky o tetování již z období neolitu. Byly nalezeny jedinečné objevy v podobě tetovaných figurín a nástrojů, které svědčí o tom, že zdobení těla bylo důležitou součástí tehdejší kultury.
Techniky používané k tetování byly primitivní, avšak účinné. Lidé používali dřevěné uhlí nebo přírodní pigmenty a pomocí ostrých nástrojů vtírali barvu přímo do kůže nebo kůži tetovali skrze řezy, které zanechávaly trvalé stopy na kůži. (1)
Tetování hrálo v prehistorických společnostech různorodou roli. Sloužilo jako ozdoba, ale také jako prostředek komunikace, rituálů a symbolizovalo příslušnost k určité skupině či kultuře.
Ötzi
Debatu o tom, kdy bylo vyhotoveno nejstarší tetování na světě, definitivně ukončil Ötzi, mumie nalezena pod alpským ledovcem v Tyrolech. Ötzi měl zemřít a být pohřben kolem roku 3250 před naším letopočtem. Ötzi byl doslova ozdoben 61 tetováními, které pokrývaly celé jeho tělo, včetně zápěstí, nohou, zad a trupu. Jeho tetování jsou předmětem studování již dvě desetiletí. Jsou rozmístěna na místech, kde trpěl fyzickými problémy, což může naznačovat terapeutický účinek. (1)
Stanovení věku tetování je klíčové. Historie tetování sahá daleko, ale přesné datum vzniku není známo. Písemné záznamy jej spojují s Řeckem v 5. století před naším letopočtem, ale možná existují i starší důkazy v historii Číny. Avšak jedinými přímými archeologickými důkazy jsou nalezené potetované mumie. (2)
Tetování ve starověku a středověku
Kořeny tetování sahají až do dávných civilizací, jako byl starověký Egypt a Řecko. V Egyptě bylo tetování nejen kosmetickým prvkem, ale neslo s sebou i hluboký náboženský význam. V Řecku se tetování stalo módním trendem, a to zejména mezi ženami, které si zdobily své ruce nádhernými motivy.
Tetování ve starověkém Egyptě
Pro starověké Egypťany bylo tetování více než jen ozdobou těla, bylo to vyjádření jejich náboženského přesvědčení, společenského postavení a dokonce léčebných praktik. Tato starobylá praxe sahá až do doby kolem 4000 př. n. l., jak naznačují nálezy tetování na mumiích. Zvláště zajímavé je, že tato umělecká díla zdobily převážně ženské mumie. (3)
Tetování nebyly pouze nahodilé kresby, ale jednalo se o složitý soubor symbolů, který zahrnoval obrazy bohů, zvířat a hieroglyfů. Často se nacházela na rukou a prstech, kde byla dobře viditelná pro nositele i ostatní.
Tetování ve starověkém Řecku
Válečníci zdobili svá těla kmenovými symboly, vyjadřujícími jejich odvahu a sílu. Pro zločince a otroky mělo tetování trvale připomínat jejich společenský status. Ženy využívaly kosmetické tetování k podtržení své přirozené krásy, jako bylo zdobení úst a viditelné tetování na tvářích či pažích. (3)
Tetování v období středověku
Ve středověku hrálo tetování významnou roli, mělo kulturní a náboženský význam, označovalo klanovou příslušnost nebo rodinnou linii, sloužilo jako ochrana či symbol společenského postavení a bylo součástí různých rituálů.
Techniky tetování ve středověku byly velmi odlišné od těch, které známe dnes. Místo elektrických tetovacích strojků tatéři používali ruční metody. Píchali nebo vklepávali inkoust do kůže pomocí jehel či ostrých nástrojů. Pigmenty získávali z přírodních zdrojů, jako byly rostlinná barviva, dřevěné uhlí nebo popel. (4)
Avšak je důležité poznamenat, že se postoje k tetování v Evropě vyvíjely různými směry. Některé kultury ho přijaly jako nedílnou součást svých tradic, a naopak jiné ho považovaly za znak marginalizovaných skupin, jako byli zločinci nebo vyvrženci. (4)
Současné tetování (tetovací techniky a druhy)
V současné době se tetování těší velké popularitě. Na tomto rostoucím trendu se podílejí nejen celebrity, sportovci a módní ikony, ale také zlepšující se informovanost o tetování.
V 60. a 70. letech se umělci jako Cliff Raven a Ed Hardy významně zasloužili o změnu ve vnímání tetování. Zejména jim je přisuzována zásluha za změnu názoru veřejnosti k tetování a povedlo se jim do této oblasti přinést novou profesionální image. (7)
Sedmdesátá léta byla skutečně obdobím, kdy se na veřejnosti začaly objevovat celebrity s viditelnými tetováními. Hvězdy jako Cher, Peter Fonda a Janis Joplin byly mezi prvními, které otevřeně vystavovaly své kérky. (7)
Tetovací techniky
Tradiční tetování je často prováděno pomocí ručně vyráběných nástrojů, což mu přidává na autentičnosti a propojuje současné nositele s jejich předky. Elektrické strojky sice znamenaly modernizaci, ale původní metody si stále uchovávají své místo díky svému kulturnímu významu.
Ručně vypichované tetování
Na rozdíl od moderních elektrických strojků tato metoda využívá jednoduchý a přitom precizní přístup. Zkušení tatéři pečlivě aplikují inkoust do kůže pomocí jediné jehly a pohybů vlastních rukou.
Tato technika je oblíbená pro kmenové, náboženské i kosmetické motivy. Každé tetování získané touto metodou nese jedinečný charakter a příběh, který moderní strojky jen těžko napodobí.
Stick and poke tetování
Tato metoda spočívá v ručním vytváření tetování pomocí naostřené tyčinky nebo jehly namočené v inkoustu. Tatér pečlivě propichuje kůži a s každým šťouchnutím vznikají složité vzory s jedinečnou strukturou.
Elektrické tetovací stroje
Odklon od tradičních metod přinesl vynález elektrických tetovacích strojů, který způsobil skutečnou revoluci. Tyto stroje, které dnes používají tatéři po celém světě, přinesly větší efektivitu a přesnost, o které si dříve tatéři mohli nechat zdát.
Elektrické tetovací strojky využívají motor k rychlému propichování kůže jehlou. Oscilační pohyb jehly umožňuje rychlejší a konzistentnější práci, což tatérům umožňuje vytvářet složité návrhy s úžasnými detaily.
Historické trendy
Na začátku 20. století bylo tetování spojováno s námořníky, zločinci a cirkusovými umělci. Kotvy, kříže a vojenské pečeti byly běžnými symboly.
Ve 30. letech si Američani začali, kvůli tlaku americké administrativy, tetovat svá čísla sociálního zabezpečení, aby je nikdy nezapomněli. Někteří si dokonce nechali vytetovat svou krevní skupinu vedle čísla sociálního zabezpečení. Ale objevují se i další, mnohem propracovanější tetování, jako byly symboly vlastenectví, zahrnující obrázky orla nebo americké vlajky. (8)
S druhou světovou válkou přišla další vlna patriotismu a mnoho lidí si nechalo tetovat vlajky a vojenské odznaky. Ikonická postava „Rosie the Riveter“ inspirovala ženy, které si také nechávaly tetovat vlastenecké motivy. (8)
Po válce se společnost stala konzervativnější a tetování bylo spojováno s kriminálními živly, motorkáři a gangy.
Válka ve Vietnamu a boj za občanská práva přinesly změny. Tetování se stalo symbolem rebelie. Zejména mezi ženami, které usilovaly o posílení svých občanských práv, a tak se na jejich tělech začaly objevovat tetování znázorňující jejich názory.
Sedmdesátá léta byla ve znamení, čím dál tím víc složitějších motivů. Začaly se objevovat rukávy a tetování celého těla, což znamenalo velkou změnu oproti minulým rokům, které byly stále v znamení minimalismu.
V osmdesátých letech 20. století se tetování stalo symbolem vzpoury a sebevyjádření. Výrazné vzory s tlustými černými liniemi, jako byly keltské motivy, začaly být populární.
Devadesátá léta přinesla revoluci v tetování. Pro ženy to byla doba osvobození, kdy se tetování stalo symbolem jejich síly a nezávislosti. Tetování se stalo způsobem, jak ženy vyjadřovaly svou individualitu a odlišnost. Motivy se posunuly k ženským symbolům, jako motýli, srdce a hvězdy, které se snoubily s prvky tribalismu. (8)
Tetování v novém tisíciletí bylo, zejména v Americe, poznamenáno útoky z 11. září. V této době se obnovily symboly patriotismu a mnoho lidí si nechalo udělat památeční tetování.
Současné trendy v tetování
Existuje mnoho různých stylů tetování, které v současné době můžeme považovat za trendy.
Jedním z těchto stylů je blackwork tetování, které se vyznačuje plnými černými čarami, jež vytvářejí složité obrazce a vzory.
