Nevolnost po tetování. Co to značí?

Obrázek autora
Nikola Nováčková
25. 10. 2024
0

Cítíte nevolnost po tetování? Možná vás postihla takzvaná „tetovací chřipkou“. Jde o mírné, ale nepříjemné příznaky podobné chřipce, které se mohu objevit během tetování, ale mohou doprovázet i proces hojení. Jde o přirozenou reakci vašeho těla, které se brání a vysílá signály, že dochází k porušení pokožky.

Proč tetování způsobuje nevolnost

Tetování je náročná proces a některých lidí může vyvolat nevolnost, což je často reakce na fyzický stres a bolest s ním spojenou. Jakmile jehla proniká do kůže, tělo reaguje uvolněním stresových hormonů, jako je adrenalin a kortizol. Tyto hormony sice pomáhají zvládat bolest, ale současně mohou způsobit nepříjemné pocity, jako jsou závratě, únava či nevolnost, obzvlášť když je tělo bolesti nebo stresu vystaveno dlouhodobě. Lidé s nižším prahem bolesti mohou na bolest reagovat intenzivněji, což může vést k náhlé slabosti či mdlobám. (1)

Fyzický stres a bolest

Tetování, zejména ta velká, vyžadují jistou nejen fyzickou, ale i psychickou odolnost. Dlouhé sezení může způsobit přetížení nervového systému, což může vést k nevolnosti až mdlobám.  Člověk se může cítit vyčerpaný, unavený a zpomalený.

Pokud už teď víte, že váš práh bolesti je nízký a celý proces tetování by pro vás mohl být nepříjemný. Existuje naštěstí mnoho způsobů, jak zmírnit bolest tetování a tím zvládnout celý proces bez větších útrap.

Úzkost a nervozita

Tetování může být nejen fyzicky náročným, ale také emocionálně stresujícím zážitkem. Úzkost z bolesti a nervozita mohou negativně působit na vaše tělo. Stres oslabuje imunitní systém, a tím zvyšuje náchylnost k rozvoji infekce na novém tetování. (1)

Nízká hladina cukru v krvi

Nízká hladina cukru v krvi může během sezení způsobit malátnost nebo slabost. Z toho důvodu je klíčové, abyste se před sezením dobře a zdravě najedli. Doporučuje se také přinést si láhev vody a během sezení pravidelně pít. Nedostatečná hydratace nebo nízká hladina cukru mohou způsobit, že budete bolest vnímat intenzivněji, což může vést k dalším nepříjemnostem, jako je například nevolnost. (2)

Reakce na bolest a krev

Mnozí špatně snášejí nejen bolest, ale stresuje je i pohled na krev, která se během tetování může objevit. Fyziologická reakce těla na krev může vést ke snížení krevního tlaku, což může způsobit nevolnost, zejména u lidí s nižším prahem bolesti nebo nesnášenlivostí pohledu na krev.

Nízká hladina cukru.

Fyziologické reakce těla během tetování

Nervový systém reaguje na každý vpich aktivací stresových hormonů, zejména adrenalinu, což může způsobit napětí. Typicky také dochází ke zvýšení srdečního tepu a krevního tlaku, což u některých může vést k nevolnosti.

Reakce na jehlu

Tělo každého na jehlu reaguje jinak. U některých už samotný pohled na jehlu může vyvolat strach nebo úzkost. V takovém případě může stres vyvolat nervozitu, nevolnost a v extrémním případě může člověk dokonce omdlít. (1)

Imunitní reakce

Tetování je proces, při kterém jsou do pokožky vpravovány cizorodé látky, zejména barviva, což aktivuje imunitní systém, který pigment vnímá jako vetřelce a snaží se ho zbavit. Proto se v oblasti tetování může vyskytnout otok nebo zarudnutí, protože bílé krvinky zahajují proces hojení. Je to běžný proces hojení, ale v ten samý moment tělo dočasně vyčerpává, což může způsobit pocity únavy nebo mírné nevolnosti. (2)

Nevolnost při tetování.

Jak předcházet nevolnosti při tetování

Před návštěvou tetovacího studia je důležité se dobře připravit, tím nejenže ulehčíte práci svému tatérovi, ale také předejdete nechtěným komplikacím, jako je nevolnost.

Před tetováním:

Dostatečná hydratace a příjem potravy

Ideálně byste měli 24 hodin před sezením vypít alespoň osm sklenic vody, což připraví vaši pokožku na tetování. Hydratovaná pokožka dokáže lépe přijmout inkoust. Zároveň si vezměte láhev vody s sebou do studia a během sezení průběžně doplňujte tekutiny. Doplňování tekutin je důležité nejen během tetování, ale i po něm, aby se tetování dobře hojilo. (3)

Je důležité nepřijít na schůzku hladový, protože vyvážené jídlo dodá vašemu tělu potřebnou energii, aby zvládlo zejména delší sezení. Hlad může vést k závratím a omdlévání, a proto je dobré mít s sebou nějaké svačiny, jako jsou ovoce, müsli tyčinky nebo sušenky.

