Máte tetování, uvažujete o dalším nebo se chystáte na své první? Možná vás budou zajímat rizika, která tetování s sebou nesou. Bohužel bývá spojováno se zvýšeným rizikem některých typů rakoviny. Avšak mnohem častější reakcí na tetování jsou alergie, kožní infekce a zjizvení.
Tento článek se bude dopodrobna věnovat možné škodlivosti tetování a rizikům s ním spojeným.
Tetovací barvy a jejich složení
Tetovací inkousty od různých výrobců se značně liší složením, kvalitou a bezpečností, což je problematické.
Chemické látky v tetovacích barvách
Tetovací inkousty se skládají z několika ingrediencí, jako je nosič a barvivo. Nosiče slouží k přenášení barviva do pokožky a mohou obsahovat látky jako glycerin, voda, isopropylalkohol nebo vilín. Mohou však obsahovat i potenciálně nebezpečné látky, například nemrznoucí směs, formaldehyd nebo metanol. (1)
Tetovací inkousty obsahují více než 200 různých barviv a přísad. Barviva dodávají inkoustům jejich barevnost a často jsou extrahována z minerálů, jako je uhlík, oxid železa nebo kadmium. Další běžně používanou složkou je oxid titaničitý, i když se může rozkládat na toxiny. Mnoho tetovacích inkoustů dále obsahuje těžké kovy, jako jsou antimon, berylium, olovo, kobalt, nikl, chrom a arsen, a také pojiva, plniva a konzervační látky. (1)
Některé výzkumy naznačují, že červené inkousty mohou být nejnebezpečnější, ale i modré, zelené a černé inkousty mohou mít karcinogenní, mutagenní nebo toxické účinky na reprodukci.
Barva | Může obsahovat |
Černá | akrylovou pryskyřici, glycerin, pigmentovou čerň, vilín, isopropylalkohol a vodu. |
Bílá | oxid titaničitý, akrylovou pryskyřici a vodu |
Oranžová | vilín, červený pigment 210, glycerin, akrylovou pryskyřici, vodu, oranžový pigment 13 a izopropylalkohol. |
Červená | červený pigment 210, vilín, modrý pigment 15, glycerin, vodu, akrylovou pryskyřici a izopropylalkohol. |
Žlutá | oxid titaničitý, žlutý pigment 65 a akrylovou pryskyřici. |
Tmavě modrá | glycerin, zelený pigment, vodu, akrylovou pryskyřici, vilín a isopropylalkohol. |
Světle modrá | akrylovou pryskyřici, oxid titaničitý, glycerin, isopropylalkohol, modrý pigment 15, vilín a vodu. |
Tmavé indigo | akrylovou pryskyřici, glycerin, fialový pigment 1, oxid titaničitý, vodu, isopropylalkohol a vilín. |
Zdroj: Inter Clinical Laboratories
Nebezpečné účinky na zdraví
Mnoho inkoustů je vyrobeno z běžných a zdravotně nezávadných ingrediencí, jako je akrylová pryskyřice, glycerin, pigmenty, oxid titaničitý, voda, isopropylalkohol a vilín. Nicméně některé barvy, zejména červená, žlutá, zelená a modrá, mohou obsahovat sloučeniny těžkých kovů, jako jsou olovo, kadmium, rtuť a chrom. (2)
Absorpce těchto těžkých kovů do organismu a krevního oběhu může způsobit zdravotní komplikace, včetně alergických reakcí. Některé kovy, například zinek, nikl, thallium a wolfram, mohou způsobovat vyrážky, zarudnutí pokožky a svědění. (2)
Ani laserové odstranění tetování, které obsahuje tyto těžké kovy, není zdraví prospěšným procesem. Laserové ozařování pigmentů může uvolnit těžké kovy, jako nikl a chrom, do tkáně a organismu. (2)
Nové analýzy také ukazují, že se lidem s tetováním mohou v těle usazovat těžké kovy. U některých jedinců byla odhalena přítomnost olova a rtuti v různých orgánech, včetně jater a ledvin.
Regulace a standardy
Vzhledem k možným velmi nebezpečným zdravotním komplikacím Evropská unie nedávno zavedla přísné regulace týkající se tetovacích inkoustů v rámci širšího nařízení REACH. Cílem tohoto nařízení je zajistit bezpečnost chemických látek, nejen v tetovacích barvách. Tento krok má zvýšit ochranu zdraví lidí a životního prostředí před škodlivými chemikáliemi. (3)
Nařízení REACH konkrétně zakazuje používání chemikálií, které mohou být karcinogenní, mutagenní nebo toxické, a má tak zajistit, že tetování a rizika spojená s ingrediencemi používanými v barevných inkoustech se sníží na minimum.
Důsledkem tohoto nařízení je zákaz používání dvou pigmentů, a to modrého Pigmentu Blue 15 a zeleného Pigmentu Green 7. Tento zákaz vstoupil v platnost v lednu 2023. (3)
Více o tom, jaké tetovací barvy mohou tatéři oficiálně používat, jsme se rozepsali v dalším článku na našem blogu.
Rakovina a tetování
Riziko vzniku lymfomu
V roce 2024 byla provedena pouze jedna studie, která se zabývala možnou souvislostí mezi tetovacím inkoustem a vznikem lymfomu. Studie prováděná ve Švédsku odhalila, že lidé s tetováním čelí celkově o 21 % vyššímu riziku vzniku lymfomu než lidé bez tetování. (5)
Nicméně, pro potvrzení výsledků a dalších souvislostí je zapotřebí dalších výzkumu.
Chemické látky v tetovacích barvách
Složení tetovacích inkoustů se liší výrobce od výrobce. Je však důležité poznamenat, že málo nebo vůbec neregulované složení tetovacích inkoustů může mít za následek přítomnost látek, které jsou známými karcinogeny, a mohou tak představovat potenciální riziko vzniku rakoviny. V takovém případě je tetování opravdu nebezpečný hazard se zdravím, proto je vždy dobré provést řádný výzkum, než se svěříte do rukou tatéra. Zároveň byste měli vždy dbát na to, aby byl váš tatér zkušený a certifikovaný. (4)
Mezi běžné karcinogeny, které se v inkoustech vyskytují, patří polycyklické aromatické uhlovodíky, těžké kovy jako kadmium, olovo, soli kobaltu, arsen a rtuť, a primární aromatické aminy. Tyto látky jsou spojovány s různými zdravotními problémy, včetně rakoviny. (4)
Výzkumy a studie
Jak již bylo zmíněno, nejnovější studie ze Švédska naznačuje možné spojení mezi tetováním a rizikem vzniku maligního lymfomu. Vědci však zdůrazňují, že je zapotřebí dalšího hlubšího výzkumu, aby se potvrdilo nebo vyvrátilo, zda mezi tetováním a rakovinou existuje souvislost.
Studie ukázala, že lidé s tetováním čelí o 21 % vyššímu riziku rozvoje lymfomu než ti, kteří tetování nemají. Nejvyšší riziko bylo zjištěno u lidí, jejichž tetování bylo mladší dvou let před diagnózou lymfomu. Riziko kleslo u těch, jejichž tetování bylo před diagnózou 3 až 10 let staré, ale opět se zvýšilo u těch, jejichž tetování bylo před diagnózou starší než 11 let. (5)
Výzkumníci rovněž zjistili, že velikost tetování nemá vliv na riziko rozvoje lymfomu. Je důležité poznamenat, že studie neurčila konkrétní složky inkoustu, které by mohly být za zvýšené riziko zodpovědné.
Alergické reakce a kožní komplikace
Typy alergií spojených s tetováním
Mezi nejčastější a nepříjemné komplikace, které se s novým tetováním pojí, jsou alergické reakce. To, jak se alergická reakce na kůži projevuje, najdete v našem komplexním článku.
Alergické reakce na pigmenty
Alergická reakce se projevuje vyrážkou, která může být červená, hrbolatá nebo svědivá. Tyto příznaky se mohou objevit během několika dnů po tetování, ale také až po několika měsících. Přičemž nejvíce problematickým pigmentem z barevného spektra je červený. (6)
Je však důležité mít na paměti, že se alergická reakce může objevit i po letech. Příčinou další může být autoimunitní porucha známá jako sarkoidóza. Tato nemoc se může projevit i několik desetiletí po tetování, a ačkoli přímo nesouvisí s tetovacím inkoustem, má tendenci se objevovat na potetovaných místech.
Granulomy
Granulom je termín, který označuje specifický typ zánětlivé reakce na cizí těleso v těle. V kontextu tetování to může být reakce na složky v pigmentu tetování. Granulomy mají podobu červených hrbolků, které jsou složeny z epiteloidních buněk, lymfocytů a několika obrovských buněk.
Keloidní jizvy
Keloidní jizvy jsou vyvýšené jizvy, které se vyskytují na místě poranění kůže, a to i po tetování. Pokud máte sklony k tvorbě keloidů, je důležité před samotným tetováním provést malý testovací pokus. Mějte však na paměti, že jejich vznik může zabrat i několik měsíců. (6)
Kožní problémy
Mezi nejběžnější reakce kůže řadíme akutní zánět, který je způsoben poraněním kůže jehlami během procesu tetování. Tento zánět obvykle odezní sám od sebe, když dojde ke zklidnění pokožky.
Avšak se na kůži může rozvinout i alergická kontaktní dermatitida a fotodermatitida. Alergická kontaktní dermatitida vzniká jako reakce na některou ze složek barvy, zatímco fotodermatitida se může objevit jako reakce na sluneční záření. (6)
Nejste si jistí, zda se vaše tetování hojí správně? Svědí vás, ale nevíte, zda už byste měli navštívit doktora? Přečtěte si náš článek o běžných příznacích projevujících se při hojení tetování.
Rizika při odstranění tetování
Odstranění tetování pomocí laseru je obvykle považováno za bezpečnější volbu než jiné metody, jako jsou excize nebo dermabraze, protože laser přímo cílí na pigment. Přesto existují určitá rizika spojená s tímto postupem.
Jedním z rizik je možnost rozvoje infekce. K prevenci infekce se doporučuje používat antibiotickou mast a udržovat ošetřenou oblast v maximální čistotě.
Dále může dojít k neúplnému odstranění tetování. Některé barvy, jako modrá a černá, reagují na laserové ošetření lépe než jiné. Naproti tomu barvy jako žlutá, červená a bílá jsou obtížnější k odstranění.
V ošetřované oblasti může také dojít k hyperpigmentaci (kůže ztmavne) nebo hypopigmentaci (kůže zbledne), což může způsobit, že pokožka bude mít jinou barvu než okolí. (6)
Vzácně může dojít i k alergické reakci. Laser může uvolnit chemikálie obsažené v tetovacím inkoustu, což může vyvolat alergii.
Laserové odstranění je sice nejpopulárnějším řešením, ale není jediným. Přečtěte si více o možnostech, jak tetování odstranit v našem článku.
Infekce a jiné zdravotní komplikace
Riziko infekcí
Infekce může vzniknout, protože tatér použije kontaminovaný inkoust nebo jiný kus vybavení, které nebylo správně sterilizováno. Je důležité navštívit takového umělce, který dbá na přísné hygienické normy a bezpečnostní postupy, aby se riziko infekce minimalizovalo. (4)
Jak poznat infikované a zanícené tetování, jsme napsali v tomto článku.
Nesprávné provedení tetování
Abyste mohli absolvovat tetování bez rizika, vyžadujte od svého tatéra dodržování těchto kroků.
Nejprve se ujistěte, že tetování provádí kvalifikovaný umělec. Tatér by měl být řádně vzdělaný, certifikovaný a zkušený. Nikdy si nenechte dělat tetování od osoby, která nemá potřebné znalosti, a vyhněte se používání domácích tetovacích sad. (6)
Dalším důležitým aspektem je používání jednorázových pomůcek a důkladné mytí rukou před každým tetováním.
Před zahájením procesu je také nezbytné zkontrolovat sanitární vybavení. Ujistěte se, že váš tatér veškeré nástroje, jako jsou jehly a kalíšky, vyňal z uzavřených obalů a inkoust bude použit z nových jednorázových kelímků.
Studio by mělo mít autokláv, což je zařízení pro tepelnou sterilizaci. Jakékoliv nástroje používané opakovaně musí být po každém použití řádně sterilizovány.
Přenosné nemoci
Jestliže tatér zanedbává základní hygienická pravidla a nástroje jsou kontaminovány infikovanou krví, existuje riziko přenosu různých nemocí, jako jsou methicilin-rezistentní Staphylococcus aureus, hepatitida B a hepatitida C. (4)
Komplikace při lékařských vyšetřeních
Magnetická rezonance
Vyšetření pomocí magnetické rezonance může v některých případech, zejména u starších tetování, vyvolat palčivou bolest. Kromě toho může inkoust použitý v tetování ovlivnit i kvalitu získaného snímku, což může komplikovat přesnost diagnózy.
Čeká vás vyšetření na magnetické rezonanci a nevíte, co od toho očekávat? Nebojte se, my jsme pro vás provedli výzkum a vše jsme vám shrnuli do článku o magnetické rezonanci a tetování.
Doporučení a prevence
Abyste předešli možným komplikacím spojeným s tetováním, je důležité dodržovat několik základních pravidel.
Za prvé, je důležité vědět, komu se svěřujete do rukou. Tetování by nikdy nemělo být spontánní rozhodnutí; proveďte řádný výzkum. Zjišťujte informace, čtěte recenze, dívejte se na fotografie a kontaktujte tatéra. Vždy je lepší mít více „vlezlých“ dotazů než jedno špatné, infikované a potenciálně nebezpečné tetování na kůži.
Jakmile je vaše tetování hotové, je klíčové udržovat pokožku čistou. Tetované místo je třeba omývat dvakrát denně jemným mýdlem a vodou, přičemž je důležité být jemný a opatrný. Po umytí je nutné oblast důkladně osušit, ale nikdy ji nedrhnout, aby nedošlo k poškození a zanesení bakterií.
Používejte hydratační krém a vyhýbejte se přímému slunečnímu záření, plavání (v bazénech, vířivkách, řekách, jezerech nebo jiných vodních plochách). Kromě toho je důležité vybírat oblečení, které nebude na tetování ulpívat ani je dráždit.
Zdroje:
- Inter Clinical Laboratories. (2023). Toxins in Tattoo Inks – Significant Health Impacts, (https://interclinical.com.au/newsletter/toxins-in-tattoo-inks-and-health-impacts/).
- MEDermis. (nedatováno). Tattoo Ink Safety: What Are They Made From?, (https://medermislaserclinic.com/blog/what-are-tattoo-inks-made-from/).
- Nicole Lane. (2023). EU Bans Certain Tattoo Inks — What About the U.S.?, (https://healthnews.com/news/new-research-finds-discrepancies-in-tattoo-ink-labels/).
- Corey Whelan. (2024). Can Tattoos Cause Cancer?, (https://www.verywellhealth.com/can-tattoos-cause-cancer-8673939#citation-4).
- Nielsen C – Jerkeman M – Jöud AS. (2024). Tattoos as a risk factor for malignant lymphoma: a population-based case–control study.
- Mayo Clinic Staff. (nedatováno). Tattoos: Understand risks and precautions, (https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/tattoos-and-piercings/art-20045067).