Naopak dotwork tetování pracuje s malými, přesně umístěnými tečkami, které spolu tvoří detailní a často abstraktní vzory. (6)
Tetování ve stylu náčrtu se vyznačuje hravým a lehce nevyzpytatelným stylem, který vypadá jako tužkou nakreslená skica. (6)
Mezi další populární styly patří přírodou inspirované tetování, které zahrnuje vzory zvířat, rostlin, ptáků a květin, a barevná geometrická tetování, které oživuje klasický geometrický styl s použitím zářivých barev a odvážných kombinací.
Trvalé vs. dočasné tetování
Dočasná tetování, jak název napovídá, nejsou navždy. Jsou aplikována tak, aby zůstala pouze na povrchu kůže, nikoli pod ní. Inkoust se nanáší pouze na nejsvrchnější vrstvu pokožky. Tímto způsobem se inkoust aplikuje pouze na vrstvu pokožky nazývaná epidermis. Tím, že se pokožka neustále obnovuje (zbavuje se nebo ztrácí kožní buňky) inkoust se nakonec vytratí. Dočasné tetování většinou vydrží asi 1 až 2 týdny, ale může to být i kratší doba, pokud budete častěji používat saponát a horkou vodu. (9)
Naproti nim leží permanentní tetování, která vyžadují návštěvu profesionálního studia a tatéra. Při jejich aplikaci proniká tetovací jehla do hloubky kůže, kde inkoust zůstává natrvalo (pokud není provedeno laserové odstranění).
Dočasná varianta je oproti té permanentní levnější, snadněji se aplikuje a lze ji kdykoliv odstranit. Permanentní forma je dražší a časově náročnější na aplikaci a odstranění, a to nezmiňujeme rozdíl v bolestivosti aplikace.
Předsudky vůči tetování
Když se pokusíme prozkoumat tetování více do hloubky, je tu řada aspektů, které se dají považovat minimálně za kontroverzní. Lze sem zahrnout diskriminaci, ale také náboženské debaty, otázky práv zvířat, vztah tetování k náboženskému přesvědčení a právní problémy spojené s tetováním.
Jedním z nejpalčivějších témat je právě diskriminace, s níž se mnozí jednotlivci kvůli svému tetování denně potýkají. I přes rostoucí popularitu se stále setkáváme s případy, kdy jsou lidé kvůli tetování souzeni a diskriminováni.
Tetování je dlouhodobě poznamenáno stereotypy a negativními konotacemi, což vede k neodůvodněné diskriminaci v různých oblastech života. Často se setkáváme s případy, kdy jsou lidé s viditelnými tetováními přehlíženi při hledání zaměstnání nebo čelí překážkám při postupu v kariéře. (5)
Tato diskriminace však nekončí na pracovišti, ale proniká i do osobních vztahů. Lidé s tetováním mohou být souzeni svými blízkými, přáteli nebo dokonce potenciálními partnery kvůli svému vzezření, které se nemusí shodovat se společenskými normami nebo osobními preferencemi. (5)
Zdroje:
- Erin Blakemore. (2023). The ancient history of tattoos—revealed by inked-up mummies, (https://www.nationalgeographic.com/history/article/tattoos-mummies-ancient-cultures-symbols-meaning).
- Alexa Stevenson. (2008). Probing Question: What is the history of tattooing?, (https://www.psu.edu/news/research/story/probing-question-what-history-tattooing/).
- Shahab sabir. (2023). The history and cultural impact of tattoos, (https://medium.com/@shahabsabir7/the-history-and-cultural-impact-of-tattoos-721d92552ba6).
- Isabella Fusillo. (2022). Tracing Stigma: The E acing Stigma: The Evolution of the T olution of the Tattoo in the Middle Ages, (https://ecommons.udayton.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1351&context=uhp_theses).
- Sara Strong. (2022). Do Tattoos Still Carry a Burden in Today’s Workplace?, (https://stories.uh.edu/2022-tattoo-study/index.html).
- Ariel Baker. (2024). 10 Tattoo Trends That Are Dominating in 2024, (https://www.popsugar.com/beauty/tattoo-trends-48080338).
- Jodie Michalak. (2023). The History of Tattoos and Why They’ve Become so Popular, (https://www.byrdie.com/why-are-tattoos-popular-3189518).
- James Pasley. (2023). How tattoo styles and trends have changed over the years, (https://www.businessinsider.com/tattoo-styles-design-trends-changed-over-last-century-2023-2).
- GAY AIDA DUMAGUING. (2016). TEMPORARY TATTOOS VS. PERMANENT TATTOOS: YOUR GUIDE, (https://hushanesthetic.com/blogs/community/get-temporary-permanent-tattoo).
2 komentáře
michal
Zajímavý článek, díky za něj 🙂
michal
Je super