Snížení nervozity

Pokud před tetováním nebo během něj pociťujete nervozitu, je dobré mít u sebe prostředek na její rozptýlení. V takových chvílích doporučujeme vzít si s sebou telefon a sluchátka a ponořit se do oblíbeného filmu, hudby nebo seriálu na Netflixu. Pokud vás tato možnost neláká nebo by vás dostatečně nerozptýlila, vezměte si sebou někoho z rodiny nebo kamaráda, aby vás během sezení podpořil a rozptýlil.

Pití dostatečného množství vody před tetováním.

Během tetování:

Přestávky během dlouhého sezení

Udělat si přestávku během sezení není samo o sobě problém a tatéři s tím počítají, je ale důležité mít na paměti, že časté přestávky mohou celý proces narušovat. Doporučuje se proto vyhnout se příliš častým přestávkám. (3)

Zároveň je dobré mít na paměti, že existuje takzvaná mapa bolesti, která monitoruje, jak nepříjemné tetování v dané oblasti bude. Je dobré si tuto mapu předem prohlédnout a připravit se na případné menší či větší nepohodlí v konkrétních zónách na těle.

Udržování komunikace s tatérem ohledně pocitů nevolnosti

Pokud se během sezení začnete cítit zvláštně, pociťujete třes, nevolnost nebo návaly horka, či dokonce mdloby, obeznamte s tím svého tatéra. Váš tatér by vám měl být schopen poradit, co v takové chvíli dělat.

Snížení nervozity při tetování.

Co dělat, pokud se nevolnost objeví

Nebojte se svého tatéra upozornit, pokud začnete pociťovat nevolnost, poradí vám, jak postupovat.

Přerušit tetování

Pokud se nevolnost zhoršuje, požádejte o přestávku. Než přestávka započne, snažte se okamžitě nevstávat. Nejprve se na několik minut posaďte, případně se postavte, ale zůstaňte opření o křeslo. Pravidelně a zhluboka dýchejte a zhodnoťte, jak se cítíte. Pokud se cítíte v pořádku, můžete se vydat na přestávku. V opačném případě si znovu lehněte a požádejte o slazený nápoj, dokud se vám neudělá lépe. (3)

Napít se vody

Je dobré mít s sebou nealkoholický nápoj nebo energetický nápoj, ideálně s obsahem kofeinu, který vám pomůže v případě, že se vám udělá špatně nebo na omdlení. (2)

Hluboce dýchat

Během tetování je důležité nezapomínat na dýchání. Pomalu a hluboce se nadechujte, zejména když váš umělec doplňuje inkoust nebo čistí povrch pokožky. Zvýšená pozornost na dýchání vám pomůže lépe zvládat stres a napětí.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Zaznamenáte-li horečku, nebo vaše tetování začne abnormálně mokvat, případně se kolem něj objeví strupy, je důležité okamžitě navštívit lékaře. Tyto příznaky mohou naznačovat infekci, která vyžaduje odborné ošetření. Měli byste také vyhledat lékařskou pomoc, pokud vyrážka nebo otok přetrvávají déle než týden. Důležité je sledovat, zda se kolem tetování neobjeví nepříjemné svědění, nebo zda z něj nevytéká hnis či jiná tekutina. Tyto příznaky mohou být známkou alergické reakce na inkoust. Pokud se takové příznaky objeví, neváhejte a vydejte se na pohotovost. (4)

Zdroje:

  1. Dengbread. (2024). What Is Tattoo Flu?, (https://biomasertattoo.com/blogs/study/tattoo-flu-symptoms-healing-management?srsltid=AfmBOopyp16Co9iAW-qArp2vSmmHV5rdR8At6CoqxiTZwEyRvcB34lxw).
  2. Andrew Burlinson. (2024). Feel-ink Under the Weather? Here’s What to do About Tattoo Flu, (https://greatist.com/health/tattoo-flu).
  3. Caitlin Pyke. (2022). Pre-tattoo preparation guide, (https://www.storiesandink.com/blogs/journal/pre-tattoo-preparation-guide).
  4. Tess Catlett. (2024). What You Need to Know Before Getting a Tattoo, (https://www.healthline.com/health/getting-a-tattoo-guide-what-to-expect).
Obrázek autora
Autor
Nikola Nováčková

Komentáře

Zanechte první komentář

Další články

Zpět

Zpět na stránky

Napište, co hledáte