Popraskané tetování je běžnou součástí fáze hojení. Je ale pochopitelné, že dokáže vyděsit každého nováčka i ostříleného milovníka inkoustových obrázků. Sotva sundáte ochrannou fólii a začnete se těšit z nového kousku, už se na vás valí lavina „dobře míněných“ rad od přátel a rodiny – často doprovázená hororovými historkami o infekcích a špatném hojení. Mezi nimi se opakovaně objevuje i varování před praskáním tetování, které ale ve skutečnosti ve většině případů není důvodem k panice.
Popraskané tetování je běžná fáze hojení
Objeví se i stroupky na tetování
Tetování otevřená rána, která v průběhu svého hojení často tvoří stroupky. Ty jsou velmi důležité, protože chrání ránu před vniknutím bakterií, když se kůže s pomocí bílých krvinek regeneruje. Ne vždy se strupy tvoří, ale u většiny je jejich vznik běžný. Z praxe víme, že se strupy tvoří především u větších a tmavších motivů, zatímco u jednoduchých linek bývají strupy minimální. [1]
Strupovitá fáze obvykle trvá asi týden, po kterém začnou praskat, loupat a odlupovat se. Většina strupů zmizí zhruba do deseti dnů, ale u větších motivů může hojení trvat déle – platí totiž, že čím silnější strup, tím delší je samotné hojení.

Kdy je ale popraskané tetování varovným signálem?
I když je tvorba strupů, jejich praskání a odlupování běžnou a přirozenou součástí hojení, je důležité sledovat některé varovné signály, které mohou naznačovat problém nebo infekci.
Pokud se začne objevovat otok, zarudnutí, bolest, svědivá vyrážka nebo dokonce z tetování začne vytékat hnis, jde o příznaky, které by nesmí být ignorovány. Stejně tak byste měli být ostražití, pokud zažíváte zimnici, návaly horka, horečku či abnormální třes. [2]
Výskyt červených lézí, otok kůže nebo tvrdnutí v oblasti tetování také může znamenat komplikace. V případě, že si všimnete některého z těchto příznaků, je vhodné neprodleně vyhledat radu u tatéra nebo lékaře. [1]

Jak omezit praskání a podpořit hojení?
Aby se tetování mohlo hojit a praskání se minimalizovalo, je klíčové dodržovat přesné pokyny následné péče, které vám sdělí tatér.
Po sezení nechte na tetování umístěný několik hodin fólii nebo zábal, který vám tatér nasadil, aby čerstvou ránu chránil. Tetování jemně omývejte třikrát až čtyřikrát denně neparfémovaným mýdlem po dobu 3 až 4 dnů. Místo vždy pečlivě osušte a poté naneste velmi tenkou vrstvu neparfémované hojivé masti. Po několika dnech můžete mast nahradit lehkým neparfémovaným pleťovým mlékem a pokračovat v mytí ještě 2 až 3 týdny. [3]
Aby vám tetování nezačalo mokvat, je důležité tetování nevystavovat přímému styku s vodou — například při sprchování stůjte tak, aby voda tetování co nejméně namočila, a několik týdnů se vyhýbejte koupelím či návštěvám bazénu. To samé platí o návštěvách saun a solárií, těm se po dobu minimálně prvního měsíce.
Před nanášení masti nebo mléka se ujistěte, že je tetování úplně suché, a aplikujte jen opravdu tenkou vrstvu a nadbytek odstraňte čistým papírovým ubrouskem.
Dále je třeba se na tetování pořádně připravit již několik dní předem. Je důležité se pořádně vyspat, dodržovat pitný režim (a ne nemyslíme, abyste se posilnili alkoholem, protože jste nervózní), zvolit pohodlné oblečení, dostatečně se najíst a vzít si s sebou svačinku.
Kdy vyhledat tatéra nebo lékaře?
Ignorováním příznaků, které jsme zmínili výše, může vést k závažným komplikacím, proto neváhejte kontaktovat odborníka, který vám pomůže zajistit správnou péči a ochranu vašeho nového tetování.

Nejčastější mýty vs. Fakta
Mýtus: „Popraskané tetování znamená, že se inkoust odlupuje i s barvou“
Popraskané tetování během hojení není známkou toho, že by se inkoust odlupoval a barva vypadávala společně se stroupky. Inkoust je vpravován hluboko do kůže, do tzv. dermis, a není přímo ovlivněn tvorbou strupů na povrchu tzv. epidermis. [2]
Mýtus: „Staré tetování prasknout nemůže.“
Není pravda, že staré tetování už není náchylné k popraskání. Prasknutí primárně souvisí se stavem pokožky, nikoli s věkem tetování. Pokud je kůže suchá nebo dehydratovaná, může i starší tetování vykazovat známky popraskání. [4]
V tomto případě se nejedná o proces hojení jako u čerstvého tetování, ale spíše o reakci pokožky na její stav.

Mýtus: „Čím více krému, tím méně tetování popraská“
Hydratace pokožky je důležitá pro správné hojení tetování, ale neplatí, že čím více krému, tím lépe se kérka bude hojit. Nadměrné používání krémů může pokožku zanítit, vést k zánětu, praskání, a dokonce i k mokvání nebo infekci. [4]
Mýtus: „Když se strup odlupuje během mazání, je to špatně“
Pokud dochází k přirozenému odlupování strupů během mazání, například po sprše, není to automaticky špatně. Problematické je, pokud jsou strupy odlupovány násilně a předčasně. To zhoršuje hojení a zvyšuje riziko infekce či zjizvení.

Mýtus: „Horká sprcha pomáhá odstranit prasklé části“
I tvrzení, že horká sprcha pomůže s odstraněním popraskané kůže po tetování, je mylné. Naopak, horká sprcha může pokožku ještě více vysušit a podráždit.
Je vhodnější volit spíše vlažnou až mírně teplou vodu, která pomáhá změkčit kůži, aniž by ji vysušovala.
Mýtus: „Slunce léčí popraskané tetování“
Ani sluníčko nepomůže s hojením popraskaného tetování. Naopak povede k vyblednutí a rozmazání inkoustu a tvorbě puchýřů, které vedou k trvalému poškození kůže i barvy tetování. Je extrémně důležité tetování před sluncem, během hojení a i dlouhodobě, chránit. Proto pokud se rozhodujete o nové kérce a jste milovníkem slunných letních dnů, odložte ji na podzim, aby vám slunce tetování nezničilo.

Mýtus: „Bazén nebo koupel urychlí hojení“
Voda v bazénu nebo koupel může změkčit kůži a zvýšit riziko infekce, pokud není o nové tetování dobře pečováno.
Mýtus: „Strupy se musí odloupnout nebo seškrábnout“
Je to nebezpečný mýtus, že strupy je třeba seškrábnout nebo loupat. Strupy jsou přirozenou ochranou vrstvou, která se vytvoří přes ránu a pomáhají k hladšímu průběhu. Je důležité je nechat samovolně odpadnout, protože předčasné odstranění může vést k infekci a zjizvení tetování.
Zdroje:
- Erica Cirino. (2020). What to Do About Tattoo Bubbling, (https://www.healthline.com/health/how-long-does-a-tattoo-take-to-heal#how-long-until-a-tattoo-heals).
- Adam Jolley. (2022). Is it normal for my tattoo to scab?, (https://www.storiesandink.com/blogs/journal/is-it-normal-for-my-tattoo-to-scab).
- Curology Team. (2024). Fresh ink—what to do when a tattoo is peeling, (https://curology.com/blog/fresh-ink-what-to-do-when-a-tattoo-is-peeling/).
- Hush Anesthetic. (2025). Tattoo Cracking: Is It Normal?, (https://hushanesthetic.com/blogs/community/tattoo-cracking).