Rady pro první tetování: Jste připraveni mít kérku?

Obrázek autora
Nikola Nováčková
19. 6. 2024
0

Rozhodnutí nechat si udělat první tetování je velká věc. Alespoň by to tak mělo být a rozhodně o není nic, co by se mělo brát na lehkou váhu. Možná už o nich něco víte a je velká šance, že znáte někoho, kdo má tetování, zvláště v dnešní době. Přesto jsme pro vás sestavili přehledného průvodce s tipy pro první tetování.  

Pokryjeme vše od výběru designu tetování a umělce, po následnou péči o tetování a způsoby, jak můžete zabránit tomu, aby nedošlo k předčasnému stárnutí a vyblednutí. Jak se připravit na tetování a jak probíhá tetování, se dozvíte v tomto obsáhlém článku. Tak pojďme na to.

Jak probíhá celý proces tetování?

Výběr motivu a místa

Vybrat design tetování není nikdy snadné, zvláště pokud je to nové tetování. Koneckonců, tetování je něco, co s vámi bude po zbytek života, takže výběr správného designu a umělce je nanejvýš důležité rozhodnutí.

Pro začátek se ujistěte, že jste si 100% jisti vybraným designem tetování. Myslete na všechny detaily, které chcete, aby obsahovalo. Vždy, vždy mějte na mysli konečný výsledek, než se necháte potetovat.

Nejlepší tetování bývají ta, která v sobě nesou nějakou osobní zprávu, zkušenost nebo filozofii. Pro nováčky je důležité vybrat si design, který s nimi má osobní spojení. Nejde jen o to, jak tetování vypadá, ale také jestli souvisí s tím, kdo jste, s vaší osobností a jestli to cítíte ve svém srdci. Pokud se můžete na své tetování dívat několik let poté a stále se vám líbí, pak jste si vybrali ten správný design.

Další tipy pro výběr správného návrhu tetování

Zde je několik dalších věcí, které je třeba vzít v úvahu při rozhodování.

Malá, vysoce detailní tetování obecně rychleji stárnou. Vaše tetování přirozeně vyblednou, jak vaše tělo stárne. Jemné čáry zesílí. Tmavší barvy přecházejí do méně výrazných barev. Ostré okraje jsou měkčí. Tyto změny vyniknou ještě více na menších tetováních, která mají spoustu detailů, to samé platí pro realistické portréty. (1)

Čím jednodušší je váš návrh tetování, tím lepší.

Vyberte si design, který zahrnuje vaše oblíbené barvy, oblíbené obrázky a styl, který se vám líbí.

Promyslete si to a pak si to ještě promyslete. Dejte si pár měsíců na rozmyšlenou, a pokud vás to nepřešlo a návrh se vám stále líbí, jděte do toho.

Vybírejte design, ze kterého nevyrostete. Jsou to například politická prohlášení nebo pop kulturní odkazy, které se za pár let budou zdát neuvěřitelně staré. (2)

Návrh tetování v tabletu.

Umístění tetování na těle

Vždy je třeba zvážit i prostředí, ve kterém se pohybujete. Je stále důležité zvážit umístění tetování, i když váš neomezují žádné restrikce například na pracovišti. Zodpovězte si jednoduché otázky: „Chcete, aby to viděli ostatní? Chcete ho na místě, kde ho uvidíte, na rozdíl od místa, kde nemůžete (například na zátylku)?“

Zároveň se obecně doporučuje, zejména nováčků, vybírat si místa na těle, která se v rámci stupnice bolestivosti neřadí na její vrcholek. Proto se vyhněte kostnatým a vysoce inervovaným oblastem na vašem těle, jako jsou například žebra nebo nárty.(1)

Výběr tetovacího studia a tatéra

Při výběru tatéra a tetovacího studia je důležité provést důkladný průzkum. V dnešní době je díky internetu snadné najít užitečné informace o daném tatérovi. Každý tatér by měl mít k dispozici portfolio své práce, které můžete najít na jejich webových stránkách nebo sociálních sítích. (1)

Při prohlížení portfolia si všímejte následujících věcí:

  • Tetování by mělo mít jasné a dobře definované linie.
  • Stíny by měly být plynulé, nikoli trhané.
  • Barvy by měly být jednotné a živé.
  • Zjistěte, jak dlouho se tatér této profesi věnuje.

Zkontrolujte, jak různorodé styly tetování tatér zvládá. Ale pamatujte si, že ne každý tatér je zběhlý ve všech stylech, co na světě existují. Někteří se specializují na abstraktní nebo akvarelové návrhy, zatímco jiní excelují v černošedých tetováních. Pokud máte na mysli konkrétní design, ujistěte se, že vybraný umělec má zkušenosti s jeho provedením.

Salón

Při výběru tetovacího salónu je nezbytné zkontrolovat jeho čistotu. Čistý obchod sice nezaručí perfektní tetování, ale vypovídá o profesionalitě provozovatele a jeho ohledu na klienty. Zjistěte, kde umělec a jeho kolegové ukládají jehly a ujistěte se, že vždy používají nové jehly z uzavřeného obalu. Nebojte se hledat ani recenze od bývalých zákazníků a nebojte se ptát. (1)

Osobní konzultace

Nyní, když jste si vybrali tatéra, je čas domluvit si konzultaci. Můžete to udělat telefonicky, e-mailem nebo se jednoduše zastavit v jeho salónu. Konzultace probíhá v naplánovaný čas, kdy přijdete a promluvíte si s tatérem o tom, co si chcete nechat vytetovat. Na konzultaci si přineste případné reference. Můžete také diskutovat detaily designu, umístění a ceny. (1)

Čisté prostředí v tetovacím salónu.

Fyzická a psychická příprava na tetování

Vždy k sobě musíme být upřímní – ať už se necháváme tetovat, pouštíme se do nového vztahu nebo uvažujeme o kariéře v žonglování s motorovými pilami. Ale v tomto případě k sobě musíte být upřímní ohledně bolesti spojené s tetováním a vašem prahu bolesti.

Před prvním tetováním je ale důležité vědět jak vysoký nebo nízký práh bolesti máme. Pokud je vaše tolerance nízká, pak pečlivě zvažte velikost a umístění. (2)

Co (ne)dělat před tetováním

Pár dní před tetováním budou vyžadovat z vaší strany vyžadují určité přípravy. Následující rady pro první tetování vám pomohou dostat se do nejlepší fyzické a duševní pohody, než se necháte potetovat.

Pozor na sluníčko, protože pokud vejdete do tetovacího salónu se spálenou kůží, na místě kde si chcete nechat udělat tetování, tak se zase ve dveřích můžete otočit a jít domů. Vrátit se můžete, dokud se vaše kůže úplně nezhojí. Problém s tetováním po spálení od slunce je v tom, že kůže je již poškozená, jakákoli bolest, kterou během tetování pociťujete, se zesílí a na povrchu poškozené kůže je navíc krev, která může způsobit zředění tetovacího inkoustu a ztížit práci tatéra. (2)

Odolejte pokušení a vyhněte se alkoholu, i když vaši kamarádi večer předtím naplánovali alkoholový dýchánek. Příliš mnoho alkoholu může ředit vaši krev, což vede k nadměrnému krvácení během tetování, což nikdy není dobré. Taktéž se na sezení nedostavujte opilý, tatér vás v tomto případě může odmítnout. (2)

Neužívejte aspirin a ibuprofen 24 hodin před sezením, protože mohou ředit krev. Může být v pořádku, když si před sezením vezmete acetaminofen (Tylenol), ale nejprve se domluvte se svým tatérem. (3)

Dobře se vyspěte, protože během tetování chcete být duševně v pohodě a odpočatí, ne nabručení a neklidní.

Buďte si na 110% jistí, že tetování opravdu chcete. Nikdy se nenechte tetovat, pokud si nejste 100% jisti. Tetování je trvalé a krok zpět už neuděláte.

Záloha na tetování

Když si naplánujete tetování, tatér očekává, že se dostavíte. Pokud tak neučiníte z jakéhokoli důvodu, tatér nejenže ztratí čas, který by mohl vyplnit jiným klientem, ale hlavně nedostane zaplaceno. Proto si mnoho tatérů v dnešní době bere zálohu. Platíte za čas a úsilí umělců, aby vás tetovali. (1)

Proces tetování na kůži.

Co si vzít s sebou do studia?

I když se rozhodnete pro malé tetování, vezměte si s sebou pití a nějaké občerstvení. Pokud jste si rezervovali celodenní posezení, vezměte si dobrý oběd, vodu a sladké občerstvení nebo nápoje. Sladkosti mohou být vaším zachráncem a skutečně vám pomohou projít přes proces tetování. (3)

Další chybou, kterou klienti dělají, je nošení příliš těsného oblečení a obvykle v bílé barvě. To může umělci ztížit dobrý přístup k tetované oblasti. Přiléhavé oděvy mohou na vaší kůži zanechat otisky nebo stopy. Pokud například nosíte podprsenku a necháváte si tetovat hrudní kost nebo žebra, je nejlepší si nevzít v ten den žádnou nebo látkovou, která nezanechá stopy na vaší kůži nebo pro tetování na kotníku se vyhněte ponožkám, které by vám do kotníku udělaly rýhu. (2)

Mít s sebou sluchátka, abyste mohli přehrávat hudbu, poslouchat podcasty nebo audio knihy nebo sledovat něco na svém telefonu, je také dobrá volba. Může vám to pomoci uklidnit vaše nervy a pohodlně se usadit, nebo to může být jen prostředek, jak zabít čas, pokud víte, že vaše sezení bude dlouhé. (2)

Některá studia mají pro zákazníky zásobu stresových míčků, ale klidně si vezměte svůj vlastní. Jsou skvělým způsobem, jak udržet vaši mysl trochu zaneprázdněnou a trochu klidnější a mohou vám pomoci přestat se tolik napínat, pokud máte co zmáčknout.

Dobrá káva a tetování ne zápěstí.

Souhlas zákonného zástupce v případě neplnoletosti

Vyplněním formuláře dává zákonný zástupce souhlas k vyhotovení tetování u osoby mladší 18 ti let. Je to z důvodu, že to takto vyžaduje občanský zákoník. Pohle, kterého je nutné, aby nezletilí měli písemný souhlas svých rodičů nebo zákonných zástupců k tetování. Proto je nezbytné přinést vyplněný a podepsaný formulář, jinak tatér nemůže tetovat.

Jestliže se jedná o osobu mladší než 17 let, bude se muset dostavit i se svými rodiči osobně. Přijít můžou společně například na konzultaci před tetováním.

Pokud je jedinci méně než 16 let, je nutné, aby vás rodiče doprovodili i na samotné sezení.

Následná péče po tetování

Péče o nové tetování je zásadní pro udržení jeho podoby, co možná nejdelší dobu. Nedbalá péče může poškodit vaše tetování a způsobit řadu zdravotních komplikací.

Hned před odchodem z tetovacího studia se ujistěte, že váš umělec zakryje tetování tenkou vrstvou vazelíny a obvazem. Nechte obvaz na místě po dobu 24 hodin nebo podle doporučení umělce. Před odstraněním obvazu si umyjte ruce, abyste zabránili infekci. (3)

Po sundání obvazu tetování umyjte vlažnou vodou a neparfémovaným antibakteriálním mýdlem. Nechte tetování uschnout na vzduchu nebo ho jemně osušte čistým papírovým ručníkem. Naneste tenkou vrstvu antibakteriálního krému a poté hydratační krém.

Během hojení zamezte nutkání tetování škrábat nebo olupovat stroupky, i když svědí. Noste volné oblečení, aby tetování mohlo dýchat. Omezte fyzickou aktivitu a vyhněte se plavání a dlouhým koupelím. (3)

Chraňte tetování před sluncem a nepoužívejte opalovací krém na čerstvé tetování a zakryjte ho oblečením. UV záření může poškodit tetování a zpomalit hojení. Vyhýbejte se soláriím, protože vysoké koncentrace UV paprsků mohou tetování poškodit. (3)

Po úplném zahojení nanášejte na tetování opalovací krém před každým pobytem na slunci, aby tetování zůstalo živé a nevybledlo.

Zdroje:

  1. THREE KINGS TATTOO. (2024). TATTOO ETIQUETTE, (https://www.threekingstattoo.com/tattoo-etiquette).
  2. Kirstie. (2022) What Should I Take To My Tattoo Appointment?, (https://www.ktrewtattoo.com/post/what-should-i-take-to-my-tattoo-appointment).
  3. Urban Beardsman. (2018). FIRST TATTOO TIPS FOR BEGINNERS: READ THIS BEFORE YOU GET INKED, (https://www.beardbrand.com/blogs/urbanbeardsman/first-tattoo).
Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte