Jak dlouho trvá tetování?

Obrázek autora
Nikola Nováčková
4. 6. 2024
0

Tetování může opravdu bolet. Určitou míru bolestivosti jsem asi všichni schopni akceptoval, ale skutečnou otázkou je, jak dlouho to bude bolet? S čímž se pojí otázka, jak dlouho trvá tetování?

My jsme se rozhodli vám tyto otázky zodpovědět a prozkoumali jsme nejrůznější faktory, které délku sezení ovlivňují. Čtěte dále a zjistěte více.

Jak dlouho trvá tetování?

Pro jedno tetování není stanoven žádný časový limit. Doba potřebná k dokončení vašeho tetování se bude značně lišit a závisí na mnoha různých faktorech. Nejen, že se bere v úvahu velikost vašeho tetování, ale roli bude hrát umístění a barva, a to jak v celkových nákladech, tak v čase investovaném do vašeho kousku od začátku do konce. Faktory, které tatéři zvažují, jak dlouho bude tetování trvat, jsou obvykle složitost, velikost a umístění tetování. Některá tetování se mohou zdát docela jednoduchá, ale na určitých částech těla budou trvat mnohem déle.

Je to mnohem podrobnější a časově náročnější proces, než si lidé uvědomují. Jako vždy je třeba předem prodiskutovat své návrhy s tatérem, aby mohl lépe určit čas potřebný k dokončení tetování před prvním sezením, aby nedošlo k žádnému nechtěnému překvapení.

Faktory ovlivňující dobu trvání tetování

Když přemýšlíte o tetování, často se sami sebe ptáte, jak dlouho to zabere. Přesné číslo samozřejmě neexistuje. Existují však faktory, které ovlivňují dobu potřebnou k tetování. Nejde jen o velikost, ale také o barvy, techniku a styl. Pojďme se na ně podívat trochu z blízka.

Velikost tetování

Jak dlouho trvá malé tetování vs. velké tetování, je základní otázka, kterou si položí asi každý, kdo se pro tetování rozhoduje. Malé, jednoduché tetování na předloktí může trvat hodinu, kdežto velké tetování na zádech může trvat sedm nebo i deset hodin. V této rovnici ne nepromítá pouze velikost tetování, ale je důležité si uvědomit, že čas jsou také peníze. Čím déle bude dokončení trvat, tím více bude váš kousek stát. (1)

Malé tetování na ruce.

Barva tetování

Věděli jste, že barevné tetování obvykle trvá déle než černé a šedé? Znáte různé styly tetování? Někteří umělci se specializují na černé a šedé tetování s jemnými liniemi. Jiní umělci nabízejí barevná a nápaditá tetování ve všech různých podobách. Pokuste se tedy najít umělce, který nejlépe pracuje s vaším oblíbeným uměleckým stylem, ať už se jedná o tradiční styl, portrét, blackwork nebo něco jiného.

Design tetování

Pamatujte, že i zpracování detailů se v rámci tetování značně liší. Čím je váš kousek složitější, tím déle bude celý proces tetování trvat. Například, pokud se rozhodnete pro tetování ve stylu šperku se spoustou malých filigránových detailů nebo dokonce pro keltský uzel, bude umělec potřebovat více času na dokončení své práce. Totéž platí pro portréty, kde tatér musí věnovat zvláštní pozornost malým detailům, jako jsou řasy, rty a vlasy, což bude vyžadovat větší soustředění.(3)

Pokud si necháte dělat barevné tetování, které je spíše tradičního rázu, pro které jsou typické velké barevné plochy, bude to mnohem rychlejší. Pokud chcete složitější realistický styl barevného tetování, který vyžaduje vrstvení barev a různé barevné přechody, bude to trvat mnohem déle.

U černého a šedého tetování (black and grey) také záleží na tom, jakou technikou umělec tetuje. Někteří umělci používají plné přechody a někteří používají techniku tečkování.

Klasický design tetování na ruce.

Technika tetování

Čím větší prostor je třeba zakrýt tím více tatér musí zpomalit rychlost práce i rychlost tetovacího stroje, aby se tetovací barva skutečně dostala do pokožky. (2)

Umístění tetování

Umístění tetování může mít opravdu velký vliv na to, jak dlouho tetování trvá. Některé oblasti těla jsou pro umělce těžší k potetování než jiné. Jedny z nejtěžších oblastí těla k tetování je podpaží, břicho, žebra a ruce. Kůže se na různých částech těla chová odlišně, což může způsobit, že umělec bude potřebovat více času na správné zapracování tetovacího inkoustu. (3)

Zkušenosti tatéra

Doba potřebná k dokončení tetování se bude lišit od umělce k umělci. Někteří umělci se specializují na návrhy, které jim klient sám přinese, takže možná budou schopni vytvořit tetování, které by jinému zabralo více času. Jiní umělci jsou ve své práci velmi pomalí a více metodičtí.

Kromě toho různí umělci používají různé techniky, jako je aplikace barev, práce s černým a šedým inkoustem atd., což ovlivní celkový čas. (3)

Obecně platí, že čím více zkušeností tatér má s prováděním požadovaného typu tetování, tím rychlejší proces bude. A co je nejdůležitější, jejich zkušenosti vám zajistí větší spokojenost s vyhotoveným tetováním.

Tetování na více sezení

Jakékoli velké tetování bude vyžadovat několik sezení. Pokud si necháte vyhotovit rukáv, může se to pohybovat od pěti do osmi celodenních sezení v závislosti na stylu tetování a technice, kterou váš tatér používá. Tatér by vám měl být schopný poskytnout časový odhad tetování, za který by měl být schopný tetování dokončit. Při plánování tetování byste i vy, jako klient měli vzít v úvahu svou osobní toleranci bolesti. Čím déle můžete sedět v tetovacím křesle, tím lépe, ale ne každý může sedět po tak dlouhou dobu. Tolerance bolesti může hrát roli při plánování práce na velkém tetování a vyžaduje trpělivost a obětavost.

Tetovací proces.

Průměrná doba vyhotovení tetování

To se nadá vůbec určit. Existují různé typy tetování. Záleží na vaší schopnosti snášet bolest a na zkušenostech vašeho tatéra. Se všemi faktory popsanými výše ve článku budou i ta nejmenší tetování potřebovat asi hodinu, než budou kompletně hotová.

Průměrné tetování u velkých tetování trvá až pět hodin, existují však výjimky. Pokud dokážete vydržet bolest, váš umělec vám může naplánovat jen jedno jednodenní sezení. To znamená, že s vámi budou pracovat přibližně sedm až osm hodin nebo i déle. (1)

Pokud chcete velké tetování se spoustou detailů, připravte se, že to může trvat více než jedno celodenní sezení. Například tetování celých zad s detaily a více barvami vám zabere kolem dvaceti hodin času. Tetování rukávů může trvat pět až osm celodenních sezení. (1)

Zdroj:

  1. InkMatch Team. (2021). How Long Does A Tattoo Take And What Impacts Its Duration?, (https://ink-match.com/insights/how-long-does-a-tattoo-take/#gref).
  2. Nathan Molenaar. (nedatováno). Tattoo Shading Techniques: How to Shade a Tattoo for Beginners, (https://tattooing101.com/learn/techniques/shading/#t-1627047353356).
  3. Chronic Ink. (2022). HOW LONG WILL IT TAKE TO GET MY NEW TATTOO?, (https://chronicinktattoo.com/blogs/blog/long-will-take-get-new-tattoo).
Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte