Proč nemohu darovat krev po tetování?

Obrázek autora
Nikola Nováčková
15. 7. 2024
0

Pokud máte tetování nebo o něm uvažujete, možná vás zajímají odpovědi na některé otázky. Možná vás trápí, jak je to s darováním krve a tetováním, zda je to bezpečné pro vás, pro osobu, která krev dostane, ale i to jestli je to vůbec možné. Čtěte dále a zjistíte vše, co potřebujete vědět o tetování a darování krve.

Kdo může darovat krev?

Možnost darovat krev má většina lidí, pokud jsou v dobrém zdravotním stavu a splňují několik základních požadavků.

Požadavky

Dárci krve musí být ve věku mezi 18 a 65 lety.

Dárci musí vážit minimálně 50 kg. V době darování musí být dárci v dobrém zdravotním stavu a nesmí být nachlazení, mít chřipku, angínu, opary, žaludeční potíže nebo jakoukoli jinou infekci. [1]

Jestliže jste uskutečnili cestu do oblastí, kde  se vyskytují endemické infekce přenášené komáry, jako je malárie, horečka dengue a virus Zika, budete muset svou návštěvu darovacího centra dočasně odložit. 

Pokud jste navštívili oblast s výskytem malárie, dengue nebo viru Zika, darování krve je nutné odložit. Obvykle na 1–3 měsíce, u malárie nebo prodělané infekce až na 3 roky. [3]

Trvale jsou potom vyloučeni jednotlivci, kteří se někdy pozitivně testovali na HIV (virus AIDS) nebo někdy injekčně užívali rekreační drogy. [1]

Naštvaná kočka v komiksovém stylu.
Zdroj: pinterest.com

Proč nemohu darovat krev po tetování?

Darování krve s již existujícím a zahojeným tetováním není problematické. Problém nastává tehdy, pokud má dárce tetování nové, potom je darování krve po dobu 6 měsíců od data zákroku nemožné. [1]

Potenciální rizika infekcí

Hlavním důvodem, proč nemůžete darovat krev ihned po tetování, je riziko přenosu nemocí. Proto byste měli počkat s darováním krve minimálně 6 měsíců po tetování. Tato doba je nezbytná, protože dává jistotu, že lidem, kteří dostanou vámi darovanou krev, nehrozí nákaza nemocí přenášenou krví.

Ochrana zdraví dárce a příjemce krve

Aplikací inkoustu, kovu nebo jiného cizího materiálu do vašeho těla ovlivňuje váš imunitní systém a může vás vystavit škodlivým virům. To může ovlivnit to, co se objeví ve vašem krevním řečišti. Pokud existuje možnost, že vaše krev byla kompromitována, dárcovské centrum ji nebude moci použít, aby nebylo ohroženo zdraví pacienta, který vaši krev dostane. [2]

Komiksový deadpool.
Zdroj: pinterest.com

Darování krve po tetování

Pokud máte v plánu darování krve po tetování, bude to chtít trochu plánování. Vytáhněte si kalendář nebo otevřete aplikaci a zaznamenejte si 6 měsíců od schůzky s vaším tatérem. Není problém darovat krev, když jste potetovaní, jen je třeba počkat stanovenou dobu.

Standardní doba čekání po tetování

Dobrým pravidlem je, že darování krve po tetování nebude možné, pokud je váš nový obrázek mladší než 6 měsíců. Níže jsou uvedeny další zdravotní faktory, které byste měli zvážit než se rozhodnete darovat krev.

Situace / Onemocnění / ZákrokKdy je možné darovat krev
Běžné nachlazení, rýma, chřipka (bez antibiotik)Min. 1 týden po uzdravení
Onemocnění s antibiotikyMin. 2 týdny po dobrání
Opar na rtuAž po úplném zhojení
Tetování, piercing, permanentní make-upMin. 6 měsíců po aplikaci
Přisáté klíštěMin. 4 týdny po odstranění
Infekční mononukleózaMin. 1 rok po uzdravení
Pobyt mimo Evropu / StředomoříOdklad 1–12 měsíců dle místa + konzultace s lékařem

Co dělat, pokud máte zájem darovat krev po tetování

Pokud máte zájem darovat krev po tetování, je důležité dodržet některá pravidla, která zajistí bezpečnost všech zúčastněných. Především je třeba počkat alespoň 6 měsíců po tetování, než navštívíte darovací centrum. Tato doba je stanovena proto, aby bylo zajištěno, že nehrozí riziko přenosu nemocí, které se šíří krví (žloutenka, HIV apod.). [2]

Po uplynutí této doby je důležité kontaktovat místní transfuzní stanici nebo krevní centrum a informovat je datu vaší poslední návštěvy tetovacího salónu. Před samotným darováním projdete běžným screeningovým procesem, kde vám položí otázky týkající se vašeho zdravotního stavu a životního stylu. Tento vstupní proces je nezbytný proto, aby bylo zjištěno, zda jste vhodným dárcem.

Zdroje:

  1. World Health Organization. (2018). World Blood Donor Day 2018/Who can give blood, (https://www.who.int/campaigns/world-blood-donor-day/2018/who-can-give-blood).
  2. VMEDO. (2017). Why People With Tattoos Can’t Donate Blood?, (https://vmedo.com/blog/why-people-with-tattoos-cant-donate-blood/).
  3. TMB. (nedatováno). Donating Blood After Travel: Important Guidelines, (https://www.tmb.ie/general-advice/donating-blood-after-travel?utm_source=chatgpt.com).
Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková
Tetování pro mě není jen téma, o kterém píšu takzvaně od stolu – sama jich několik mám a dobře vím, co všechno obnáší. Odjakživa mě zajímala jejich historie, význam i správná péče. Díky osobním zkušenostem a znalostem mohu psát zajímavé články, které vám pomáhají s výběrem, inspirací i rozhodováním. Inkoust pod kůží je pro mě víc než jen ozdoba – je to příběh, který stojí za to vyprávět.

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte